skip to Main Content

Satıcıları Rahatlatan Satış Tanımı

mutlu müşteriSatış nedir? sorusunun klasik ve sıkıcı olmayı başarmış tanımına çok kısa bir göz atıp yeniden canımızı sıkalım mı? Bence hiç uzatmadan üzerinden atlayıp geçelim. Doğru ürünü, doğru zamanda; kabul edilebilir bedel karşılığında sunmaya satış denildiğini biliyorsunuz zaten.  Fayda sun, faydaya odaklan, müşteriyi iyi dinle, ihtiyaç belirle, ihtiyacı gider vb. yöntemleri de sular seller gibi ezberledik biliyorum. Bu yazıda insanlar neden alışveriş yapar sorusuna tam da duymak istediğiniz cevabı vererek “satış” kelimesinin zincirlerini kıracağım.

Satış sonrası hiç vicdan yaptığınız oldu mu? Ya da satarken içinizden: “Yahu adama bu ürünü de anlatıyorum ama doğru mu yapıyorum acaba” dediniz mi?

Özel hayatınızda empati kurabilen birisiniz ve bu profesyonel iş hayatınıza olumsuz yansıyor mu? Karşınızdakinin cebindeki parayı alıyor olmakdan suçluluk duydunuz mu hiç? Ya da sizin asla ilgilenmeyecek olduğunuz bir ürünü satarken ürüne olan inançsızlığınız önünüze setler koydu mu?

Empati yapmaya çalışırken kendinizi yanıltmayın. Yapmamanız gereken yerde vicdan yapmayın. Size göre anlamsız olan ürünü müşteri adına yorumlamayın. Üzülmeyin, sıkılmayın, çekinmeyin. Benim hakkımda da “acımasız” demeyin:) ÇÜNKÜ:

İnsanlar Mutlu Olmak İçin Alışveriş Yapar:

Evet! insanlar mutlu olmak için alışveriş yapar. Satışın mantığı ihtiyaç gidermektir derken ihtiyaçlı hisseden kişi olsanız mutlu olabilir misiniz? Sahip olmak duygusu da ihtiyaçtır. Sırf sahip olmak; sahip olarak mutlu olmak için de alışveriş yapabilirsiniz.

Bunun yanısıra: susuzken mutlu olabilir misiniz? Açken? Kıyafetsiz veya ulaşımsız mutlu olabilir misiniz? İletişime ihtiyacınız varken kontörlü ama kontorü olmayan bir simkartla mutlu olabilir misiniz?

Şık bir saat kolunuzdayken kendinizi iyi hissedeceğinize inanıyorsanız (müşteri buna inanıyorsa) ihtiyaç var demektir! Eğer insanlar sadece ekmek, su, kira ve faturalar için para kazanıyor olsaydı yüzlerce sektör olmazdı. Muhtemelen siz de satıcı olmazdınız.

İnsanlar egolarına hizmet etmek için de alışveriş yapabilir. Egosu tatmin olan insan mutlu olur. Her alışveriş temel ihtiyaca dayalı sahip olmakolmak zorunda değildir. Bırakın mutlu olsunlar. Siz hiç; “olmasa da olur” diyebileceğiniz bir ürün satın almadınız mı? Almış olmalısınız. Bayanlar ayakkabı sayısını arttırdıkça mutlu oluyor. Peki siz neden onlarca ayakkabı satın alan bir bayana bir yenisini daha satmayacaksınız ki? Erkekler genellikle otomobil sahibi olmayı ister. Benzin fiyatı pahalı diye mutlu olmasına engel olmayın. Satın ve sahip olsun.

İnsanları kandırmaktan bahsetmiyorum. Zaten kandıramazsınız. Tüketicinin bilinçli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. (Ürünü yanlış tanıtmak, olmayacak vaatler vermek vs satış değil dolandırıcılıktır. Mutlu eden satış derken neyi kast ettiğimi biliyorsunuz) İnsanları mutlu etmek için sadece tercih yapmasına yardımcı olun. Neden sizin ürününüzü alması gerektiğini anlatarak karar verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ne satarsanız satın her zaman daha iyisi olacaktır. Eğer insanlar her defasında daha iyisini alırım, daha daha iyisini alırım düşüncesiyle hareket edecek olsa hiçbir zaman alışveriş yapamazlar.

İnsanlar alışveriş yaptıkça mutlu olur. Onları mutlu edin.

Bünyamin Kapıcıoğlu

4 Yorum
 1. Sanırım bu herzaman daha iyisini alırım deyip de paradoxa giren ve hiç birşey alamayan kısma giriyorum.

  Aslına bakarsanız ben bir pazarlamacıyım kendi deneyimlerimden de, potansiyel müşteri olduğumda pazarlama ve satış dan tek bir isteğim oluyor ‘n’olur beni ikna edin’ 🙂

  arkadaş benim de işim zor. ayda belirli bir miktar maaş alıyorum ;
  paramın 4/1i kiraya 🙂 kalan paramın yarısı diğer temel ihtiyaçlara ve geriye kalan miktarda özel harcamalara ayırıyorum. ( ali’nin yaşı kaçtır? :)) ve bir mağazaya gittiğimde paramı vermeye hazırım yoksa niye mağazaya gittim. fakat kumaşını, üretildiği yeri, marka değerini,know how, ve diyer vıdı vıdı larını işim gereği biliyorum çoğu markanın. sonuçta 20$ ürüne 100$ vereceğim bilinincedeyim. ama birde yazdığınız gibi ikna edebilen çıksa. çıkmayınca onra gelim bari diyorum en azından belki lkendimi ikna ederim 🙂

  ‘bi silkmek lazım beni’ :)))

  1. Merhaba,

   Satış danışmanlarının kaderidir ikna edilmeyi beklemek. Fakat iyi bir satıcı olmak yerine iyi bir müşteri olmayı tercih ediyorum (alışveriş yaparken)

   Iyi bir müşteri sorması ve sormaması gereken soruları bilir;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top