skip to Main Content

Yeni Nesil Dijital Satış – Pazarlama Tekniği İndirim Kuponları mı?

İndirim kuponları hayatımıza yavaş yavaş daha çok girmeye başladı ve herkesin de aklında bu konu hakkında bir çok soru var. İndirim kuponları satışlarda ne kadar etkili? Online alışverişte kupon kullanmak geçici bir moda mı?

Online alışverişin daha popüler ve yaygın olduğu diğer ülkelere bakmak bize biraz fikir verecektir. Bilindiği gibi kupon ile pazarlama Amerika’dan çıkmış ve şu anda okyanus ötesinde çılgınlığa ulaşmış durumda. Alışverişlerin bir çoğu kupon ile gerçekleşen Amerika’da müşteriler ekstra indirimlerden dolayı mutluyken, satış yapan mağazalar da ellerine geçen bu satış ve pazarlama silahından dolayı bir hayli keyifliler.

Bkz: Pazarlama Nedir?

ilk indirim kuponları

Coca Cola’nın 1888 yılında yayınladığı, Dünya’nın ilk kuponu

Avrupa’da da durum çok farklı değil. Amerika kadar olmasa da indirim kuponları, internet alışverişinin bir parçası haline gelmiş. Hal böyle olunca, sektör olarak takip ettiğimiz bu pazarlara yakın zaman içerisinde benzerlik göstereceğimiz bir gerçek. Zaten Avrupa ve Asya’da toplam 10 ülkede hizmet veren Saleduck indirim kuponu platformunun ülkemizde bir süredir hizmet vermesi bunun bir göstergesi.

Mağazalar indirim kuponlarından nasıl avantaj sağlar?

Dijital pazarlamanın bize sunduğu en büyük nimetlerden biri reklamlarımızı daha hedefli olarak yapabilmemizdir. İyi dijital pazarlama stratejisi de burada yatıyor zaten. İyi hedefleme, iyi kampanyanın anahtarıdır. İndirim kuponları da hedefleme dediğimiz stratejiyi direk ürün promosyonuna aktarıyor.

satış tekniği

Fiyat konusunda hassas, internetin altını üstünü getirip en ucuza ulaşmaya çalışan müşterileri indirim kuponları ile edinmek çok mümkün. Aynı zamanda indirime bu kadar duyarlı olmayan müşterilere de boşuna indirim verilmemiş oluyor. Yani aynı ürünü farklı fiyatlara iki tip müşteriye de satmış oluyorsunuz. Hedeflemenin avantajı da burada ortaya çıkıyor. Ancak kuponu doğru kullanmak ve zaman içerisinde müşterilerin kupona verdiği tepkileri öğrenmek çok önemli.

Buradan şu sonuca çıkmak mümkün. Kuponlar pazarlamanın eline geçen bir başka silahtır. Bu silahı iyi ve kötü kullanmak mağazaların elinde. Eğer analizi doğru yapar, kullanıcısına istediğini verirsen indirim kuponu ile satışlarını arttırmak, müşteri sadakati kazanmak hiç zor değil.

İndirim Kuponu’nu İyi Anlamak Gerekiyor

Mağazaların indirim kuponuna karşı, “zaten satış yapacağım müşteri ödeme yapacağı zaman kupon arıyor ve kullanıyor, bu nedenle mağaza olarak boşuna indirim ve komisyon vermiş oluyorum.” gibi bir bakış açısına sahip olabiliyor. Oldukça yanlış bir düşünce aslında.

İndirim kuponları yayınlanır yayınlanmaz yeni müşteri getirmez. Yeni müşteri için zaman ve sabır gerekiyor, özellikle Türkiye gibi kupon alışkanlığı yeni yeni yerleşen ülkelerde. Kupon kampanyaları ile mağazalar kısa dönemde müşteri sadakati ve sepet terketme oranını düşürmeyi amaçlamalıdır. İndirim kuponlarının sepet terketme oranını düşürmedeki başarısı Fransa’da yapılan, Saleduck tarafından yayınlanan bir araştırmayla ortaya konulmuş.müşteri davranışları

Saleduck’ın yayınladığı indirim kuponları raporunda dikkat çeken başka bilgiler de mevcut. 1000 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre indirim kuponu aramadan alışveriş tamamlayan müşterilerin oranı sadece %12. müşterilerin alışveriş davranışları

Bu verileri Türkiye için de düşünmek şu an için doğru olmaz. Çünkü gelişmiş pazarlar, kupon konusunda daha yerleşmiş alışkanlıklara sahip. Ancak müşteri segmentasyonunun indirim kuponu kullanımına uygun olduğunu düşünen mağazaların bir anca önce kupon kampanyalarına başlayıp, bu konudaki stratejilerini oturtmaları gerekiyor.

Türkiye’de büyük siteler sık sık kupon yayınlamaya devam ediyor zaten. Media Markt teknoloji mağazaları alanında bunların en cömerti. Trendyol gibi popüler bir mağaza da zaman zaman indirim kuponu yayınlıyor.  Darısı diğer sitelerin başına diyelim.

9 Yorum
 1. Bence bir firmanın indirim kuponu dağıtmaya başladığı zamanla öncesindeki fiyatları aynı mı?Tabiki değil.Aynı indirim konusundaki gibi.İndirim kuponundan sonra fiyat artabilir.Ama müşterinin haberi olmaz.Hocam siz haklı olabilirsiniz.Ama ben genelde ülkemizde bunları görüyorum.’İndirim’ adını kullanarak insanlara fiyatların düştüğü görünümü vermeye çalışıyorlar.Ama işin aslı hiçte öyle değil.Bu arada ellerinize sağlık. : )

  1. Üstadım indirim kuponları genellikle gerçektir. (Bütün markalar için söylüyorum) İsmi indirim olup indirim mindirim yapmayan, aslında herkese aynı fiyatı verenleri ya pazarda görürsünüz ya da bir takım esnaf işletmelerinde. Kurumsal firmalar indirim başlığı altında bindirim yapmıyor 🙂

 2. İndirim kuponları o kadar popüler oldu ki, sadece indirim kuponu pazarlayan siteler bile mevcut.
  İndirim kuponlarını sadece hosting ve domain alışlarımda kullanıyorum. Aslında hayatın her anında alış-verişlerde kullanmak lazım. Bir çok avantaj sağlıyor.

  Büyük markalar için de müthiş bir pazarlama taktiği haline geldi.

  1. Tanıtımını yaptığım bir ürün için makalelerin sonuna indirim kuponu eklediğimde etkisini görmüştüm. İndirim kuponları genellikle aksiyona davet edicidir

 3. Kesinlikle etkili. Diyelim ki alışveriş yapacaksınız tabiki de elinizde indirim kuponu olan mağazayı tercih ediyorsunuz. Ama ben yine de bindirim durum olayını da düşündüğümden fiyat karşılaştırması yapıyorum mutlaka. Yine çok faydalı bir yazi, elinize sağlık…

 4. İndirim kuponlarını, özellikle hepsiburada.com sitesinde rastlamıştım. Ancak oradaki indirim kuponu almak ve onu kullanmak için gerekli olan kurallar çok katıydı. Yine de sonuca bakıldığında harika bir avantaj sağlıyor. Büyük firmalardan çok yerel firmalarca da kullanılması, bence harika olacaktır. Ben geleceğe hazırım, komşularım da hazır. Kuponlar yaygınlaşsın diyelim^^

  1. Evet n11.com da alışverişlerden sonra bir sonraki alışverişte kullanabileceğiniz indirim kuponları veriyor. Beni cezbetti çünkü kupon vermese de tercih ettiğim sitelerden biriydi; kuponu da görünce ihtiyaçlarımı öncelikli olarak orada aramaya başladım. İndirim kuponları müşteri sadakati ve alışverişe teşvik etme konusunda gerçekten etkili bir kampanya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top