skip to Main Content

Türkiye’nin En İyi Blogları [Mim]

Bu konu bir blog Mim’idir. Yani, aynı konuyu kaleme alan başka bir blog yazarı tarafından (Kerim Potuk) bana paslanmıştır. Şimdi HızlıAdam’ın enlerini kaleme alıp konuyu bir başka blog yazarına paslayacağım.

Türkiye’de Blog Yazarlığı ve Takip Edilesi Bloglar

Blog = İnternet günlüğü, dediğimiz zaman güncel olmanın önemi daha bir ön plana çıkıyor. Standart web sitelerinden ziyade bloglar sürekli içeriklerin eklendiği ve okuyucuların dizi gibi takip ettiği mecralardır. Hal böyleyken yüzlerce dizi arasından sadece YENİ BÖLÜM’lerin olduğu dizilerin (Blogların) takip edileceğini tahmin ve deneyim etmiş olmalıyız.

Efendim, sizlere söyleyeyim:

Sırf güncel olmanın yeterli olmadığı bu çile dolu mecrada farklı olmak da gerekiyor haliyle.

1-Ulaşılması zor deneyimleri paylaşmak, önemli bilgiler vermek, gündemi an ve an takip etmek iyi bir yöntem.

2-Diğer yöntemler ise samimi olmak, mizahi üsluba sahip olmak; kısacası tarz yaratmak.

Her ikisine aynı anda sahip olan bloglar ise Mevla’nın, “Yürü ya kulum” dediği türden adeta 🙂

Bahsettiğim özelliklerden 1 veya daha fazlasını barındıran bloglardan takip ettiklerim MİM’e konu olan diğer blog yazarları tarafından paylaşılmış zaten. Yine de marka bilinirliklerini arttırmak adına ben de bahsetmek isterim. Çünkü bana göre birazdan paylaşacağım liste, Türkiye’nin en iyi blog ve blog yazarları-nı kapsıyor. 

En iyi türk bloglar

Hızlı Adam 2014 En’leri

En İyi Bloglar Listem:

NOT: Bu yazıdaki enler 21.09.2014 tarihinde saat 23:45’deki HızlıADAM enleridir. HızlıADAM’a göre EN İYİLER’in olduğu bu liste zamanla değişebilir ve şuan için hiçbir resmi istatistiğe takılmadan oluşturulmuştur.

Listede olmayan çok değerli blogların da var olduğunu biliyorum. Fakat Mim gereği sadece bildiğim ve takip ettiğim bloglardan bahsedeceğim. Kısacası HızlıAdam’ın referans olabileceği blogların bir kısmını incelemiş olacaksınız.

1- SeoSozluk.com: “İyi bir blog nasıl olmalıdır?” sorusuna verdiğim cevapların ortak maddesi “Spesifik bloglama.” yapmaktır. Konu yelpazesi geniş olduğu halde çok iyi başarı elde etmiş bloglar olsa da ben her fırsatta, konuları daraltmanızı ve uzman olduğunuz konularda blog yazmanızı tavsiye edeceğim. İşte size bunun bir örneği: SeoSozluk.com, Arama motoru optimizasyonu konusunda uzman bilgiler paylaşıyor. Ücret karşılığında profesyonel seo hizmeti sunması bir yana bloğunu takip ederek hiçbir ücret ödemeden SEO ile ilgili yüzlerce özgün içerik okuyabiliyorsunuz. Her yazısı muhakkak bir bilgi vermeye yani fayda sağlamaya yönelik yazılmış. Zaten ziyaret ettiğinizde bana hak vereceksiniz.

2- Sosyalmedyacci.com: Dijital medyada pazarlama ve itibar yönetimi konusunda eşsiz içerikler yazan Özenç Kılıçcıoğlu, HızlıAdam isimli bloğun da ilk ilham kaynağıdır. Takipçilerine ücretsiz e-kitap gönderen Özenç bey dijital medyada “guru” ünvanına sahiptir. Her bir yazısı uzun uzuna ve doyurucu bilgiler içeriyor. Dahası: SIR niteliğinde bilgiler içeriyor. sosyalmedyacci, çift c ile 😉

3- Dostbiri.com: Bugüne kadar en çok mail attığım blog yazarı Kerim Potuk, samimi paylaşımlarıyla benim listemin olmazsa olmazıdır. Teknoloji, Tasarım, Reklamcılık vb konularda yazdığını iddia etse de o aslında her konuda mükemmel içerikler yazabiliyor ve de yazıyor 🙂 Google sipesifik olamayan blogları pek sevmese de dostbiri.com’u çok seviyor olmalı. Çünkü Kerim Potuk birçok blog tarafından refere edilen bir bloğa sahip. Artık bir marka olan dostbiri.com’u takip etmeyen varsa çok şey kaçırdığını bilmeli. Evet, okadar iddialı konuşuyorum! Çünkü blog iddialı 😉

4- MehmetCabar.com: Namıdeğer, mutluluk satıcısı Mehmet Cabar’ın mutluluk veren bloğunu takip ediyorum. İtiraf etmeliyim ki “Mutluluk Satıcısı” tanımına karşı önyargılıydım. Okuduğum ilk paragrafta dahi ön yargımı kıran ve akabinde diğer yazılarını tek tek okumama sebep olan güçlü bir yorumcu ile tanışmış oldum. Mehmet Cabar’ın yorumladığı konular gerçekten doyurucu ve ikna edici oluyor. Zaten kendisinin iknaya dayalı bir takım içerik çalışmaları var. Subliminal pazarlama teknikleriyle ilgilenen Mehmet Cabar’ın yeni kategorilerisi ise “Kurumsal Mutluluk”

5- TurkMustafa.com: Kişisel blogculuğun hakkını veren Türk oğlu Türk blog. Bir Çayyaş’ın bloğu olan turkmustafa.com yorumladığı her konuda ilginizi çekebilen ve size tebessüm ettirebilen dizi. Kişisel blog olmasına bakmayın. Gezdiği yerleri nispet yapar gibi anlatan blogcularla karıştırmanızı da istemem. Yazılarında okuyucuya fayda sağlama amacı var. Dışa dönük bir yazar ve deneyimleri tam çay tadında okumalıklardan oluşuyor. Bu tarifsiz bloğu en iyisi mi siz ziyaret edin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

6- EvdeYazar: Blog dünyasının gizemli yazarlarından biri olan evdeyazar’ın kullandığı slogan kendisini ve tarzını çok net özetliyor. “Evde Yazan Kişi” sloganı sizce de basit değil mi? Evet en önemli özelliği de bu zaten. Basit ve Net! Duyguseli içinde yazılmış bir bayan bloğundan bahsetmiyoruz çünkü. Konuların gayet net cümlelerle işlendiği, yalın ve akıcı bir blogdan bahsediyoruz. Sade teması, sade tarzı ve bilgiye doğrudan odaklanmış yazılarıyla basit diye tabir ettiğim, aslında PROFESYONEL demek istediğim bir blog. Yine bir itiraf daha: işlediği konular %90 benim ilgi alanıma girmiyor.  %10’luk ilgilendiğim kısım kendisini bu listeye almam için yeterli oldu. Ben 2013 yılında google amca vasıtasıyla kendisini tanımış oldum. Evden para kazanma, yazarlık yaparak para kazanma, network marketing sistemi gibi konularda gerçek deneyimleri okuyabileceğiniz maksimum fayda yüklü yazılar bu blogda gizli. Kurcalamakta fayda var.

7- SrgzBlog: Vural Egemen Sarıgöz’ün yazdığı samimi teknoloji bloğu SRGZBlog uzun zamandır takip listemde. Web tasarım ve teknoloji konularında içerik yayınlayan SrgzBlog bugün büyük bir arşivdir. Normalde teknoloji bloglarını takip etmesem da Vural Egemen Sarıgöz’ü diğerlerinden ayıran çok önemli özellikleri var. Öncelikle Türkçe’yi kusursuz kullanmasına tavım 🙂 Yazılarında gerçekten fayda odaklı olması, diğer teknoloji blogları gibi manşet atmaya yönelik içerik oluşturmaması onu ayrıcalıklı kılıyor. Amacı günlük hit değil, ömürlük faydalar üretmek olan Vural Egemen Sarıgöz’ü takip etmenizi tavsiye ederim.

8- Bloghocam.blogspot.com: Takip listemde değil çünkü pek güncellenmiyor. (Ayda bir kontrol ederim) Fakat bunu protesto etmek için yazmadım. Kendisinin farklı işlerle ilgilendiğini ve blogla ilgilenecek çok fazla zamanı olmadığını biliyorum. Her blog yazarının en az bir kez girmiş olduğu bu devasa arşivi buraya yazmamak ustaya hakaret olurdu 🙂

9- TimurDemir: Blog yazarlığını görsel unsurlardan tutun da; içerik kalitesine kadar her anlamda kusursuzca temsil eden Timur Demir, paylaşımlarıyla yeni bloggerların rehberi, profesyonelleşmek isteyenlerin ise yardımcısı niteliğinde. Sadece bloğunu değil, kişilik olarak da kendisini seviyorum. Bloğunu sık sık ziyaret ederim. Buram buram kalite kokan bir blog nasıl olur diye merak ediyorsanız kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

10 – Bu yazı 2014 yılında yazılmıştır.  20’den fazla blogdan oluşan en iyi blog siteleri güncel listesini incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

>> En İyi Blog Siteleri <<

Yeni Takip EttiklerimYukarıdaki bloglar en sık uğradığım sayfalar olsa da 7 adet blogla sınırlı değil takip listem. Henüz yeni yeni takibe aldığım, Usluer.net , Suskumru.com , enesilhan.net daha ilk bakışta özgün tarzlarıyla dikkatimi çeken bloglar arasında. Hepsinden birkaç içerik okudum ve çok beğendim. Okların gösterdiği blog olma özelliğine sahip olan bu üç ismin birer blog fenomeni olduğunu da düşünüyorum. Zaman buldukça yazılarını okuyup daha çok tanımaya çalışıyorum.

Azimli Bloglar: Bloglarını geliştirmek için gerçekten yoğun emek sarf eden ve güzel bir kitleye sahip olan 2 isimden daha bahsetmek istiyorum. Bunlardan biri Bahçe Perim (bahceperim.blogspot.com) uzun uzuna yazdığı, görsel yönüyle de zengin içerikleriyle çok dikkatimi çekiyor. Yazdığı konular bir erkek için takip edilesi güç konular olabilir. Fakat bahçe perim sosyal ilişkileriyle de başarılı bir yazar. Göz atmanızda fayda var.

Son olarak da SEKENO Blog yazarı Seyfettin Bozkurt’tan bahsetmek istiyorum. Seyfettin bey, kompleksi sıfır, “Ben oldum” demeyen, bilgiye aç, eleştiriye açık olan çok değerli bir blog yazarı. Sosyal ilişkilerini de takip ettiğim sekeno.wordpress.com en azimli bloglar listemde.

0,5- HızlıAdam.Com: En çok takip ettiğim blog yazarı ise hizliadam.com’un yazarı Bünyamin Kapıcıoğlu. “Nasıl yani?” dediniz değil mi? 🙂 Şöyle ki: Bu konuda yanlız olmadığımı düşünmekle birlikte yazdığım her içeriği en az 3 kez, 3 farklı tarihte okuduğumu itiraf etmeliyim. Kendimi çok mu seviyorum ne 🙂 Evet sık sık kendi yazılarımı okurum. Bu şekilde sanatçıların kendi şarkılarını dinleyip dinlemediklerini de merak etmiyorum artık. Kesinlikle dinliyorlar 🙂

Şimdi bu mimi paslamak gerekiyor fakat, ilk paslamayı düşündüğüm bloglar başkaları tarafından mimlenmiş. Ben de mimleri en azimli blog yazarlarına paslıyorum. SEKENO ve Bahçe Perim mimlendiniz. Sizin takip edilesi bloglar listeniz hangileri acaba?

Herkese İyi Bloglar… Bünyamin Kapıcıoğlu

112 Yorum
  1. Başarılı blog çalışmalarınızın olduğu görmekteyiz. Bizlerde halı yıkama firmaları ve halı şampuanı üreten firmalar için blog çalışması yapmayı düşünüyoruz. Sizi takip edip, iyi yol almak için elimizden geleni yapacağız. Teşekkürler kıymet yazılarınız ve emekleriniz için.

  2. profesyonel ve güvenilir ofis taşımacılığı hizmetlerinin tek adresi olan Çolakoğulları nakliyat ile hemen tanışın

    1. Hatta işinizi gücünüzü bırakın, ocakta yemeğiniz varsa altını kapatın. Koşun, zaman kaybetmeden Çolakoğulları ile hemen tanışın. Düşünsenize, adamlar güvenilir ve profesyonelmiş. Vaaoww… Ben hemen arayıp tanışıyorum.

  3. bence bende iyi bir bloger sayılırım ama kıymetimin yeterince anlaşılmadığını düşünüyorum. Bir yerden başlamak gerekiyorsa bu iş önce tanıtım olmalıdır. Sonuçta yazdıklarınız güzelde olsa onu okuyacak kitle bulamadıktan sonra yaptıklarınız boştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top