skip to Main Content

Call to Action – Eylem Çağrısı Nedir?

Call to Action: Pazarlamada sıkça kullanılan ve hedef kitleyi harekete geçirmeyi amaçlayan söylem veya tekniklerin genel adıdır. Potansiyel müşterileri anında harekete geçirmeyi amaçlayan yöntemler eyleme davet eden ve aksiyon aldırma (eyleme geçirme) gücü olan kısa, basit yapılardır.

Eylem Çağrısı

Harekete Geçirici Mesaj

Bilinen En Etkili Eylem Çağrıları – En Çok Kullanılan Call to Action Söylemleri

 • Hemen ara!
 • Şimdi Üye Ol.
 • Satın Al
 • Hemen Başvur
 • Fırsatı Yakala
 • Kampanyaya Katıl

ve benzeri söylemlerdir. Bu yapılar ilk bakışta basit ve sıradan görünse de etkisi kanıtlanmış yöntemlerdir. Eylem çağrısı yapan bu tür mesajlar hedef kitlenizi yöneterek onlara ne yapması gerektiğini söylerken; hemen yapması için de etki eder. Bunu denemekten çekinmeyin. Dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri çağrıyı neden yaptığınızı ifade edebilmektir. Dolayısıyla harekete geçirici mesajın önüne ürün veya hizmet hakkında kısa bir cümle yazmak etkili olacaktır.

Örneğin: Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitimi %30 İndirimli. HEMEN BAŞVUR! (Hedeflenen kişilerin ne için aksiyona davet edildiğini biliyor olması, aksiyon alabilmesi için olmazsa olmaz açıklamalardır)

Bir çok reklam kampanyasında kullanılan eylem çağrıları uzman kişiler tarafından kurgulanmış ve bilinen en iyi reklam şirketlerinin halen daha sıkça kullandığı yöntemlerdir.

harekete geçirici mesaj

Hedef kitle: Reklam izleyenler, web sitenizi ziyaret edenler, radyo dinleyicileri vs. yönetilmeye ihtiyaç duyar. Aynı şekilde bizler de bu kitlenin bir parçasıyız. Call to Action mesajlarıyla aradığımız çağrı merkezleri, abone olduğumuz web siteleri veya tıkladığımız linkler vardır. Hatırlayın ve yöntemi kendi ürünleriniz için uygulamaya hemen başlayın (CTA)

Call to Action; eyleme çağrı, eylem çağrısı, harekete çağrı, aksiyona davet, harekete geçirici mesaj cümleleriyle de ifade edilir.

Bir sonraki yazımda web site yöneticileri/blog yazarları için aksiyona çağrı mesajlarının nasıl kullanılacağını anlatıyor. Web Site – Blogda Call to Action Yöntemleri İçin HızlıAdam’ı Takip Edin

Bünyamin Kapıcıoğlu

6 Yorum
 1. heme al, şimdi ara benzerinden mesajların harekete geçirmek için bilinçli bir şekilde kullanıldığının farkındaydım da, bunun bir isminin olduğunu bilmiyordum. yazınız öğretici oldu

 2. call to action yani harekete geçirici mesaj dünyanın en basit pazarlama tekniklerinden biridir. sırrı da bu işte. basit. ne yapacağını söylüyor sana. hemen al diyor.

  Çok net çokk

 3. eylem çağrısı derken şarkıcı eylem değil dimi 🙂 ahahaha ne güldüm he

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top