skip to Main Content

İYİ BİR İŞ İÇİN 4 ELEMENT: Staj, Mezuniyet, İngilizce, Özgeçmiş

İyi bir işe sahip olabilmek için yoğun emek harcıyoruz. Bu emeklerin başında eğitim geliyor. Eğitim almak, ülkemize ve milletimize hayırlı bir vatandaş olma amacımızın yanında rahat yaşam standartları da vaat ediyor. Okul eğitimlerimiz dışında ingilizce dil okulları veya herhangi bir dil için yurtdışı dil iyi bir işkursları gibi ek eğitimlere de ihtiyaç duyuyoruz. Hatta birçoğumuz bölüm-meslek seçiminde “en iyi hangi işi yaparım?” sorusundan ziyade “en çok hangi işten kazanırım?” sorusuna cevap arıyoruz. Bu durum bize iyi bir işe sahip olma arzusunu özetler nitelikte. Madem bu konu bizim kafamızı kurcalıyor, öyleyse HızlıAdam’da cevap arayalım. İyi bir işe sahip olabilmek için neler gerekir?

Nasıl ki evrenin var olabilmesinde 4 elementten (ateş, su, hava, toprak) sıklıkla bahsediliyorsa, iyi bir iş için de bahsetmemiz gereken 4 ana başlık vardır 😉

1- Staj Yapmak

Mesleki eğitimlerimizi almaya başladığımız andan itibaren staj konusunu iyiden iyiye düşünmemiz gerekir. Mezun olduktan sonraki iş arayışı sürecimizi etkileyecek en önemli konulardan biri staj konusudur. İlk görüşmemizde dahil, ilk karşılacağımız soru “iş tecrübeniz var mı?” şeklinde olacağı için bu soruya cevap verebilmek staj yapmış olmaktan geçiyor. “Daha ilk iş görüşmem, nasıl tecrübem olsun?” deme lüksüne sahip değilsiniz çünkü işverenler, işlerine yarayacak personellere şans vermek isterler ve bunun en garanti yolu daha öncesinde benzer işleri yapmış kişileri tercih etmektir. Bu yüzden mesleki akademik eğitiminizi tamamlarken stajınızı da tamamlarsanız ileride iyi bir işe sahip olma konusunda 4 ana görevden birini tamamlamış olursunuz.

2- Mezuniyet/Diploma

İyi işler iyi yetkinlik belgeleri gerektirebilir. Bilinen en iyi yetkinlik belgesi de diplomadır. Diplomayı destekleyecek diğer sertifika ve belgelerden birazdan bahsedeceğim ama çalışmak istediğiniz alanda diploma sahibi olmanın önemli bir avantaj olduğunu unutmayın.

Örnek: Meslek lisesi otomotiv bölümünden mezun olmuş ve diplomanızı almışsanız yanına bir adet ingilizce sertifikası (yabancı dil sertifikası) ekleyerek binlerce rakibinizi geride bırakmış, iş görüşmelerinde avantaj yakalamış olursunuz. 1.maddede bahsettiğimiz gibi stajınızı da yapmışsanız artık sizin için iyi bir iş bulmak çok kolaydır. İyi işten kastımız: Severek yapabileceğiniz, yaptığınızın karşılığını alabileceğiniz, mesleki açıdan sizi geliştiren ve ekonomik özgürlüğünüzü sağlayan iştir. Lise, yüksekokul, lisans, yüksek lisans vs… Hangi düzeyde akademik eğitim alırsanız alın diplomanızı yabancı dil sertifikaları ile desteklemeniz gerekmektedir. Şimdi bu konudan bahsedelim:

3- İngilizce Öğrenmek – İngilizce Konuşabilmek

Dünyanın evrensel dili olarak kabul edildiği için ingizceyi örnek veriyor; ingilizce dil öğrenimi üzerinde duruyorum ama diğer dilleri öğrenmeyi de tercih edebilirsiniz. İngilizce biliyor olmak hem kendinizi geliştirme aşamasında dünyadaki kaynakların büyük bir bölümünden faydalanabilmenizi, hem uluslararası firmalarda kariyer edinmenizi, hem de hayalini kurduğunuz işi çok daha rahat elde etmenizi sağlar. Tabi ki iyi bir ingilizceye sahip olmak çok önemli! İyi bir ingilizce için de yurtdışı dil kurslarını tavsiye ederim. Mesela Malta dil okulları bana çok cezbedici geliyor. Akdeniz’in en büyük ve en gözde adalarından Malta’da resmi dilin ingilizce olması bir yana; tatil için de mükemmel bir bölge olması her iki ihtiyacın aynı anda giderilmesi açısından ilk aklıma gelen bölge oldu.

Malta dil okulları

Türkiye’deki en güvenilir yabancı dil kurslarından biri olan EF Education First ile Malta’da tatil yapar gibi ingilizce eğitimi alma imkanınız var. Sadece Malta adası değil; İngiltere dil okulları ve Amerika dil okulları seçenekleri de var. Ya da ne bileyim, Kanada dil okulları programını da inceleyebilirsiniz. Kısacası ingilizce öğrenme ihtiyacınızı EF Education First ile giderip iyi bir iş sahibi olmanın temelini atabilirsiniz. Araştırmalarıma göre EF Education First 1965 yılında İsveç’te kurulmuş olup 53 ülkede 500’den fazla okula sahip ve dünyanın 112 ülkesinde aktif varlık gösteriyor. Bu harika! Bu yüzden ilk tercihim.

4- Kusursuz Bir Özgeçmiş

Stajımızı yaptık, mezun olup diplomamızı aldık, üst düzey bir ingilizce eğitiminden geçtik… Hayalini kurduğumuz, “iyi bir iş” olarak ifade ettiğimiz o zor hedefe son bir adım kaldı: Kusursuz bir özgeçmiş hazırlamak. Aslında bu güne kadar yaptıklarımızı CV’mize düzgün bir şekilde yazmak otomatik olarak iyi bir özgeçmiş oluşturmamızı sağlayacaktır. Özgeçmişimiz birçok kez ilk izlenim aracımızdır. Bizi tanımak isteyen işverenler tarafından ilk önce özgeçmiş incelemesine tabi tutuluruz. Eğer özgeçmişimiz beğenilirse yüz yüze görüşmeye davet ediliriz. Temel Aksoy’un ifadesiyle “ilk izlenimin ikincisi yoktur” diyerek özgeçmiş konusunun önemini yeniden hatırlatmak istiyorum. Kusursuz CV-Özgeçmiş Oluşturma Teknikleri başlıklı makalemden yardım alabilirsiniz

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top