skip to Main Content

✔️ Peygamberler Şehri Şanlıurfanın Tarihi Yerleri

şanlıurfa

Dünyanın en eski tapınağının da orada bulunmasıyla “peygamberler şehri” sıfatını ne denli hak ettiğini bir kez daha ispat eden Şanlıurfa, yukarı Mezopotamya’nın kadim merkezlerinden biri. İbrahim peygamberin doğduğu mağaradan Eyyüp peygamberin sabır makamına, Göbeklitepe’den Balıklı Göl’e  kadar dinler tarihinin en önemli yerlerinden bazılarına asırlardır hayat veren şehir maneviyatın ve tarihin birleştiği ruhani bir şehir. Şanlıurfa gezinizde denizin altına gömülen şehir Halfeti’ye dalış yapabilir ve tekne turlarına katılabilir, Vaftizci Yahya kilisesinin Selahaddin Eyyubi tarafından dönüştürülen camisini gezebilirsiniz. Dünyanın ilk üniversitesi Harran’ı görebilir ve Emevi döneminde başkent olarak kullanılan kenti koruyan kalenin harabelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu birbirinden önemli tarihi alanlardan çıkan eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi’ni ve Haleplibahçe Mozaik Müzesini gezerek tarihe tanıklık edebilirsiniz. 

Şanlıurfa Neden Ziyaret Edilmeli?

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Şanlıurfa, toprağının her bir yanından tarih ve kültür fışkıran bir medeniyet deryası. Özellikle dinler tarihi açısından Türkiye’nin en zengin şehirlerinden biri olan Şanlıurfa, yakın geçmişte bulunan Göbeklitepe’yle birlikte turistik bir cazibe merkezi haline geliyor. Şanlıurfa o kadar kutsal bir kent ki, dünyanın ilk tapınağı olduğuna inanılan Göbeklitepe’nin bulunduğu mekan, altındaki hazine bilinmediği halde yüzyıllar boyunca halkın istihareye çekildiği ve kutsal olarak addettiği topraklar. Bu nedenle mistisizm ve kültürle harmanlanmış bu kadim şehir mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şanlıurfa’nın bir diğer değeri ise dillere destan mutfağı. Kebapları, çorbaları ve tatlılarıyla ünlenmiş olan şehirde bin yılların günümüze taşıdığı lezzetlerle gastronomik ufkunuzu genişletebilirsiniz.   

Şanlıurfa’da Konaklama Seçenekleri

Şanlıurfa otelleri en küçükten en büyüğe kadar Güneydoğu sıcaklığını ve misafirperverliğini hissedeceğiniz konforlu tesisler. Şehirde bütçenize ve gezi planınıza uygun konumdaki tesisleri neredekal.com’un sisteminden dakikalar içinde tarayarak en uygun oteli bulabilirsiniz. Şanlıurfa otel fiyatları ise tesislerin sağladığı olanaklara göre değişkenlik gösteriyor. Oda servisi, duş, televizyon gibi temel ihtiyaçların sağlandığı tesisler daha bütçe dostu fiyatlarla seyrederken, bünyesinde spa, hamam ve fitness olanaklarını barındıran lüks tesisler yüksek konfor ve hizmet kalitesi vaadediyor. Siz de otelinizde bulunmasını istediğiniz hizmetlere göz atabilir ve fiyatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top