skip to Main Content

Özkan Meydan’ı Tanıyor musunuz? Türk Girişimci Ses Mühendisi

Özkan Meydan Kimdir?

productor

Audio Engineer Özkan Meydan

28.05.1991 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul, Ortaokul ve Lise hayatını Trabzon’da tamamlamıştır. Eğitim hayatı oldukça hareketli geçen Özkan Meydan, lise hayatından sonra Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde eğitime başlamıştır.

2013 Yılında 19 Mayıs Üniversitesindeki öğrenimine ara verip İstanbul’da devam edip özel bir eğitim kurumunda Ses Mühendisliği eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

 

HızlıAdam: Müzik Dünyasına İlk Adımı Nasıl Attınız?

Özkan Meydan: İlk adımı bende herkes gibi iyi bir dinleyici olarak attım. Dönemim popüler müzik dinleyerek geçti. Belirli tarzlar üzerinde yoğunlaşmadım, kulağıma hoş gelen her tarz müziği dinledim. Zamanla dinleyici pozisyonum meraklı bir kişiliğe bürünüp müziğin yapım aşamasında nasıl bir yol izlediği ile alakalı oldukça kafa yormaya başlamıştım.

Bir parçanın sıfırdan son aşamaya gelene kadar hangi işlemlerden geçtiğini; kayıt, mix, mastering işlemlerinin ne olduğunu, nasıl uygulandığını, hangi ekipmanların olması gerektiğini öğrenmek istemem sanırım başlangıç için yeterince büyük bir adımdı.

Soruya tekrar dönecek olursak müziğe ilk adımı iyi bir müzik dinleyicisi olarak attım diyebilirim.

 

HızlıAdam: Müzik Başlığı Altında Türkiye’de Yapılan İşlerden Memnun musunuz?

Özkan Meydan: Son dönemlerde prodüksiyon anlamında ciddi ilerlemeler olduğunu söylemek mümkün. Artık Türkiye’de bilinçli dinleyici altyapısı başlangıç olarak oluşturulmuş durumda. Müzik listelerimizde seçicilik ön planda olmaya başladı. Bu durum hem müzisyen için iyi hem de dinleyici için en azından tesadüfen player listesinde olmaktan sizi kurtarıp sizi tercih eden kitlenizin listesinde olmaya olanak sağlamakta. Türkiye’de eğitim alanında da profesyonel kurumlar oluşturulmuş durumda. Yurtdışından gelip Türkiye’de verilen ücretsiz seminerler ve birçok kısa dönemlik eğitimlerin çok katkı sağlayacağını söyleyebiliriz ama kesinlikle bunun yeterli olmadığını, ek olarak dünyada yapılan işlere göre koşar adımlarla ilerlememiz gerektiğini söylemeden edemeyeceğim.

 

HızlıAdam: Projelerinizi yaparken nelere dikkat edersiniz ve ilgilenenlere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Özkan Meydan: Açıkçası ilk zamanlarda bayağı dağınık çalışan biriydim. Bu durum hem zamanımı alıyordu hem de üretimime engel oluyordu. Son zamanlarda düzenli çalışmanın getirmiş olduğu verimliliği fark ettikten sonra düzenli olma konusuna daha çok dikkat etmeye çalışıyorum. Öncelikle her proje için kendime hazırlamış olduğum taslaklar bulunmakta. Tekrar zaman kaybı yaşamamak için kullanıyorum. Bilgisayarıma oturduğumda yapacak olduğum projenin trafiğini kesinlikle önceden belirliyorum. Sizlerde böyle çalışabilirsiniz oldukça faydalı olacaktır. Çünkü proje ilerledikçe aynı anda birçok fikir aklınıza gelecektir. Bunları en hızlı zamanda en doğru şekilde kullanmış olduğunuz programa vs. dökebilmeniz gerekmekte. Bunun için de belirtmiş olduğum gibi bir taslak hazırlarsanız üzerinde rahat ve hızlıca deneme yanılma ile fikirlerinizle yapboz oynayabilirsiniz.

Elimden geldiğince kullanacağım ses karakterleri ve hatta plug-inlere kadar yapacak olduğum projenin trafiğini kağıda not alıp gezineceğim sınırları belirliyorum. Bu teknik, yapacak olduğum projenin kalıbına bağlı olmamı sağlıyor.

Son olarak düzenli çalışmak ve ne yapacağını bilmek çok önemli. Her işte olduğu gibi müzik için de geçerli olduğunu söyleyebilirim.

 

HızlıAdam: Uluslararası For Fun Müzik Yarışması‘nda ilk üçe giren Türk yarışmacı olarak ödül aldınız. Süreç hakkında bilgi verir misiniz?

Özkan Meydan: ForFun Müzik yarışması için özel bir şirketin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği dünyanın birçok ülkesinden katılım sağlandığı müzik festivali diyebiliriz. Yarışmanın son katılım tarihine kadar aklımda yarışmaya katılma fikri bile yoktu. Çok ani gelişen kararla birlikte arkadaş tavsiyesi ile bir gecede çıkardığım proje ile katılmıştım. Her şey çok hızlı geliştiği için fazla zaman ayıramadığımdan dolayı pek umutlu değildim açıkçası ama beklemediğim bir ilgi görünce bu durum beni oldukça şaşırtmıştı. İlk 20 gün birinci olarak sürdürdüğüm yarışmada 30 günlük oylama süresi sonunda üçüncü olarak bitirmiştim. Oldukça zevkli, eğlenceli bir süreçti. Buradan sizin aracılığınız ile bana bu süreçte destek olan herkese çok teşekkür ediyorum.

 

HızlıAdam: Yeni girişimleriniz hakkında ipucu vermek ister misiniz? -ve takipçilerinize iletmek istediğiniz mesajınız varsa aracı olmak isteriz.

Özkan Meydan: Buradan bana destek olan tüm eş, dost, akrabalarıma çok teşekkür ediyorum. Her projemde yanımda olmaları beni gerçekten çok motive ediyor. Projelerimden şimdilik fazla bahsedemeyeceğim ama Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir blog ile yine insanları şaşırtmak istiyorum. Bu blog artık yayında ve paylaşabilirim. Muzik Mutfağı (muzikmutfagi.com) Takip edin 😉

Güncel paylaşımlarımı bu adreslerden takip edebilirsiniz:

www.muzikmutfagi.com
www.ozkanmeydan.com

5 Yorum
  1. Sosyal medyanin vitrininde olmayip, aslinda daha da iyi konumlari hak eden degerli yeteneklerimizi blogunuzda tanitmaniz cok hos. Özkan Meydan’in calismalarini zaman zaman takip ettigim oluyor. Tarz olarak benim dinledigim muzikler olmasa da keyif alabiliyorum. Gercekten basarili. Yolu acik olur ins. Teleperformance for fun festival’de basarilar dilerim.

  2. Hasan Kaya ile yaptıkları ortak albüme bayılmıştım. O gün de dediğim gibi “Kesinlikle profesyoneller”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top