skip to Main Content

Çok Satan Markaların Çok Sattıran Renkleri Var

renklerRenklerin insan psikolojisindeki etkisi büyüktür. Özellikle satınalma alışkanlıklarımızı etkileyen renkler büyük firmalar tarafından profesyonelce kullanılmaktadır. Mesela dijital reklam sektöründen bahsedeceksek “renk” kelimesini cümleden çıkarmamız söz konusu bile olamaz.

Sokakta yürürken yüzlerce marka tabelası görürsünüz. Her tabelada harflerin oluşturduğu kelimeler veya açıklamalar vardır. Kaçını aklınızda tutabilirsiniz? Sadece dikkatinizi verip okuduğunuz 1-2 tabelanın size vermek istediği mesajı alırsınız. Peki dikkatinizi çeken nedir? Harfler mi? hayır değil. Rakamlar mı? Hayır hayır o da değil. İlk önce renk sizi vurur; sonra ateşin geldiği yöne bakarsınız.

Hemen çok sevdiğiniz birkaç markayı hatırlayın. Sony, CocaCola, BP, Tukcell, Vodafone, vs. Hepsi size ayrı renkleri çağrıştırıyor olmalı. Gri SONY logosu, kırmızı CocaCola kutusu, yeşil BP logosu, mavi Turkcell mağazası ve sarı cellocanlar, kırmızı zemin üzerine beyaz vodafone yazısı kafanızda canlanmış olmalı. Yani isimler bilinaçtınızda fotoğrafa dönüşmüş olmalı.

Markalara kimlik kazandırma anlamında hiçbir renk tesadüfen seçilmiş değildir. Dikkat ederseniz iyi bir şirketin antetli kağıdından kartvizitine, web sitesinden broşürüne kadar her parçasında ağırlıklı aynı renk kullanılmıştır. Kurumsal kimlik çalışmalarında logo ve logoyu oluşturan renkler üzerinde çalışılır.

Örnekler:

Trkcell

Turkcell Neden Mavi ve Sarı Rengi Kullanır: Mavi güvenin rengidir ve sonsuzluğu ifade eder. Denizlerden çağrışım yapar. Sarı ise parlaklığı ile en çok dikkat çeken renklerden biridir. Uyandırır, aksiyona davet eder. Bu yüzden sarı ışık trafik lambalarında da kullanılır. Aynı zamanda özlem duygusunu iyi simgeler. Uzakları yakın eden ve görünmeyen ürünü satan (konuşma dakikası) bir firmanın güven vermesi ve dikkat çekmesi önemlidir değil mi?

akaryakıtBP Neden Yeşildir: Petrol denildiğinde aklımıza genelde siyah renk ve koyu kahve paslı petrol varilleri gelir. Petrol doğaya verdiği zarar açısından insanlığın sevmeyeceği bir maddedir. Bununla birlikte ne yazık ki temel ihtiyaçlar arasındadır. İşte insan beynindeki o itici algıyı değiştirebilmek ve markasına sempati uyandırabilmek için BP doğanın rengini kullanmıştır. Yeşil doğayı, doğallığı simgeler. Rahatlık veren yönüyle güveni de simgeler. Olumsuz algıyı törpülemek için kullanılabilecek en mantıklı renklerden biridir. Bu yüzden BP firması yeşil rengi kullanır.

spor markaPuma Neden Kırmızı Rengi Kullanır: Kırmızı kan akışını hızlandıran bir renktir. Gücü ve hareketi simgeler. Dikkat çeken kırmızı aşk ve tutkunun da vazgeçilmez rengidir. Spor bir markadan beklenen en önemli özelliklerden biri dinamik ve güçlü olmaktır ki; Puma ayakkabı satın aldığınızda kırmızı bir kutuda taşıyorsunuz. Kan akışını hızlandıran, algıyı ve bilinci besleyen kırmızı trafik lambalarında tesadüfen tercih edilmemiştir.

Özetle:

Renklerin Anlamı ve Simgelediği Değerler:

 • Sarı: Dikkat çeker, neşe ve duygusallığı ifade eder.
 • Kırmızı: Dinamikliği simgeler. Tutkunun rengidir ve sürekliliğe zorlar. İştah açma özelliğiyle de Dünyaca ünlü hazır yemek markalarının en çok kullandığı renktir.
 • Siyah: Gücü ve prestiji simgeler. Mercedes ve BMW gibi güçlü Alman araçlarında en çok kullanılan renktir
 • Pembe: Hayallerin ve aşkın rengidir. Genelde bayanlara yönelik kullanılır.
 • Mavi: Güven verir. Özgürlüğün rengidir.
 • Yeşil: Huzuru ve doğayı simgeler. Huzurlu olmak için güvende olmak gerekir. Dolayısıyla huzur verme özelliği ile güvenin rengi olarak da kabul edilir. Bilinçaltında yeşil kodlanırken, sessiz sakin bir doğa fotoğrafı belirir.
 • Mor: Gösterişin, ihtişamın rengidir. Mor renk lüks kabul edilir ve saraylarda mor motifler ağırlıklıdır.
 • Turuncu: Sıcaklığı, iyimserliği ifade eder. Herkese hitap eden bir renktir ve insanın satınalma duygusunu tetikleyen en güçlü renktir.

HızlıAdam’ın Renkleri Dikkatinizi Çetki mi?

Bu bloğun logosunda kullanılan renkler de tesadüf değildir. Eski bloglarımda da kullandığım turuncu rengi neden hizliadam.com’da kullandığımı açıklıyorum. Özellikle blog yazarları için sır niteliğinde stratejilerimden birini itiraf etmek üzereyim. Hızlı Adam siyah ve turuncu renklerden oluşur çünkü: Siyah gücü ve prestiji simgeler. Konu olarak bu blog kariyer gelişimini, iş hayatını ve yükselişi hedef almıştır. Bu yüzden H harfi elinde siyah iş çantasıyla koşuyor. Turuncu renk ise dikkat çekmek ve herkese hitap etmek için kullanılmıştır. Ayrıca blog yazarlarının üşhenilmeden okunan uzunca yazıları sıcak ve samimi yazarlardan kaynaklanır. Sıcaklığı ve samimiyeti vurguladığı için turuncu renk HızlıAdam logosunda yerini almıştır.

Renklerin algılanma hızına göre sıralanışı; en hızlı algılanan renkten-en yavaş algılanan renge doğru sırasıyla:
Turuncu, kırmızı, mavi, siyah, yeşil, sarı, mor, gri şeklindedir

“Bu yazı uzun araştırmalar sonucu vikipedia.org gibi kaynaklardan yardım alınarak yazılmıştır”

Bünyamin Kapıcıoğlu

13 Yorum
  1. Teşekkür ederim. Yazılarımı ilgiyle takip ediyorsunuz. Bir blog yazarı için daha iyisi olamaz. Sağlıcakla kalın

 1. yazıya sözüm yok ama daha kapsamlı bir renk çalışmasına ihtiyacım var. bu metin biraz özet olmuş. tavsiye edebileceğiniz kaynak var mı?

  1. wikipedia var:) google var kızım daha nasıl bir kaynak lazım sana. Az ye araştır lütfen 😀

 2. Mesela ben kışı hiç sevmem. Her taraf koyu renktir. Gökyüzü, deniz, ağaçlar hepsi koyu. Fakat baharda etraf rengarenk olur. Yeşil doğa, açık mavi gözkyüzü, renkli çiçekler…. Yazın mutluyum. Renklerin etkisinden olabilir mi? Kesinlikle evet

 3. Merhaba Bünyamin Bey ben cep telefonu tablet ve bu ikisinin bütün aksesuarlarını satıyorum ve ayriyeten bilgisayar aksesuarları da satıyorum vs vs satabiliyorum. Ancak hat işlemleri bende yok. Bu iletişim firmalarının renklerini broşürlerimde ve etiketlerde reklamlarda kullansam işe yarar mı veya çakma bi imaj mı edinmiş olurum sizce ??

  1. BIM’deki ambalajlar gibi birebir kurumsal renkleri kullanırsanız hoş olmayacaktır ama anımsatacak şekilde renkleri kullanmak bence iyi fikir. Neticede Mavi, sarı veya kırmızı, beyaz; Turkcell’in ya da Vodafone’un telifinde olan renkler değil. Benim tavsiyem, bu renkleri kullanın ama size özgün bir imaj yaratarak kullanın.

 4. Renkler hakkında oldukça güzel bilgiler paylaşmışsınız. Ellerinize sağlık. Bir boya badana ustası olarak renklerin hayatımıza oldukça fazla etkisi fazla.

 5. Ne kadar fazla renk yaptıralacak işlerde o kadar zorluk o kadar Maliyet demek Büyük Firmaların Logoları çok renkli veya çok alacalı bulacalı değildir Misalen Arçelik, Nike en basitinden aklıma gelenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top