skip to Main Content

SeoSozluk.com Kurucusu Emre Tonguç ile SEO Üzerine Röportaj

Dijital reklamcılık mecrasının hız kesmeyen rekabeti, yükselen reklam maliyetleri hemen hemen hepimizin SEO ile tanışmasına vesile oldu. Biz de bu işi biraz daha derinlemesine öğrenmek adına, bu sefer ki röportajımızı SEO uzmanı olarak bilinen SeoSozluk.com’un kurucusu Emre Tonguç ile yapmaya karar verdik.

Emre Tonguç Kimdir?

SEO konusuna geçmeden önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

seo uzmanıOrtaokul ve liseyi Darüşşafaka Lisesi’nde (Daçka) yatılı olarak okudum. 7 sene önce de Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldum. 10 seneyi aşkın süredir iş hayatının içersindeyim ve çok farklı işlerde çalıştım. Ancak geriye dönüp baktığımda, arama motoru optimizasyonu her dönemde hayatımın içerisinde oldu. Üniversite yıllarında sıkı bir internet girişimcisiydim dolayısıyla hep dijital dünyanın bir yerinde yer aldım.

Global ve Dünyaca ünlü birçok şirkette çalıştıktan sonra son 3 yıldır SEO ve AdWords konularında şirketlere danışmanlık hizmeti vermeye başladım.

Özel hayatımda da benim tanımlayan 3 kelime var diyebiliriz herhalde; meraklı, yenilikçi, çalışkan

Peki nedir bu SEO?

Bir de sizden dinlesek…

SEO, Search Engine Optimization’ın kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu. SEO en basit manada arama motorlarının websiteleri daha rahat inceleyebilmesi için yapılan çalışmalardır. Tabi bu teoride olan. Pratikte durum bambaşka.

SEO denilince akla gelen ilk şey arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. Yani sorulan sorular: ne yapılırsa arama motoru sonuçlarında rakiplerin üzerine çıkılır? ve Google’ı nasıl kandırabiliriz?

Google’ı kandırmak kolay mı?

Tabi ki değil. Google’ı kandırmak kolay olsaydı, şu an hala altavista kullanıyor olurduk. Aslında Google’ı pek fazla kandırmaya da gerek yok 🙂 Yani websitenizi arama motoru uyumlu yaptıktan sonra iyi içerikle zaten arama motoru sonuçlarında üst sıralara hemen çıkmaya başlıyorsunuz.

Peki SeoSozluk.com olarak siz nerde devreye giriyorsunuz?

Güzel soru. SeoSozluk olarak biz müşterilerimizin websitelerini 5 aşamada ele alıyoruz.

  • Denetim: Müşterilerimizin websitelerini denetleyerek işe başlıyoruz. Tüm ayrıntıları teker teker inceleyip, nelerin yanlış gittiği ile ilgili bir “audit raporu” hazırlıyoruz.
  • Teknik Çalışma: Denetim raporumuz doğrultusunda SEO açısından teknik aksaklıklar ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. Çözüm yollarımızı ilgili websitenin yazılım birimi ile koordineli bir biçimde yürütüyoruz.
  • Site içi optimizasyon: Detaylı bir anahtar kelime çalışması ile müşterimizin konusu ile ilgili arama hacmi olan kelimeleri çıkarıp, site içinde hangi alanlarda kullanmamız gerektiğini belirtiyoruz.
  • Site dışı optimizasyon: Daha önce bir backlink çalışması yapıldıysa hatalı gördüğümüz backlink çalışmalarını temizleyerek, hangi sitelerden backlink alınması gerektiğini belirleyip bir çalışma başlatıyoruz.
  • Raporlama: Yaptığımız çalışmaları ve sonuçlarını düzenli bir şekilde müşterimiz ile paylaşıyoruz.

Yukarıda anlattıklarınız ne kadar sürüyor?

Özellikle altını çizmek isterim ki, SEO bir defalık yapılması gereken bir çalışma değildir. Yani eğer bir websiteniz varsa SEO çalışmalarını devamlı yapmak durumundasınızdır. Biz SeoSozluk.com olarak başarılı bir SEO sürecinin minimum 6 ay olduğuna inanıyoruz. Yapılan değişikliklerin Google indeksine geçmesi ve arama motoru sonuçlarında kalıcı bir şekilde üst sıralarda olabilmesi için en az 6 ay şart.

Kalıcı bir şekilde üst sıralarda kalmaktan anlatmak istediğiniz tam olarak nedir?

Şimdi bir webmaster forumuna girseniz, 20TL ye SEO paketi satıldığına şahit olursunuz. Yani bu hizmeti veren kişinin size sunduğu hizmet 20TL karşılığında arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmak. Böyle bir şey akla mantıklı geliyor mu? Ben size durumu kısaca özetleyeyim.

Eğer 20TL ye bir SEO paketi alırsanız, bu çalışmayı yapan arkadaş yüksek ihtimal spam sitelerden size backlink gönderecektir. Size gelen bu backlinklerle birkaç gün Google’da üst sıralara çıkabilirsiniz (ki bence o da imkansız) ancak daha sonra Google sizi indeksinden uzun bir süre atabilir. Yani kabaca Google salak değil.

SeoSozluk olarak yaptığımız SEO çalışmaları ile kesinlikle müşterilerimizin Google arama sonuçlarında kalıcı bir şekilde yer almasını hedefliyoruz. Bizim başarılarımız birkaç haftalık değildir, olamamalıdır.

SEO’nun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bence SEO ilerleyen zamalarda daha da fazla önem kazanacaktır. AdWords ve Facebook reklamcılığında rekabet çok üst seviyelere çıktı hatta tıklama başı maliyetlerin 10TL leri aştığı kelimeler ile sıkça karşılaşır olduk. SEO çalışması ücretsiz mi? Hayır ama PPC reklamlarının yanında bedava sayılabilir.

SEO çalışmasını düzenli yaptıran bir website kısa/orta vadede bu çalışmanın faydasını fazlası ile geri alıyor zaten. Organik sonuçlarda üst sıralarda yer almak hem marka değerini hem de dönüşüm oranlarını arttıracaktır.

SEO hizmeti almak isteyen websiteler size nasıl ulaşacaklar?

Çok kolay 🙂 SeoSozluk.com iletişim sayfamızı ziyaret etmeleri yeterli olacaktır.

Röportaj: Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam
Konuk: Emre Tonguç | SeoSozluk.com kurucusu
Konu: SEO Hakkında Söyleşi

6 Yorum
  1. Güzel röportaj. Ben de bir röportaj yazısı göndermek istiyorum. Yine Seo-sem-adwords-analytics hakkında. Uygun mu?

  2. Güzel bir röportaj olmuş. Öncelikle reklam vermek konusunda markaların kaygısını ortadan kaldırmak için kalıcı bir çözüm olan seo hizmetine her marka birgün başvuracaktır. Bu konuda bilgi sahibi olmayan kişi ya da kuruluşlar için güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  3. Google Adwords Nasıl Kullanılır? Adwords Kullanım İncelikleri - Ömer Fatin Yerlikaya dedi ki:

    […] sağlayacaktır. Yandaki görseldeki gibi bir performans elde etmeyi istemez miydiniz? Şuradaki röportajda da belirtildiği gibi Google Adwords rekabeti çok üst düzeyde ve bir uzman yaklaşımı ile daha […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top