skip to Main Content

Profesyonel Blog Yazarlığında 3.Yıl | HızlıAdam 3 Yaşında

2016 yılının Ağustos ayında HızlıAdam blog 3 yaşındaydı. Dolayısıyla bu yazı güncel değil ama 3 yaşında bir blog sitesinin ne kadar mesafe kat ettiğini merak edenler için önemli bilgiler barındırıyor 😉


domain-otoritesi
Her yıl çeşitli istatistikler paylaştığım blog yaş günü yazılarımdan 3.sünü büyük bir mutlulukla paylaşıyorum. Tabi ki her yazımda olduğu gibi yaş günü yazılarımda da okuyucunun çeşitli soru işaretlerini gidermek ve fayda sağlamak istiyorum. Bu yazı hangi sorulara cevap veriyor?

 • Blog yazarak topluluk oluşturma sürecinde 3. yıl
 • Blog yazarak kişisel potansiyelimizi keşfetme sürecinde 3. yıl
 • Blog yazarak çeşitli iş teklifleri almak mümkün mü?
 • Blog yazarlığı dijital itibarımızı nasıl etkiler?
 • Blog yazarak her yıl gelirimizi artırabilir miyiz?
 • 3 yıllık bir blog sayfası ne kadar gelir sağlar?
 • Blog yazarlığında doğru strateji

Aslında 13 Ağustos 2016 tarihinde 3.yılı dolan hizliadam.com için yaş günü yazısını neden 1 ay geç yazdığımı açıklayayım. Ağustos ayının ilk haftasında çok cazip bir iş teklifi aldım ve bu teklifi almamı sağlayan araç blog sayfamdı. Dolayısıyla teklifin neticesini yaş günü yazımda paylaşmak istedim. Teklif veren ile karşılıklı düşünme ve neticelendirme süreci bir kaç hafta sürdü. Biraz da işi tanımak ve gerçekten hayalimdeki iş olup olmadığını gözlemlemek için bekledim. Şimdi bu yazıyı büyük bir heyecan ve müjde ile kaleme alıyorum. Müjdelenecek kısmı şu: Eğer uzmanlık alanınızda blog yazıyorsanız muhakkak güzel tekifler alacak olmanız 😉 Bu kısma tekrar döneceğiz. Öncesinde bir blog sayfasının 3 yıllık gelişim sürecine hızlıca bir göz atalım.

Blog Yazarak Topluluk Oluşturmak

3-yasinda-blog3 Yılda 2.000’e yakın mail abonesi ve toplam 7.000+ sosyal medya takipçisi. (Çok yüksek bir rakam olmadığını biliyorum ama tamamen organik olması mutlu edici)

Facebook, twitter, linkedin, instagram, googleplus, youtube ve benzeri dijital mecralarda, çeşitli sayfa veya profiller vasıtasıyla bir grup insanı bir araya getirmek mümkün. Buna da özetle topluluk oluşturmak diyelim. Peki topluluk oluşturmak neden önemli? Topluluk oluşturarak paylaşımlarınızı görecek garanti binlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Ya da milyonlarca… Bunun bir sınırı yok. Sayfanızı beğenmiş, abone olmuş, takibe almış insanlar vasıflarınızdan toplumsal ve bireysel fayda sağlamıza yardımcı olur. Beklentiniz, şöhret olmaksa bu mümkün. Beklentiniz, sosyal sorumluluk projelerinizi geniş kitlelere duyurmaksa bu mümkün. Beklentiniz, dijital itibarınızı güçlendirmekse bu mümkün… Para kazanmak, kendinizi geliştirmek vs… Topluluk oluşturarak tamamına imkan vermiş olursunuz.

Blog Yazarak Kendi Potansiyelinizi Keşfedin

3. yılımda bir takım iş adamlarıyla görüşüp çeşitli projelerde rol aldım. Çeşitli toplantılara katıldım ve bir zamanlar hayal olan işlerin aslında imkansız olmadığını da görmüş oldum.

Buna bir örnek vermek gerekirse sıfırdan başlayıp bir restoran markası yaratmanın çok da karmaşık olmadığını öğrenmiş oldum. Tabi ki de basit değil ama hangi süreçlerden geçildiği, ne tür çalışmalar yapıldığı ve nasıl sonuçlar alındığı hakkında artık bilgi sahibiyim. Bunu gözü açılmak ya da kabuğunu kırmak olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer blog sayfanızda kendi vasıflarınızla ilgili konular işliyorsanız muhakkak vasıflarınızdan faydalanmak isteyen kişiler olacaktır. Bu kişilerle çalıştıkça kendinizi geliştirmeniz, içinizdeki potansiyeli keşfetmeniz gayet olasıdır.

Blog Yazarak Sürekli Yeni İş Teklifleri Alın

Aylık gelir tabloma “DANIŞMANLIK ÜCRETİ” başlığı altında işlediğim gelirlerimi freelance işler oluşturuyor. Çeşitli markalar için oluşturduğum metinlerden ve markalaşma süreçlerine sağladığım katkılardan dolayı aldığım ücretler özellikle 3. yılda bir hayli artış gösterdi.

Blog yazarak her yıl yeni yeni teklifler alıyorum. Yazımın başında belirttiğim gibi hayalim olan işe de yine bloğum vasıtasıyla kavuşmuş oldum. Yaklaşık 6 aydır freelance metin yazarlığı yaptığım bir firma tarafından kadrolu çalışma teklifi aldım. Çalışma şartları mevcut işime göre çok daha iyi olduğu için bu teklifi değerlendirdim. Yani profesyonel blog yazarlığında 3. yılımı yaşarken bloğum vasıtasıyla yeni bir iş teklifi almış ve bunu değerlendirmiş oldum.

(Bu arada 2005 yılından bu yana blog yazıyorum ancak profesyonel anlamda ilk niş bloğum www.hizliadam.com’u 2013 yılından itibaren yazıyorum)

Blog Yazarlığı Dijital İtibarınızı Nasıl Etkiler?

3. yılımda enler listelerinde daha sık boy görsemeye başladım. En iyi blog yazarı, fenomen blog yazarı, en iyi blog sayfası gibi çeşitli listelerde ismim geçti. Bu durum kendiliğinden gelişen organik bir dijital itibar çalışmasına dönüşmüş oldu.

Eğer bir blog sayfasına sahip değilseniz arama motorlarında isminiz aratıldığında muhtemelen sosyal medya sayfalarındaki profilleriniz görüntülenecektir. Bu profiller de dijital itibarınızı sergileyen önemli araçlardan biridir. Eğer bir farkınız olmasını istiyorsanız şahsınıza ait web adresiniz dijital itibarınız için etkili olacaktır. Düz bir web sitesi yerine sürekli güncellenen blog sayfası oluşturmak daha mantıklı olur.

3 Yıllık Blog Sayfası Ne Kadar Gelir Sağlar?

Bunun bir üst limiti olmamakla birlikte kendi bloğumdan örnek vermem gerekirse 3. yılımda aylık reklam gelirim devletimizin uyguladığı asgari ücreti geçti. Bu rakam her yıl artış gösteriyor. 

Blog yazarak hem freelance iş teklifleri alabilir hem de bloğunuzun çeşitli alanlarında sponsorlu çalışmalara yer vererek gelir elde edebilirsiniz. Domain otoriteniz arttıkça geliriniz de artacaktır. Yeter ki bloğunuzu güncellemeyi ihmal etmeyin

Blog Yazarlığında Doğru Strateji Nasıl Olur?

Bu konuda sayfalarca yazı yazılabilir ancak ben özellikle birkaç nokta üzerinde durmak istiyorum. Eğer blog yazacaksanız birinci amacınız fayda sağlamak olmalı. Bu yüzden yazmaya başlamadan önce şunu düşünün:

-Bu konunun kime ne faydası olacak?

Eğer birilerine fayda sağlayabiliyorsanız inanın geri dönüşü sizi çok mutlu edecektir. Eğer fayda sağlamıyorsanız boşa kürek çekiyorsunuz demektir.

“Fayda” kelimesini yanlış anlamayın. Takvim, saat, hava durumu, önemli numaralar vb ıvır zıvır bilgi veya otomasyon sistemlerini sayfanıza entegre ederek insanlara faydalı olamazsınız. O işleri yapan uzman platformlar var zaten. Mesela hava durumunu google söylüyor. Saat ve takvim her bilgisayarın sağ alt köşesinde var… Sanırım anlaşıyoruz 😉

Anlamadığınız konularda blog yazmanızı tavsiye etmediğim gibi yazmak için de herhangi bir konuda prof olmanız gerekmediğini hatırlatmak isterim. İlgi duyduğunuz konularda blog yazabilirsiniz. Küçük bir sır vereyim:

-Özellikle deneyim üzerine bloglar yazarsanız daha kolay yükselir ve yoğun ilgi görebilirsiniz

3 Yıl Sonunda Özet İstatistikler

 • 107’si sponsorlu toplam 310 blog gönderisi
 • Onaylanmış 2900+ Yorum
 • Günlük 2.000-2.500 yeni ziyaretçi
 • 1700+ mail abonesi
 • 7000+ sosyal medya takipçisi

Arkadaşlar, bu rakamlar ulaşması imkansız veya çok yüksek rakamlar değil ama sponsorlu yazıları saymazsak 5 günde 1 blog yazarak bu rakamlara ulaşıldığını hatırlatmak isterim. Demek ki haftada 1 blog yazarak kendimize  maddi manevi çok şey katabiliriz.

Yorumlarınızı bekliyorum. İyi bloglar…

34 Yorum
 1. 1-2-3-……13-….33 yılınızı kutlamanız dileğiyle! Umarım daha fazla kişiye ulaşır makaleleriniz ve herkes için değer üretirsiniz.

  İstanbul da olsaydım size, “hadi gidip bir şeyler içip 3.yılınızı kutlayalım” ne dersiniz? diye sorardım.

  Maalesef aramızda uzun km ler olduğu için buradan kutlamakla yetiniyorum.

  Belki ilerleyen günlerde okuyucularınızla birlikte buluşur ve yüz yüze tanışma fırsatı bulursunuz.Bu söylev

  tamamen benim şahsi düşüncelerim olup gerçek kişi ve kişiler ile hiçbir ilgisi olmayıp hayal ürünüdür.

  Son söz, bizlere değer kattığınız için teşekkür eder,hayatta herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle,işlerinizde

  kolaylıklar ve başarılar dilerim.

 2. Merhaba Hızlıadam
  3. yılını tebrik ederim. Yazılarını takip ediyorum. Pazarlama ve reklam konusunda verdiğin ince taktikler çok hoş. Senin taktikler bana hep şu temsili hikayeyi hatırlatıyor. Dilencinin biri kartona körüm yardım edin yazmış. Ama çok az para atan oluyormuş. Derken topuklu giyen bir kadın yanaşıyor. Kör dilenci gelen kişinin kadın olduğunu topuk sesinden ve parfümünden anlıyor. Kadın dilenciye para atmıyor. Kartonu yerden alıp kartona bir şeyler yazıyor ve geri bırakıyor. Sonra her geçen para atmaya başlıyor. Dilenci buna şaşırıyor. Bir kaç gün sonra aynı kadın oradan geçerken topukların çıkardığı yürüyüş sesinden ve parfümün kokusundan dilenci kadını tanıyor. Kadının ayağını tutup soruyor. Siz kartona ne yazdınız da herkes para atmaya başladı diyor. Kadında aynı şeyi yazdım ama farklı kelimelerle diyor. Kadın kartona bugün hava çok güzel ama ben göremiyorum yazmış. :):) Senin bizlere anlattığın ince detay tavsiyeler tüyolar bu cinsten geliyor bana. Hızlı adamı takibe devam.

  1. Evet, bu hikayeyi ben de biliyordum 🙂 Bu şekilde düşünüyor olmanız -her ne kadar topuklu ayakkabı giymesemde- beni çok mutlu etti 🙂 Ben de yorumlardan zaman zaman çok ince paslar alıyorum. Eksik olmayın

 3. Tebrik ederim Hızlı Adam,

  Yazınızı keyifle okudum. Binlerce blog çöplüğünün olduğu internet aleminde tutunabilmek ve başarılara yelken açabilmek kolay bir iş değil.

  Sabırla başarı merdivenlerini tırmanmanız bizim gibi daha yolun başında olan blogger’lara bir pusula niteliğinde adeta.

  Daha nice yıllara diyorum.

  1. Nasipse ömür boyu blog yazmaya devam edeceğim. Tabi zamanın trendleri nasıl değişir ve ben buna nasıl ayak uydururum bilemem. Onu da yaşlandığımızda düşünürüz 🙂 Güzel yorumun için teşekkür ederim

 4. “Elit ve Merkezi Network’unu Yarat!” mottosu ile benim de bir bebek gibi üzerine titrediğim blogum; bu sene 5 yaşına girecek, henüz istediğim sürekli çıkışı alamadım ama bir gün o da olacak. Size bol bloglu günler dilerim 🙂
  E.M.N.Y

 5. Hızlıadam blogu 2016 yılında farkettiğim -gayet geç- bir blog oldu. Ne yalan söyliyeyim, pek türkçe blog okumam. Genelde türkçe bloglar birşeyler vermekten ziyade, para kazanma üzerine kurulu, sadece google aramalarında en üste çıkmak için hiç araştrıma yapmadan yalan yanlış bilgiler içeren makalelerden oluşur. Ama bunun güzel bir istisnası Hızlıadam. Gördüğüm kadarıyla çok büyük bir hite sahip değil: aylık 80-150 binlik bir hiti var diye tahmin ediyorum. Galiba tüm yazılar da tek bir kişi tarafından yazılıyor, sadece bir kişinin güzel emeği için hiç fena bir rakam değil aylık 80-150 binlik tekil ziyaretçi. Umuyorum zamanla daha da artar.

  Bir ufak eleştiri/uyarı niteliğinde olsun: ” İLGİNİ ÇEKECEK DİĞER BAŞLIKLAR” ın altındaki google reklamını google reklam politikalarına aykırı sayabilir, çünkü ziyaretçiyi yanılttığını düşünebilir. O nedenle, adsense almanın zor olduğu bu günlerde, olabildiğince reklam yerleşimlerine dikkat etmeli.

  İyi günler dilerim, iyi çalışmalar, iyi yazılar.

  1. Blogum adına güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Türkiye’de blogculuk adına yaptığınız genel eleştiriye de üzülerek katılıyorum fakat özgün içerik konusunda tek olmadığımı; yüzlerce diyemesek de onlarca blog olduğunu biliyorum. Adsense benzer yazılar eklentisi için de başlığı reklamın altına aldım. Teşekkür ederim

 6. nice senelere inşallah böyle verimli blog lar a ihtiyacı var gençlerimizin:)

 7. Gönülden tebrik ediyorum sizi…Son aylarda kafamda blog yazarlığı bulutları dolaşıp duruyorken size rastladım…Bunu neden istiyorum? İş yerindeki; iki yüzlü, çıkar menfaat ilişkileri, garip entrikalar derken, acaba hem insanlara bir şeyler katarak hem keyif alarak çok sevdiğim evimden para kazanabilir miyim “sevgiyle?” dedim…Başarılarınızın devamını diliyorum…

 8. Bu içeriğini okumak için not etmiştim ancak işlerimin yoğunluğu nedeniyle ancak okuyabildim ve yorum yapabildim.

  İnşallah daha uzun süreler yazılarını okuruz.

  Profesyonel Blog Yazarlığı her zaman kazandırır.

  Başarılarının devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top