skip to Main Content

✔️ Traktör Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarımsal üretim yapan işletmelerin en büyük yardımcısı şüphesiz ki kullandıkları makineler. Gelişen teknoloji tarımsal üretim süreçlerini de olumlu yönde etkiledi. Tarımsal üretimde kullanılan makineler değişti ve gelişti. Gelişen her makine tarımsal üretimi, ürün verimliliğini ileri seviyeye taşıdı.

Üreticinin kas gücünden makine gücüne geçmesine yardımcı oldu. Üretimde makineyi aktif olarak kullanan üretici, daha fazla araziyi daha kısa sürede işleyebilir hale geldi. Bu makinelerin en önemlisi tabi ki traktörlerdir.

Traktörlerin tarıma girmesi ile birlikte yaşanan devrim Türk Tarımını önemli bir noktaya taşıdı. Önce kas gücü kullanımını azaltması amaçlanan traktörler gelişen teknoloji ile birlikte çeşitlendi. Üreticinin, kullanım bölgesinin, toprağın ve arazinin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanmaya başladı. Traktörler çeşitlendikçe geliştikçe üretici kendi işletmesine uygun traktörleri seçmeye başladı.

Traktör Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Traktör seçmek üretici için oldukça önemli. Üretici Bir yıllık emeğini daha iyi üretim yapmak için harcıyor. Bu sebeple doğru traktörü seçmek ve tam kapasite kullanmak istiyor. Peki, üretici traktör seçerken nelere dikkat etmeli?

Traktör seçerken öncelikle ihtiyaçlar belirlenmelidir. Üretici işletmesine neye ihtiyaç duyuyor neyi gelişmesini istiyor? Bu soruları sorarak işe başlamalıdır. İşletmenin arazi büyüklüğü, toprak özellikleri, işletmenin üretim şekli belirlenmelidir. Ayrıca bir diğer önemli husus da işletmedeki diğer ekipmanlardır.

İşletmede ki mevcut ekipmanların kullanabileceği traktörü seçmektir. Toprak yapısı traktör kullanımı için önemli bir etkendir. Kil topraklar nemli olduğundan ağırlıktan çabuk etkilenirler. Kum oranı fazla olan topraklar da ise durum tam tersidir. Bu nedenle kil topraklarda ağırlığı fazla ekipman seçmek toprak hazırlama süresini arttıracaktır. Ayrıca işletmeler büyüme oranlarını da dikkate alarak gelecekteki kapasitelerini karşılayacak traktörler seçmelidirler.

Her İhtiyaca Uygun Traktör

Bazı işletmeler, kapasiteleri gereği birden fazla özelliği bir arada bulunduran traktörler isteyebilirler. Ürettikleri ürün ihtiyaçları ve arazi yapıları birbirinden farklı olabilir. Her ürün ya da toprak yapısı için farklı bir traktör kullanmak mümkün değildir. Her saha işinde kullanacak traktör mümkün müdür? John Deere, Türk çiftçisinin bu ihtiyaçları göre tasarlanmıştır.

Ürün skalası çok geniştir. Her saha işi için John Deere traktörleri rahatlıkla kullanılabilmektedir. Üretici ihtiyaçları dikkate alarak tasarlandığı için bölgesel ve iklimsel değişikliklere uyum sağlayabilmektedir. Çiftçilerin farklı bölgelerde bulunan arazilerinde rahatlıkla kullanabilmektedirler. Kullanım kolaylığı sağlayan John Deere Türk Çiftçisinin en büyük yol arkadaşıdır.

Tarım traktörleri modellerini incelemek için https://www.truck1.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top