skip to Main Content

Turnover Nedir? Bilmem Gerekir mi?

turnoverİşe girerken en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri olan turnover oranı nedir diye hiç araştırdık mı? Bu konu; bundan sonraki firma tercihimiz için hayat kurtarıcı bilgi niteliğindedir.

Turnover ( Personel Sirkülasyonu): Belirli bir zaman aralığında firmada işe başlayan ve işten ayrılan personellerin devir oranını ifade eder. Bir personelin aynı firmada ortalama kaç ay/yıl çalıştığını, firmada ne sıklıkla işten ayrılmalar olduğunu, ayrılanların yerinin ne kadar sürede doldurulduğunu ifade eden sayısal (oransal) terime turnover (Personel sirkülasyonu) diyebiliriz.

Turnover (Personel Sirkülasyonu) Oranı Neden Önemli:

Sürekli iş değiştirmek veya sürekli personel değiştirmek ek maliyetlere sebep olur. Sürekli sirkülasyonun sonuçlarını;

İşçi Açısından Düşünürsek:

 • Zamanla kavuşacağı kıdem ve kıdem tazminat hakkından kendi isteğiyle veya çalıştığı firma tarafından men edilmiş olur.
 • Kariyer hedefi baltalanmış ve heyecanı kırılmış olur,
 • Sabrın tükendiği noktada ani kararla işi terketmek veya çıkarılmak sonucunda yeni bir iş bulana kadar ekonomik zorluk çeker
 • Cv – Özgemişinde parça parça işler görünmesine sebep olur ki; bir sonraki iş görüşmesinde “işten neden ayrıldınız?” sorusuna firmayı kötüleyerek cevap vermesi de hoş karşılanmaz. Dolayısıyla kötü bir CV oluşmasına sebep olur
 • Toplumsal itibarı zedelenebilir. Beraberinde bir takım psikolojik baskılar da oluşabilir

İşveren – Firma Açısından Düşünürsek:

 • Her yeni personelin oryantasyon süreci boyunca iş gücü kaybı yaşar
 • Yeni personeli yetiştirirken, eğitirken çeşitli bütçeler ayırmak zorunda kalabilir
 • Sürekli yeni personellerle çalışmak zorunda kaldığı için işlerin aksamasına, kârın düşmesine, satışların azalmasına sebep olabilir
 • Kurumsal itibarı zedelenir
 • Portfoy müşterilerini kaybedebilir

Hem işveren hem de işçi açısından olumsuz sonuçlara sebep olan yüksek turnover oranının sebepleri tespit edilerek giderilmelidir. Bu konuda firmaların önlem alması gerekirken; işçilerin de tercih konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

Benim tavsiyem: çaresiz değilseniz asla ve asla turnover oranı yüksek (personel sirkülasyonu fazla) firmalarla çalışmamanız yönündedir. Bu yüzden başvuracağınız firma/pozisyon hakkında dış kaynaklardan mümkün olduğunca faydalanın. Araştırın, sorun ve gözlemleyin. Mülakat sırasında insan kaynakları personeline turnover oranını da sormayı unutmayın.

Daha sağlıklı bir kariyer için daha detaylı düşünmek ve araştırmak gerekebilir.

Bünyamin Kapıcıoğlu

11 Yorum
 1. enteresan yazılar yazıyorsunuz. sözlük anlamıyla sınırlı olmayan yazılarınız için gerçekten emek harcıyor olmalısınız. turnover hakkında bukadar güzel bir açıklama okumamıştım. harbiden faydalı şeyler var. takipteyim

 2. Turnover kavramını bilmiyordum ancak ge.tiğimiz günlerde işyerinde böyle bir çalışma yapmıştım.

  1 yıllık zaman diliminde 768 işe giren personelin 401 kişisi işten ayrılmış.

  Bu raporlamayı yaptıktan sonra ilk toplantımızın gündem maddesi ”işçilerimizi işi neden bırakıyorlar” olmuştu. İşletmemiz şuan işçilere karşı biraz daha müsamahalı ve şartları biraz daha iyileştirilmiş durumda…

  Sayenizde bu kavramı da öğrenmiş oldum.
  Teşekkür ederim.

  1. Binlerce kişinin çalıştığı bir firma bunu internetteki forumdan öğreniyorsa vay o şirketin haline. 2014’de yazılmış post firma hala faaliyette mi acaba ??

 3. Merhaba ,

  Benim ilgimi çeken; | Vural 12 Temmuz 2014 at 02:22 # | Bu arkadaşın yazısı.

  Ne tür bir şirket işletiyorsunuz ve Turnover oranı yıllık bazda %60’ın üzerinde? Gerçekten çok yüksek ve merak edip yorum yaptırdı.

 4. Arkadaşlar turnover speed şu şekilde hesaplanır;

  TS = Ayrılan Personel Sayısı / ( (Dönembaşı Personel Sayısı + Dönemsonu Personel Sayısı) / 2 )

  Örneğin;

  01.01.2013 (dönembaşı) tarihinde işletmede 100 kişi çalışıyordu,
  01.01.2014 (dönemsonu) tarihinde ise işletmede 150 kişi çalışıyordu,
  Bu bir yıllık süreçte (01.01.2013 – 01.01.2014) 15 kişi işten çalışmış.
  Öyleyse TS = 15 / ((100+150)/2) = 0.12’dir.

  Şu kadar kişi işe almışız, şu kadarı işten çıkmış, al sana %60 gibi bir hesaplama doğru değildir.

  Formülünü paylaştığım hesaplamada dönemi bir yıllık almanızı tavsiye ederim.

  Elde ettiğiniz oran;

  TS < 0,15 ise normaldir,
  0,15 < TS 0,3 ise turnover yüksektir ve bu konuda çalışma yapmanız gerekir.

  1. Merhaba Tuğrul bey,

   Detaylı bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Doyurucu bir yorum olmuş ve makalenin anlam bütünlüğünü tamamlamış. İyi bloglar dilerim

 5. Dünya çapında kabul görmüş kavramlar üzerine konuşmak ne kadar doğru bilmiyorum ama “Turnover” hesaplama şekli bence yanlış.

  Örneğin:
  10 kişinin çalıştığı bir şirkette 9 personel sabit çalışırken 1 kişinin ayrılmasıyle boşalan kadroya sürekli birisini alıp ve o kişide yapacağı işi beceremediği için sürekli değiştirildiğinde ve 1 yıllık süre sonunda bu şirkete 10 personel alınıp 10 işten çıkartılmışsa
  10/((10+10)/2) = 1

  Şimdi bu sonuça göre bu firma da kimsenin çalışmaması lazım.

  Şirketin bu 10 personel almak için harcadığı zaman, para ve eğitim maliyetini mi düşünsün yoksa bu hesaba göre benim turnover oranın 1 (%100) diye personel bulamam diye mi düşünsün.

  1. Sayın AHC,

   Verdiğiniz örnekte sonucun 1 çıkması zaten şirketin harcadığı zaman, para ve eğitim masraflarının özetidir. Matematik asla yalan söylemez. Önemli olan onun söylediklerini nasıl yorumladığımızdır.

   Ayrıca turnover hesaplamasını yüzlerce, binlerce çalışanı olan bir kurum olarak düşünürseniz daha kolay gözünüzde canlanabilir.

   daha fazla bilgi;
   https://en.wikipedia.org/wiki/Turnover_(employment)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top