skip to Main Content

Başarılı Sendikacı Habip Çakır 55 Yıllık Tabuyu Yıktı!

Habip çakıroğlu

Habip Çakır & Bayram Çakıroğlu

Başarıyı ve başarılı insanları konuştuğumuz şu dönemlerde her meslek guruplarından başarılı iş adamlarına ulaşmaya çalışıyorum. Birçok meslekten ziyaretçilerim FEYZ AL kategorisi altında yayınladığım “Başarı Öykülerini” çok beğendi. Enfes blogların lezzeti ise blog yazısına konu olan kahramanlarda gizli.

Çay-Kur’da yaşanan sendikal mücadelenin başkahramanlarından biri olarak gösterilen Habip Çakır ile görüştük.

GSM firmalarından alışık olduğumuz “şikayeti fırsata çevirme” yöntemini kullanan Habip Çakır, 10 bine yakın Çay-Kur işçisini Öz Gıda İş Sendikası Örgütlenmesine dahil etti.

Bilinçlendirilen işçi hiç tereddüt etmedi ve tıpkı operatorler arası numara taşır gibi sendika değişikliğine gitti. Binlerce işçiyi dinleyen, dokunan ve sürekli iletişim halinde olan Habip Çakır emeğinin karşılığını dev transfer ile alırken diğer sendikal örgütlenmelere de başarılı sendikacı örneği oldu.

Bugün, Devletin önemli kuruluşlarından olan Trabzon ve Rize illerinin ekonomi yönünden omurgasını oluşturan Çay-Kur da yaşanan sendikal mücadelenin başkahramanlarından biri olarak gösterilen Habip Çakır’ı tanımadan önce Çay-kur’da yaşanan sendikal mücadeleyi bir hatırlayalım. . .

Bilindiği üzere Çay-kur, çay sanayisi bakımından Trabzon ve Rize illerinin ekonomisinin omurgasını oluşturuyor. Bünyesinde çalışan yaklaşık 10 bine yakın işçi ile beraber doğrudan 100 binleri etkileyen bir kurumdan bahsediyoruz.

İddealara göre:
Kurumda yaklaşık 55 yıldır örgütlü olan Tek Gıda İş sendikası ve yöneticileri işçiden aldığı milyonlarca liralık aidatı içki ve yemek masalarında, eğlence gecelerinde, at yarışı ve benzeri bahis oyunlarında harcamış, işçiye hizmet olarak dönmesi gereken aidat dönmemiş ve işçi sendikaya küsmüş.

Hizmet sendikacılığını benimsemiş, yemece sendikacılık anlayışından uzak Öz Gıda İş sendikası 2007’de başlattığı Çay-kur örgütlenmesi ile 6 yıldır sürdürdüğü emek mücadelesini kazanarak yetkiyi almış ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile toplu iş sözleşmesi imzalamıştır. Öncelikle Çay-Kur Çalışanları için hayırlı olmasını diler Öz Gıda İş sendikasına da başarılar dileriz.

Habip Çakır Kimdir?
Öz Gıda İş Sendikası Trabzon Şube Başkanı Habip Çakır, 1958 Trabzon Of doğumlu olup 4 çocuklu bir ailenin büyük erkeğidir. İlk ve ortaokul eğitimini Of ilçesinde Tamamlayan Habip Çakır, lise Hayatını ise Trabzon’da tamamlamıştır.

Yılların sendikacısı halk ve yöre insanı tarafından sevilen Habip Çakır’a Sorduk. . .

Başarılı olduğu kadarda zor bir örgütlenme süreci geçirdiniz. Bu süreç hakkında ne söylemek istersiniz?

Habip Çakır:
Tabi zor bir örgütlenme süreci geçirdik sendikal manada Çay-Kur örgütlenme sürecinin kitabı yazılsa yeridir. Sonuçta 55 yıldır kurumda kemikleşmiş bir sendika vardı ve yeni bir sendikanın işçide yer etmesi zor oldu.

Peki Habip Çakır bu örgütlenmenin neresindedir?

Sendikamız Öz Gıda İş Sendikası genel merkezinden 6 yıl önce bizimle görüşmeye gelen yöneticilerimiz, bizimle çalışmak istedikleri günden bu güne örgütlenmenin her kademesinde, her anında, ümitlerin kesilip sendikal mücadele işçi bazında sorgulanmaya başladığı anda bile bu işe gönül verenlerle bu işin arkasında durduk.

Tek Gıda İş sendikası Çay-Kur Genel Müdürlüğü ile toplu iş sözleşmesi (T.İ.S) imzalamak için masaya oturmuş ancak anlaşamamış greve gitmişti bu süreci nasıl yorumluyorsunuz?

Habip Çakır:
Örgütlenme sürecinde mahkeme Tek gıda iş sendikasına yetkiyi vermiş Çay-Kur genel müdürlüğü ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlamıştı. Ancak 6 yıldır yetkili sendika olmaması nedeniyle biriken işçi aidat borçlarını almak için Çay-kur’dan kaynak istemiştir. Sözde işçiye istediği para aslında birikmiş aidat borçlarını almak için kendi kaynağını oluşturmaya yönelikti. İşveren tarafından kabul görmeyen bu tutum sonrası Tek Gıda iş sendikası kampanya dönemi greve gitmiştir. Greve katılım olmamış, işçi bu oyuna gelmemiştir. Grev başladığı gün fiilen sona ermiştir. Aslında asıl amacın işçi hakkı olmadığını, grev günü genel müdürlük önünde onlara destek veren marjinal gruplardan anlayabiliyorduk. İktidar partisini nasıl zor durumda bırakırım ve başbakanı kendi memleketinde nasıl küçük düşürürüm sorularına yanıt olarak greve gidilmiştir.

Peki Bu süreçten sonra Öz Gıda İş Sendikası Bu sürece nasıl gelmiş ve toplu iş sözleşmesi imzalamıştır?

Habip Çakır:
Başarısız grevin ardından işçi kardeşlerimiz bu sendikanın asıl amacının para ve iktidar düşmanlığı olduğunu anlamış kendi haklarını savunmasını beklediği sendikanın kendi ideolojisine işçiyi ve Çay-kur’u alet etmeye çalıştığını anlamıştır. Biz Öz Gıda İş sendikası olarak hizmet sendikacılığı yapıyoruz dedik. Geriye dönük tek kuruş aidat almayacağız dedik. Ve almadık. Bizim amacımız para değil hizmettir. Başarısız grevin ardından sendikamıza yoğun katılım gösteren işçi kardeşlerimiz sayesinde kısa sürede yetkiyi aldık ve yetkili sendika olarak toplu iş sözleşmesini imzaladık. Türlü yalanlar ile  işçiyi korkutan yıldırma politikaları güden ve işçiye mağdur etmek isteyenlerden (kurum veya şahıs) arındırdık.

Son olarak Süreç hakkında söylemek istedikleriniz var mıdır?

Habip Çakır:
Öncelikle Habip Çakır bu örgütlenme sürecinde sadece bir isimdir. Bu sürecin mimarları olan Öz Gıda İş sendikası Genel Başkanı, Mehmet Şahin olmak Üzere Genel Başkan yardımcısı Emin Sürücü, Genel başkan yardımcıları ve sendikamızın çeşitli illerinde faaliyet gösteren şube başkanları ve yöneticilerine, Çay-Kur Genel Müdürü sayın İmdat Sütlüoğlu’na,  bu süreçte bizi yalnız bırakmayan Çay-kur da ki işçi kardeşlerimize, Rize Şube Başkanı Tevfik Ali Hançeroğlu’na ve şube yöneticisi Sultan Murat Karadağ’a teşekkür ederim …

Biz de Öz Gıda İş sendikası Trabzon Şube Başkanı Habip Çakır’a bu keyifli söyleşiyi bizimle yaptığı için teşekkür eder Öz Gıda İş sendikasına ve kendisine başarılar dileriz. . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top