skip to Main Content

WordPress Sitenizi Nasıl Hızlandırırsınız?

Turhost.com Hosting, Bulut Sunucu, Kiralık Sunucu, Domain, SSL Hizmetleri

Web sitesi oluşturmak için en sevilen içerik yönetim sistemi olan WordPress, uygun önlemler alınmadığında, ziyaretçilerinizi geç yüklenme sorunlarıyla başbaşa bırakabilir. Bu hem trafik hem de gelir kaybına neden olabilir çünkü web sitelerinin performansı kullanıcıların siteyi nasıl değerlendirdiğini büyük ölçüde etkiler. İnternetin her site için sayısız alternatif sunma özelliğinin de etkisiyle yavaş yükleme oranlarına sahip web siteleri kullanıcılar tarafından hızla gözden çıkarılır.

Web sitelerinin hızı konusunda, çok fazla tolerans payı yoktur. Web siteniz iki saniye içinde yüklenmelidir. Ayrıca, arama motorları, web sitesinin performansını önemli bir değerlendirme kriteri olarak kullanır. Web siteniz ne kadar hızlı yüklenirse, arama sonuçlarının ilk sayfasında değerli bir yer edinme şansınız o kadar artar.

WordPress web sitenizi nasıl hızlandırabileceğinize dair ipuçları arasında WordPress eklentilerinizi ve temalarınızı düzenli olarak güncellemeniz, İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmanız, JavaScript ve CSS dosya boyutunu küçültmeniz, hafif temalar kullanmanız, kullanılmayan eklentileri silmeniz, medya dosyalarınızın boyutunu küçültmek için görüntü optimizasyonunu kullanmanız, WordPress veritabanını temizlemeniz, önbelleğe alma eklentisi yüklemeniz, gereksiz widget’ları ve sosyal paylaşım düğmelerini kaldırmanız ve Google yazı tiplerini eklemeniz en sık karşılaşılan önerilerdir.

Bu önerilerle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce, hosting sağlayıcınızla hizmetleri ve WordPress uyumluluğu hakkında görüşmeniz önerilir çünkü hızlı bir WordPress sitesinin sırrı, güçlü hosting altyapısıdır. Kapasite ve performans ihtiyaçlarınıza uygun bir hosting çözümü seçmeniz sitenizin başarısını ve trafiğini etkileyecektir.

Genellikle çoğu hosting paketine tek tıkla WordPress kurulumu dahildir ancak bu o paketin WordPress’e özgü bir barındırma ortamı sunduğu anlamına gelmez. Yalnız WordPress Hosting paketleri, WordPress’in en yüksek performansla çalışabileceği mimariye sahiptir. Ancak hosting paketlerini inceleyip WordPress Hosting Satın Al butonuna basmadan önce hosting sağlayıcınızın son teknoloji donanım ve yazılımları kullandığından da emin olmanız önemlidir.

Bu amaçla 2022 yılına Windows, Linux ve WordPress Hosting altyapılarında yeniliklerle giren Turhost’un WordPress Hosting paketlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Yaklaşık 20 yıldır ülkemizde en güçlü donanımlarla domain, hosting ve sunucu kiralama hizmeti veren Turhost’un son yapılandırmaları, WordPress kullanan web sitelerindeki performans darboğazları hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan PHP X-Ray’dan, merkezi izlemeye kadar çok önemli artılara sahip Cloudlinux 8 Pro dahil birçok güçlendirmeyle dolu. Ayrıca hosting hizmeti alırken altyapılarda kullanılan yazılımların orijinalliğinin sorgulanması gerektiğinin de altını çizen Turhost, lisanslı olmayan kurulumlarının web siteleri için büyük güvenlik açıklarına ve prestij kaybına sebep olduğunu vurguluyor.

Özetle yanlış hosting kararı sitenizde yavaşlama ve erişim problemleri yaratabilecek en büyük etkendir. WordPress sitenizin hızında en belirleyici rolün hosting altyapısı olduğu unutulmamalıdır. Güçlü donanımlar, gelişmiş güvenlik katmanları, orijinal yazılımlar ve düzenli yapılandırmalarla hizmet veren hosting sağlayıcılarını tercih etmeniz web sitenizin hak ettiği başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

12 Yorum
  1. Merhaba, bloğunuzu çok beğendim. Böyle bir bloğa sahip olduğunuz için sizi kutluyorum. Çok bilgilendirici bir makale olmuş.

  2. Merhaba! Yeni başlayan dostlarımız için oldukça faydalı olacağına inanıyorum, bu güzel rehberinizden ötürü sizlere teşekkür ederim.

  3. Site hızı çok önemli paylaşım için teşekkür ederim. Bu tür konuları dikkate almak lazım.

  4. Yazınız çok güzel kaleme alınmış. Emeğinize sağlık. Site geliştirirken bilgilerinize başvurduğumu söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top