skip to Main Content

Sosyal Medyayı Etkili Kullanmak

Bu yazı Kerim Potuk tarafından HızlıAdam.com için yazılmıştır.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte özellikle son yıllarda en önemli uğrak yeri sosyal medya siteleri olarak karşımıza çıkmakta. İnsanlar her an bilgisayara ve internete ulaşabilmekte hatta bunları ceplerinde taşımaktadırlar. Bundan dolayı her an sosyal medya profillerini ve arkadaşlarının etkileşimlerini takip edebilmektedirler. İnsanlar sosyal medya ile bu kadar bu kadar haşır neşir iken bu mecrayı reklam platformu olarak kullanmamak, elinize geçen büyük bir fırsatı tepmek demektir.

Bu yazımda blog yazarları için: “Sosyal medyayı en etkili şekilde nasıl kullanırız?“ sorusunu tecrübelerim ışığında elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

dijital medya

Sosyal Medya Hesapları Edinin

Bir blog yazarının sosyal medyanın meyvesini yiyebilmesi için öncelikli olarak kendisinin de bir sosyal medya kullanıcısı olması lazım. Bu sosyal medya kullanıcısı olma kişisel bir hesap olabileceği gibi blogunuz adına açılmış hesaplarda olabilir. Siz sosyal medyayı kullanmazsanız, blogunuzun sosyal medyada reklamını yapmazsanız sosyal medyadan yüksek bir getiri bekleyemezsiniz. İnsanları sosyal medya hesaplarınızı takip etmeli ki yeni yazılarınızdan haberdar olsun, onları paylaşsın ve viral yolla reklamınızı yapıp sitenize yeni ziyaretçiler çeksin.

Sosyal Ağınızı Genişletmeye Çalışın 

Sosyal medya hesaplarını oluşturduktan sonra bu hesapları takipçilerimiz ile buluşturmak gerekir. Bunun için bu hesapları sitenizde sergileyebilir, sosyal medya üzerinden reklamını yapabilir yada yine sosyal medya üzerinden ağınızdaki kişilere davet göndererek hesaplarınızı takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki takipçisi olmayan bir sosyal medya hesabı ile reklam yapabilme ihtimali Sayısal Loto’dan 5-6 tutturmak kadar zordur.

Hesaplarınızı Aktif Kullanın

Blogunuzu sosyal medyada temsil edecek hesaplarımız tamam ve belirli bir kitleye hitap ediyorsanız sıradaki adımımız bu hesapların aktif olarak kullanmaktır. Yeteri kadar aktif olarak kullanılmayan hesaplar takipçilerini zamanla kaybeder. Hesabınız twitter hesabıysa içeriğiniz ve blogunuz ile ilgili tweetler atabilir, tweetlerinizde ilgili çekici olacak şekilde sitenize linkler verebilirsiniz. Facebook hesapları için sayfalar genelde tercih edilen reklam yöntemidir. Ancak son yıllarda Facebook’un ücret isteyerek yayınlarınızı daha görünür yapması dolayısıyla sayfalardan eskisi kadar verim alınamamaktadır. Çok büyük bir kullanıcı kitlesine hitap etmiyorsanız içeriğinin yayını için para ödemek sizin için kardan çok zarar demektir. Bundan dolayı özellikle büyük firmalar grup oluşturma yolunu tercih etmektedirler. Gruplar aracılığıyla hem grup üyeleri daha etkin olmaktadır hem de şirketler müşterileri ile bütünleşmeyi amaçlamaktadır. Sizde bu yola başvurarak takipçileriniz ile daha sağlıklı iletişim kurabilirsiniz.

Geri Bildirimlere Önem Verin

Bu madde ile ilgili daha önce Ziyaretçiler – Müşteriler İle Etkileşim Neden Önemlidir? Başlıklı yazımda açıklamalarda bulunmuştum. Burada kısaca tekrarlamak istiyorum. Sosyal medya dışında olduğu gibi sosyal medya üzerinde de takipçilerinizin geri dönüşlerine önem vermelisiniz. Hatta bu dönüşleri sosyal medya üzerinde daha hızlı ve özenli yapmalısınız.

Sosyal medya üzerinde mutlu edemediğiniz müşteriler anında hakkınızda karalama kampanyası düzenleyebilir ve sizi potansiyel ziyaretçilerinizden edebilir. Aynı şekilde mutlu bir ziyaretçi ise size olumlu bir referanstır ve kendisinin yapacağı reklamdan daha etkili reklam yoktur.

Çeşitli Etkinlikler İle Takipçilerinizi Mutlu Edin

Düzenleyeceğiniz küçük etkinlikler ile oldukça iyi geri dönüşler alabilir hem sitenize ziyaretçi kazandırır hem de soysal medya hesaplarınızın takipçi sayısını artırabilirsiniz. Bu yöntemi daha önce flash bellek çekilişi olarak 3 yıl önce kullanmıştım. Facebook sayfamızı beğenen 3000. üyeye ve yine çekilişte belirtilen tarihler arasında gelen takipçiler arasından yapılacak çekiliş ile 2 şanslı üyeye flash bellek hediye ettim. İnanın o kadar zaman harcadığım emeğin karşılığını kat ve kat fazlasıyla bir çekiliş ile aldım. 20 liralık 2 tane flash bellek ve kargo bedelleri ile çok uzun sürede edinemeyeceğim takipçiyi edindim. Sizlerde bu tarz ufak etkinlikler ile takipçilerinizi, sosyal medya hesaplarınızı, blogunuzu ve kendinizi mutlu edebilirsiniz. (Örnek eski olduğu için güncel etkinliklerde daha farklı hediyeler kullanmanızı tavsiye ederim. Şu dönemde bir flash bellek eskisi kadar ilgi çekmeyebilir. )

Analytics Verilerine Önem Verin

Google Analytics bildiğiniz üzere çok gelişmiş bir ziyaretçi sayacıdır. Bir çok kişi bu sayacı sadece günlük ziyaretçi sayılarını öğrenmek için kullanarak büyük hata yapmaktadırlar. Çünkü Google Analytcs bir ziyaretçi sayacından çok daha fazlasıdır. Bu sayaç sayesinde sitenize giren ziyaretçilerin hemen her hareketini öğrenebilirsiz. Google Analytics’in sosyal medya ile alakalı kısmından bahsedecek olursak en basitinden hangi sosyal medya platformundan hangi içeriğinize ziyaretçi geldiğini görebilir, içeriklerinizin okunma sürelerini öğrenerek niteliği hakkında bilgi edinebilir, hem içerik üretirken kendinizi geliştirme adına fikir edinmiş hem de hangi sosyal medya platformundan daha fazla faydalandığınızı öğrenerek ona göre çalışmalarınıza yön verebilirsiniz. Analytics verileri üzerinden yapılmış doğru bir analiz blogunuzun geleceği açısından oldukça önemlidir. Çünkü Google Analytics bir noktada ziyaretçinin sizi nasıl değerlendirdiğini ortaya koyar.

Unutmayınız ki sosyal medya ile bu kadar içli dışlı olduğumuz bir dönemde onu kullanmayarak büyümek özellikle para harcamadan büyümeye çalışan blog yazarları için neredeyse bir hayaldir. Bu yüzden büyümek isteyen her blog yazarı bu mecraları aktif şekilde kullanmalıdır.

Kerim Potuk

Yazar Hakkında: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. Şu anda Düzce Üniversitesi Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği ana bilim dalında yüksek lisana yapıyorum. Blog yazarlığına 2011 yılında başladım ve o dönemden bu yana açık olan kerimpotuk.com.tr’de yazıyorum. Bir blog denemesine rağmen ardımda önemli bir eser bırakamadım ve şu anda blogumu yazarken bunu hedefliyorum.

Kişisel Blogum : kerimpotuk.com.tr

13 Yorum
 1. Güzel yaz da sosyal medya hesaplarımı aktif kullanma konusunda pek başarılı olamıyorum. facebookta paylaştığım şeyler beklediğim geri dönüşü sağlamadığında bi yılmışlık çöküyor bana 🙂

  Yazı için teşekkürler

  1. Teşekkür ederim yorumunuz için. Yazımda belirttiğim gibi Facebook iletileri daha fazla kişiye göstermek için ücret talep ettiğinden beri yeterli verim alınamıyor maalesef. Bu durumu aşmak için grup kurmaya yönelebilirsiniz

   1. Bu bilgi de iyi oldu aslında. Çok teşekkür ederim. Grup kurmayı denicem. Safa ile grup arasında teknik olarak ne fark var bilmiyorum ama denicem

 2. Güzel yazı… Misafir yazarlık yapmaktan kendi blogumuza içerik üretemez olacağız yakında 🙂

  Sosyal medya hesapları çok öenmlidir. Daha fazla ziyaretçi için, herşeyden önemlisi yazdıklarımızı daha fazla okura ulaştırmak için çok önemlidir.

  1. “Misafir yazarlığı en verimli nasıl kullanabiliriz” konulu bir makale var kafamda. Belki kendi bloğumda belki de başka bir bloğa gönderirim. Aslında bloghocam bu işin Türkiye’deki temsilcisi gibi duruyor. Ona gönderebilirim. Faydalı olacağına inanıyorum.

    1. Hocam Gazze konusu benim gündemimi çok meşgul ediyor. Hiçbirşey yazasım gelmiyor. Tüm enerjimi boykot için yazdığım makaleyi yaymak için kullanıyorum. Aslında önümüzdeki aya çok iyi projelerim vardı. Hepimizin işine yarayacak. blog dayanışmasını destekleyecek projeler ama bilmiyorum enerjim yetecek mi. Ucundan köşesinden başlamayı düşünüyorum

  2. Senide ağırlamak isterim hocam blogumda 🙂 Takip ettiklerim kısmından daha faydalı böylesi. En azından nasıl yazdığınıda görüyoruz canlı canlı 🙂

 3. Sosyal medya üzerine düşülmesi gereken bir konu. Blog içeriğimiz kadar öneme sahip. Hatta blog içeriğimizden daha fazla öneme bile sahip olabilir. Çünkü biz yazılarımızı insanlara okutamıyorsak yazdığımız yazıların kişisel gelişimimiz açısından faydasını görsekte insanlara yarar sağlama ilkemizi yerine getirmiş olamayız.

  Bu doyurucu yazı için hem Kerim hocama hem de Bünyamin hocama teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top