skip to Main Content

Ucuz Ürüne Aşık Olur muydunuz? Peki ya Ekonomik Olsaydı?

küçük esnaf

Ürünlerinin Ucuz Olduğunu Söyleyen Bir Mağaza

Bu günlerde  “satış sürecinde yazılı veya sözel kullanılan sözcüklerin alıcıdaki etkileri“ni araştırırken çarpıcı bir örnek yakaladım. Cezbedici fiyata yönelik hipnotik metinlerde “ucuz” kelimesiyle alıcının satınalma duygusu tetiklenirken, kimi metinlerde “ucuz” yerine “ekonomik” kelimesi kullanılmakta.

Her iki kelime de alıcının bilinçaltına kuvvetli uyarılar gönderiyor. Bu ikiliden herhangi birini gördüğümüzde kesemizden çok fazla fedakarlık etmeyeceğimizi düşünüyoruz. Bu durum ikna olmamızı kolaylaştırıyor. Buraya kadar iki kelimenin de gücüne katılıyorum. Onaylıyorum.

Fakat!

İnsan zihni etiket bulutu gibidir. Duyduğumuz her sözcüğü hayal edip somutlaştırır ya da eş anlamlılarını hızla taramaya başlarız. Bulduğumuz eş anlam, yan anlam ve mecaz anlamları tekrardan somutlaştırırız. Somutlaştırma işlemi saliseler içinde gerçekleşir.

ucuz ekran fotoğrafı

Ucuz Sözlük Anlamı

“Ucuz” kelimesi sizin için ne anlam ifade ediyor?

Ben ucuz kelimesini duyduğum anda “Kalitesiz” kelimesini etiket bulutumda görebiliyorum. İyimser olduğum anlarda “En iyisi değil” şeklinde yorumluyorum. Birçok kez ucuz kelimesi bana kalitesiz gıda satan hiper marketlerin logolarını çağrıştırıyor. Bu konuda yanlız olmadığımı düşünüyorum. Durum böyleyken beni “ucuz” kelimesiyle ikna etmek zor olur diye de düşünüyorum. Sizi?

Peki ya “Ekonomik” denildiğinde nasıl çağrışımlar alıyorsunuz? 

ekonomi

Ekonomik sözcük anlamı

Parmak kaldırıyorum! Ben “ekonomik” kelimesini duyduğumda “ekonomime uyumlu” anlamına yoğunlaşıyorum. Birçok kez aklıma, mükemmel dizaynı zayesinde çok az yakıt tüketen, kaliteli ve ekomomime uygun otomobillerin fotoğrafı düşüyor. Bu kelimeyle beni ikna etmek daha kolay olabilir. Peki ya sizi?

Dahası bana ait bir nesneden bahsederken ona ucuz yakıştırması yapmaktan da hoşlanmayabilirim. Örneğin:
-Otomobilim çok ucuz,
-Otomobilim çok ekonomik.

hmm… ikinci cevap otomobilime aşık olmamı engellemiyor sanırım.

Cevaplarınızın çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir konuda daha hemfikir isek iki soruyu cevaplamamız gerektiğini düşünüyorum.
1-Satmak istediğimiz ürüne katmak istediğimiz değer nedir?
2-Müşteri algısına ne yönde etki etmek istiyoruz?

  • Pazarlamaya çalıştığımız ürün gerçekten ucuz ve az faydalı bir malzeme olabilir. Fiyat/fayda orantısında alıcıya mantıklı gelebilir.
  • Pazarlamaya çalıştığımız ürün fiyatına göre daha yüksek faydaya sahip olabilir. Bununla birlikte satınalırken pahalı, kullanırken çok daha ucuz olabilir. Yani ekonomik😉

Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak hazırlayacağımız satış mektupları, reklam metinleri, tanıtım vb araçlarda ikna ediciliği arttırabiliriz. Sattığınız ürün ucuz mu yoksa ekonomik mi?

Yani HızlıAdam diyor ki: Aynı anlamı ifade ettiğini düşündüğümüz iki benzer kelime müşteri algısında büyük farklar yaratabilir.

Bünyamin Kapıcıoğlu | HizliAdam.com (Rekabet Hız İster)

7 Yorum
  1. Pes doğrusu. Demek ki daha dikkatli olmak lazım. Takibe aldım bunları hep denicem.

    1. Deneme sonuçlarınızı merak ediyoruz. Sonuçları da yorum olarak gönderirseniz ziyaretçilerim ve ben çok mutlu oluruz. İlginize teşekkür ederim.

  2. Bu konuya hiç bu kadar dikkat etmemiştim. Aslında şimdi anlıyorum. Mesela müşteriye bir ürün satarken ” hanımefendi, bu gerçekten diğerlerine göre çok ucuz, hemde tam sizin istediğiniz gibi diyorum” tabi sonra ben bir düşüneyim diyor ve gidiyor, o kadar da detaylı anlatmama rağmen. Halbuki ucuz yerine “hanımefendi bu ürün istediğiniz diğer pahalı ürünlerle aynı nitelikte, onlardan çok daha kaliteli ve daha ekonomik” desem durum biraz daha farklı olurdu sanırım.

  3. Otomobil örneği olmamış bence ekonomik otomobil deyince benim beynimde oluşan algı az yakan otomobil şeklinde oluyor.

  4. Merhaba Sedat bey,
    Ben de aynısını söyledim zaten. Ekonomik araç denildiğinde aklıma “az yakan araba” geliyor. “Adi, kötü” araba gelmiyor. Bir aracın az yakması demek iyi bir dizayna sahip olduğunu da gösterir. Renault clio mesela. Çok hoş bir araç ve çok az yakar. Fiat palio ise küçücük olmasına rağmen sınıfına göre çok yakıyor. Renault ile Fiat arasındaki kalite farkı anında ortaya çıkıyor. Palio bence ekonomik değil, ucuz bir arabadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top