skip to Main Content

6-13 Yaş Arası Çocuk Sahibi Anne-Babalar Dikkat!

KİŞİSEL GELİŞİM ÇOCUK YAŞTA BAŞLAR 

Bir işe kalkıştığınızda eğer keyif alıyor ve istikrarlı davranıyorsanız bu iyiye işarettir. Bundan sonraki süreçte o işte daha başarılı olacağınızı ön görmek hiç de zor değil. Tıpkı ilkokul veya ortaokulda başarılı olduğunuz bir dersi ömür boyu sevip başarılı bir şekilde kavramanız gibi. Eğitimciler bu gibi durumları sözel zeka, sayısal zeka, görsel zeka şeklinde gruplandırmışlar. Aslında bu gruplandırma, sayısal alışkanlık, sözel alışkanlık, görsel alışkanlık şeklinde isimlendirilebilir çünkü kariyer için ilk adımlarçocukken neye ilgi duyarsanız zekanızı o yönde geliştirdiğiniz bilimsel olarak kanıtlanmış bir tezdir. Bu alışkanlıklar iş hayatımız boyunca bizi takip eder. Keyif aldığımız işlerde daha başarılı olur; o işle ilgili kafa yormaya başladıkça kendimizi ilgili alanda uzmanlaştırmış oluruz. Bu olumsuz bir durum değil ancak günümüzün komleks iş yapıları ve gelişen teknolojinin hayatımıza uygulanma şekli zeka potansiyelimizi her alanda aktif/dengeli kullanmayı gerektirebiliyor.

Size kendimden örnek vereyim ve sizler de kendi artı eksilerinizi şöyle bir değerlendirin istiyorum. Sonrasında çocuklarınız için neler yapabileceğinizi gözden geçirin.

Şahsen, iyi bir yazar olduğumu düşünüyorum (Aldığım geri bildirimler bunu ifade ediyor). Bununla birlikte iyi bir eğitim danışmanı olduğumu da söylemem mümkün (Kariyerim ve özgeçmişim öyle olduğumu ifade ediyor). Tasarımsal yönüm güçlüdür ve yaptığım her işe bir nebze de olsun sanatsal dokunuşlar ekleyebiliyorum (yaptığım işlerin farklı bulunması ve bu yüzden tercih ediliyor olmam bunu işaret ediyor).

FAKAT! Tüm bunları yaparken eksikliğini dibine kadar hissettiğim zayıflıklarım da var. Mükemmel derecede dikkat dağınıklığı/dikkat eksikliği sorunum var mesela. Bu durum, aynı anda birden fazla işi kontrol altında tutmamı engelleyebiliyor. Bu da iş dünyasında pek olumlu değerlendirilmez. Çok daha vahim olanı isimleri aklımda tutamıyor olmam. Yaptığım iş, karşı tarafın kendisini değerli hissetmesini gerektiriyor ama ben ilk görüşmeden adını hatırlayamadığım müşterime “beyefendi-hanımefendi” şeklinde hitap etmek zorunda kalıyorum. Bana ismimle hitap edildiğinde yaşadığım içsel huzuru karşı tarafa yaşatamadığım için çok kez iş kaçırmışımdır. Kim bilir, dikkat eksikliği ve hafıza problemim yüzünden ne fırsatlar kaçırmışımdır? Demek ki görsel ve sözel zeka ile birlikte hafıza ve dikkat gelişimi de gerekiyormuş. Çocukken benim zayıf yönlerimi fark edip üzerine düşememişler (Canları sağolsun)

PİŞMAN OLMAMAK İÇİN

bilinçli anne-babaGünümüz yaşam şartları hep “DAHA İYİ” olmayı gerektiriyor. Biraz iyi olmak kabul edilir olmadığından aileler “EN İYİSİ OLSUN” düşüncesiyle her türlü fedakarlığa hazır çünkü kurumlar arası rekabet kızıştığı gibi bireyler arası rekabet de kızışmış durumda. “Hayat, bir tık daha iyisi” olmayı gerektiriyor.

Okul eğitimi 6 yaşından itibaren başlıyor ve okul öncesi eğitim kurumları da çoğaldı. Dershaneler, özel eğitim kurumları vs hep “bir tık daha iyisi” için var. Yine de hatırlatmak istiyorum: Nasıl başlıyorsa öyle gidiyor. Bu yüzden çocukluk evresi ÇOK ÇOK ÇOK önemli. Kendi çocuklarınız, çevrenizdeki çocuklar, yeğenleriniz vs… Hepsi teknoloji karmaşasının içinde yaşıyor. Teknolojik gelişmeler yeni neslin -eskiye nazaran- daha yüksek zekaya sahip olmasını da beraberinde getirdi. Teknolojiyi yanlış kullanan çocuklar ise tabiri caizse harcanmış oldu 🙁

“Online strateji oyunu adı altında adeta uyuşturucu bağımlısı gibi bilgisayara bağımlı bırakılan çocuklar, karşılıklı oynanan savaş oyunları yüzünden sık sık dersten kaçıp temelinde ağır hasarlar bırakan gençler ve bilgisayar başında altına kaçıran 10 yaş üstü çocuklar bu tablonun en acı yüzü oldular”

Oyun, çocuğun zihinsel gelişimi için olmazsa olmazdır ve teknoloji çağında yaşayan bir çocuğa teknolojiyi yasaklamak asla çözüm değil!

6-13 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN TEKNOLOJİYİ EN FAYDALI KULLANMA YÖNTEMİ

Türk doktorlar ve akademisyenler, TUBİTAK‘ın da desteğini arkalarına alarak mükemmel bir proje geliştirdiler. MentalUP Beyin Egzersizleri Uygulaması ile artık günde 30 dk ayırarak zeka potansiyeli gelişimi mümkün. Oyun oynar gibi kullanıyorsunuz fakat tamamen bilimsel. Bir o kadar da eğlenceli!

Denemesi bedava!

İncelemek için: MentalUP – Akıl Oyunları

Android Uygulaması: Akıl Oyunları – MentalUP

OYUN-OYUNCAK ADINA İYİ BİR TERCİH > MENTALUP

bilinçli aileMentalUP, oyun şeklinde sunduğu beyin egzersizleri ile sözel, sayısal ve görsel zeka gelişimini destekleyen güçlü bir uygulamadır. Dikkat eksikliği tedavisinde yardımcı, çocuklara dersleri sevdirme konusunda etkili ve mantık-muhakeme yeteneğinin geliştirilmesinde güçlü egzersizler içerir. Tek tek saymak zor çünkü 60 farklı egzersiz alanı mevcut. Dikkat ve hafıza gelişimi için yetişkinlerin de sık sık tercih ettiği MentalUP‘ın ana kullanıcılarını 6-13 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Bu uygulamayı hemen edinin ve çocuklarınıza, ailenizdeki diğer çocuklara veya gelişimleri üzerinize vazife olan tüm çocuklara kullandırın. (Bazı kolejlerin eğitim müfredatına eklendi. Bu yüzden önce çocuğun devam etmekte olduğu okula, uygulamayı kullanıp kullanmadıklarını sorabilirsiniz)

Ben uygulamaya sonuna kadar kefilim ve kendilerine çok katkım oldu. Akıllı telefonunuzdaki konuşan papağan ile çocuğunuzu oyalamak yerine MentalUP oyun/egzersizleriyle onun geleceğine yatırım yapın. (Uygulamayı tablet, PC ve telefonlarınızla problemsiz kullanabilirsiniz)

9 Yorum
  1. konuşan papağan yerine zeka gelişim oyunu bana da mantıklı geldi. Güzel paylaşım, teşekkürler

    1. Kesinlikle, benim oğlum da sürekli telefonda papağan besliyordu. Ne faydası var diye düşündüm? Hiçbir faydası yok. Cep telefonunuzu kurcalamak isteyen çocuklar için bu uygulama gerçekten çok iyi bir çözüm. Çocuk yine oyun oynadığını zannediyor ama bilimsel egzersizlerle zeka potansiyelini geliştirmiş oluyor. Muhakkak deneyin

  2. kullanıyoruz ve oğlum keyifle hergün kaçırmadan çözmek istiyoruz.bana sadece okuması kalıyor…mutlaka üye olun.3 senelik üyelik yaptırdım

  3. merhaba bende denemek istiyorum ama üyelik fiyatları hakkında bir bilgim yok. kızım 6 yaşında ana sınıfında. bu konuyla ilgili bilgilendirimisiniz şimdiden teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top