skip to Main Content

Üniversiteler Açılıyor Kira Fiyatları Artıyor

kadıköy kiralık daire

Sizde öğrenci olarak farklı bir şehirde mi yaşayacaksınız? Zingat.com barınma alanında size en uygun seçenekleri sunuyor.

Her yıl binlerce öğrenci üniversite sınavına giriyor. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih, öğrenciler ve aileleri tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Çünkü üniversite tercihi bir insanın hayatına bütünüyle yön veriyor. Ağustos ayında üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrenciler ilerleyen birkaç sene içerisinde hangi şehirde yaşayacaklarını öğrenmiş oluyor. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde çok sayıda kaliteli üniversite bulunuyor. Bu nedenle Türkiye’nin her yanından binlerce öğrenci her yıl bu şehirlerden birine üniversite okumak için geliyor. Öğrencilerin şehir değiştirmesi, barınma ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Üniversite için farklı bir şehre taşınan bir öğrencinin barınma konusunda karşısına çıkan seçenekler yurt ve kiralık daire olarak ikiye ayrılıyor. Devlet öğrenci yurdu kontenjanlarının hızla tükenmesi ve özel öğrenci yurtlarının pahalı fiyatları, öğrencilerin kiralık daire seçeneklerini değerlendirmelerine neden oluyor. Büyük şehirlerde ise özellikle üniversitelilerin rağbet gösterdiği ilçelerde yer alan kiralık daire seçenekleri, üniversitelerin açılma tarihi yaklaştıkça pahalılaşıyor.

Kiralık daire denildiğinde akla sadece kira fiyatları gelmemeli. Bir kiralık dairenin aidat, taşınma masrafı ve faturalar gibi çok fazla gideri var. Taşınmadan önce bu giderlerin titizlikle değerlendirilmesi gerekiyor. Türkiye’nin en büyük ve kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul’da hayat hali hazırda pahalı. Bu pahalılık kira fiyatlarına ve barınma bedellerine de yansıyor. İstanbul’da üniversitelere yakın konumda yer alan kiralık daire fiyatları, üniversitelerin açılma tarihi yaklaştıkça yükseliyor. İstanbul’daki üniversite sayısının artması da her yıl daha fazla öğrenciyi bu şehre çekiyor. Şehrin nüfusu kalabalıklaştıkça, kira fiyatları da yükseliyor.

İstanbul’da öğrencilerin konaklamak için seçtikleri belli başlı ilçeler var. Beşiktaş bu ilçelerin başında geliyor. Bunun en önemli sebepleri ise Beşiktaş’ın merkezi konumu, sosyal hayata yakınlığı ve gelişmiş toplu taşıma seçenekleri olarak öne çıkıyor. Ancak Beşiktaş kiralık daire seçeneklerinin fiyatları oldukça yüksek. Aynı durum Kadıköy için de geçerli. Kadıköy oldukça nezih bir ilçe ve İstanbulluların büyük bir bölümü de bu ilçede ikamet etmeyi istiyor. Ancak özellikle öğrenci bütçesi söz konusu olduğunda Kadıköy kiralık daire fiyatları da cep yakar nitelikte. Zingat.com bölge raporuna göre Kadıköy kiralık daire fiyatları ortalama 2200 TL civarında. Kısıtlı öğrenci bütçesi için bu fiyat oldukça yüksek. Bu nedenle Kadıköy’de ikamet etmek isteyen öğrenciler genellikle 2-3 arkadaş bir araya gelerek eve çıkmayı ve kira bedelini bölüşmeyi tercih ediyor. Kira için bu ücreti ödemek istemeyenlerse, İstanbul Anadolu yakasındaki bir diğer ilçe olan Pendik’i tercih ediyor. Pendik kiralık daire seçeneklerinin ortalama fiyatı Zingat.com bölge raporuna göre 1000 TL civarında. İki ilçe arasındaki fiyat adeta uçurum niteliğinde. Bu nedenle öğrencilerin gözünde Pendik kiralık daire seçenekleri oldukça cazip bir konumda.

İstanbul kiralık daire fiyatlarının yükselmesinin bir diğer sebebi de son yıllarda yoğunluk verilen kentsel dönüşüm faaliyetleri. Kentsel dönüşüm nedeniyle pek çok ev sahibi evinden çıkmak ve kiralık daire aramak durumunda kaldı. Kiralık dairelere olan bu yoğun talep, elbette fiyatları da arttırdı. Son yıllarda konut kredi faizlerinin yükselmesi de kiralık daire seçeneklerine olan yönelimi arttırdı.

İstanbul’da elbette uygun fiyatlı ilçeler de var. Esenler kiralık daire seçenekleri, Esenyurt kiralık daire seçenekleri ve Beylikdüzü kiralık daire seçenekleri bu ilçelere örnek olarak verilebilir. Eğer siz de öğrenim hayatınıza İstanbul’da devam edecekseniz, Zingat.com’un bölge raporlarına bakarak İstanbul’un hangi ilçesinin yaşam standartlarınıza ve bütçenize daha uygun olduğuyla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top