skip to Main Content

✔️ Netflix Engellemesini Nasıl Geçebilirsiniz?

2016 yılında Netflix, coğrafi engelleme uygulamasıyla, bütün şovların tek kanaldan izlenilmesini engelledi. Bunda en büyük etken her ulusun kendi telif haklarının bulunmasıdır. Netflix için program üreten hak sahipleri, ürünlerini pazarlama haklarını saklı tutuyorlar.

Netflix engellemeyi kaldırma

Netflix, bir programı küresel yayınlayabilmesi için hak sahipleriyle anlaşmaya varması gerekiyor. Her ülkeyle anlaşmaya varamayacağı ve bir şovun her ülkede aynı popülerliği yakalayamayacağı için Netflix de coğrafi engelleme uygulayarak, bir kullanıcının bütün yayınlara ulaşmasını engelliyor.

Kullanıcıların nerede bulunduğunu tespit eden ve doğru içerik karışımını sağlayan bir “coğrafi engelleme” sistemini nasıl geçeceğiniz ve Netflix kütüphanesinin nasıl tamamını izleyeceğinizi bilmek önemlidir. Netflix çok güçlü bir VPN (virtual private network- sanal özel ağ) engellemesi uyguluyor.

Netflix’in VPN’leri algılama biçimleri kusursuz değildir. Genellikle en iyi VPN kullananları tespit edemiyorlar. Güvenlik önlemleri ne kadar zor olursa olsun, VPN hizmetlerini kalıcı olarak engelleyemiyorlar. Bu açık sayesinde Netflix’in bütün şovlarını izleme imkânını buluyorsunuz.

Daha detaylı bilgi için: “Netflix engellemeyi kaldırma” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Netflix Kütüphanesi Karşılaştırılması

Netflix’in her ülkede farklı sayıda kütüphanesi bulunuyor. Bundaki en büyük etken coğrafi engellemedir. Netflix’in ABD film kütüphanesi en büyük olarak görülür. Fakat Arjantin, 6875 film ve dizi kütüphanesiyle ABD kütüphanesinden % 17,4 daha fazladır.

Arjantin’le birlikte Hindistan 5668 sayısıyla % 7, İngiltere 5897 sayısıyla % 0,7, Kanada 5894 sayısıyla %7 daha fazladır. Portekiz 3589 sayısıyla % 38,7, Türkiye 3956 sayısıyla % 32, Almanya da 4479 sayısıyla %23, 5 daha azdır. Bu karşılaştırmalar gösteriyor ki kütüphaneler ülkeler arasında değişiklik gösterebiliyor.

Portekizli veya Türk izleyici olarak Netflix şovlarının hayranıysanız Netflix’in, Türkiye veya Portekiz’den IP adresinleri tanımlayabilme ve engellemeleri dışında ABD veya Arjantin şovlarını da izleyebilirsiniz. Bunun için önünüzde herhangi bir engel bulunmuyor. Sadece, Netflix VPN yasağı sistemlerinin nasıl yenileceğini bilmeniz yetiyor.

 Netflix VPN Bloğunu Nasıl Atlayabilirsiniz?

  1. Bir VPN Seçme

Netlflix’in VPN blok sistemlerini en iyi atlatmanın yolu iyi bir VPN seçimi yapmaktır. Çünkü bütün VPN’ler çevrim alanınız dışındaki Netflix yayınlarına erişemez. Netflix’in engellemesini kaldıran, yüksek hızda indirme ve video akışı sağlayan en iyi VPN listesi bulunuyor. Bunlardan birini kullanarak sadece Netflix’i değil Hulu, Disney +, BBC iPlayer başta olmak üzere birçok platformu da izleyebilirsiniz.

Bir VPN istemcisini indirmeden önce sunucu listesine de göz atmayı ihmal etmeyin. Çoğu iyi VPN’nin geniş bir coğrafi erişimi olmasına rağmen bazıları nispeten sınırlıdır. Avrupa Netflix’i bir ABD konumundan izlemek istiyorsanız, çok sayıda Avrupa sunucusu olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Netflix’ten bir adım önde olması, sunucuları ve yazılımı korumak için güvenebileceğiniz bir VPN hizmeti bulmalısınız. Erişimi garanti eden, yüksek hızlı, doğru içerik sağlayan sunucuları seçtiğinizde, Netflix yasağını ve eğlence platformunun kullandığı diğer engelleyiciler ve filtreleri ne olursa olsun yenebilirsiniz.

Uygun bir VPN seçmenin ve indirmenin dışında, seçilen VPN’nin hızı da çok önemlidir. VPN’ler genellikle internet bağlantılarını yavaşlatmakla suçlanıyor. Fakat Netflix’in ekstra şifreleme katmanını aşmanın belirli maliyetleri ve kusurları olacağını da bilmeniz gerekiyor.

Tüm sunucular, özellikle talep yüksek olduğunda yıldırım hızında olmayabilir. Ancak güvenilir ve geniş bir sunucu listesine sahip bir VPN seçerseniz, gösterileri veya filmleri yüksek hızda izleyebilirsiniz.

  1. Kaydolma

Premium VPN’ler ücretli olarak sunuluyorlar. Kullanabilmeniz için bir sözleşmeyle kaydolmanız ve aidat ödemeniz gerekiyor. Sunucuya kaydolmadan önce, deneme sürümünü indirip, deneyebilirsiniz. Verdiği hizmetten ve hızdan memnun kalırsanız, ücretli olarak devam edebilirsiniz.

Netflix sürekli olarak engelleyicilerini güçlendiriyor. Bu nedenle bir sunucuya kaydolurken uzun vadeli düşünmeyin. Her ne kadar uzun vadeli kaydolmak aidat ücretini düşürse de, engele takılma ihtimalini göz ardı etmeyin.

VPN’nin 12-18 ay süresince etkili kalacağından eminseniz, uzun vadeli kaydolmak uygun maliyetli seçenektir. Fakat en sağlamı kısa vadeli sözleşmeler en idealidir.

  1. Sunucuları kullanma

VPN kurduğunuzda ve istemci yüklendiğinde, bir sunucu seçmeniz gerekiyor. Bu işlemde birçok kullanıcı otomatik olarak en hızlı sunucuyu seçiyor. En hızlı sunucu genellikle bulunduğunuz yere coğrafi olarak yakın olacaktır. Başka bir ülkedeki Netflix hizmetlerine erişmek istiyorsanız bu seçenek çok da yardımcı olmuyor. Bu nedenle bu seçeneğin işaretini kaldırmanız gerekiyor.

Sunucuyu manuel olarak kendiniz seçebilirsiniz. Bunun için hedef ülkede bir sunucu seçin ve VPN trafiğinizi bu sunucuya yönlendirin. Sonra Netflix’te oturum açın, o bölgeye özgü içeriğe erişebilmeniz gerekiyor. Sunucu başarısız olursa endişelenmeyin. Aynı ülkede başka bir ülkeye geçin; TV ve filmlere göz atmaya devam edebilmeniz gerekiyor.

  1. Özel bir IP düşünün

Geleneksel bir VPN denediniz ve buna rağmen Netflix’i VPN sunucularıyla kullanamıyorsanız. Başka bir seçeneği daha düşünmeniz gerekiyor. Netflix’in aynı sunucudan gelen IP adresi paketlerini algıladığını unutmayın.

Gelişmiş bazı VPN’ler Netflix’in IP adresi algılama engelini “özel IP adresleri” adı verilen bir hizmetle aşıyorlar. Bu özel IP adresi sadece sizin kullanımız içindir. Başka kullanıcılarınınkiyle ilgisi olmayan benzersiz bir adrestir.

Özel IP adresleri ek ücrete tabidir. Fakat Netflix ve diğer platformların akış hizmetlerine erişmenin daha güvenli bir yolududr. Bu özel IP adreslerinin dışında CyberGhost gibi bazı VPN’ler sadece Netflix için sürekli kendini güncelleyen ve ayarlayan paketler sunuyor. Özel IP adresi kadar güvenli değil, ancak Netflix engelleme sistemlerini göz önüne aldığınızda düşünebileceğiniz başka bir seçenektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top