skip to Main Content

İş Başvuruma Neden Geri Dönüş Yapmazlar?

Bu yazı, Ağlamayan Bebeğe Kariyer Vermezler başlıklı yazımın altına gelen bir yoruma cevaben yazılmıştır. Gelen yorumda özetle şu soruluyor:

“Başvurduğum ilanda istenen kriterlerin tamamını fazlasıyla karşılıyorum. CV’me güveniyorum, fakat başvuruma geri dönüş yapılmadı. Oysa ki ben, kesin ararlar gözüyle bakıyordum. Acaba ben arasam doğru olur mu? Acaba neden geri dönüş yapılmadı?”iş görüşmesi

Tüm Kriterleri Tutan Bir Adaya Neden Geri Dönüş Olmaz.

Bunun birçok nedeni olabilir. İnsan kaynakları departmanında okadar çok kriter belirleniyor ki bazen çok güçlü bir cv, firma tarafından hiç istenmeyen bir özgeçmiş niteliğinde olabiliyor. Bu durum başvuru yapılan pozisyona ve firmaya göre sürekli değişiklik gösterebilir. Yine de bilinen 7 (yedi) sebepten bahsedeyim. Sonra da sizin aramanızın ne derece doğru olduğunu konuşalım.

1- Özgeçmişiniz, (yani siz) Aranan Pozisyona Göre Daha Fazlası Olabilirsiniz.

Bu durum firma açısından riskli bir seçim olarak değerlendirilir. Daha öncesinde yaptığınız işler, şuan başvurduğunuz pozisyona göre çok daha cazip veya çok daha prestijli ise eğer: kısa süre sonra eski işinizi ve eski şartlarınızı arayacak olmanız yüksek olasılıktır. Bu da yeni işinizden çabuk sıkılmanız veya gemileri daha kolay yakabileceğiniz anlamına gelir. Eğer firma sizi tatmin edebileceği konusunda şüpheye düşüyorsa riske girmek istemez. Sürekli personel değişikliği firmalara maddi anlamda zarar veriyor. Çünkü, oryantasyon süresince düşük fayda ile çalışmanız ve size harcanan eğitim bedeli gibi giderler hafife alınacak rakamlar değildir. Tam verimli hale geldiğinizde işi bırakmanız firmanın yeni bir personeli yetiştirmek zorunda kalacağını gösterir. İşte bu yüzden özgeçmişinizin aranan pozisyondan daha fazlasını vaat ediyor olması risk olarak değerlendirilebilir.

2- Maaş Beklentinizi Pozisyona Uygunsuz Olacak Şekilde Belirtmiş Olabilirsiniz

Bazı firmalara internet üzerinden başvuru yaparken size bir kaç ek soru sorarlar. Bunlardan en çok karşılaştığımız soru ise maaş beklentinizdir.

Maaş beklentinizi fiyat aralığı belirterek doldurmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer doldurmaya izin vermeyen, tik atma şeklinde işaretlenebilen bir form ile karşılaşırsanız gerçekçi olmaya çalışın ve piyasanın çok üstünde ya da çok altında bir rakam işaretlemeyin.

Piyasanın çok üstünde bir rakamı işaretlemiş olmanız, firmanın beklentinizi karşılayamayacağını ve sizin için zaman kaybetmemesi gerektiğini ortaya koyar.

Piyasanın çok altında bir rakamı işaretlerseniz, pozisyona olan güvensizliğinizi, neye başvurduğunuzu bilmediğinizi ve hatta iş hayatında tecrübesiz olduğunuzu (piyasadan bihaber olduğunuzu) ortaya koyar.

Her iki ihtimalde istenmeyen durumdur. Bu durumda sizi aramazlar.

3- Özgeçmişinizde Teknik Hatalar Olabilir

Bu hatalardan en sık gözlemlenenler:

 • Vesikalık resim yerine, facebook profil resmi gibi iş dünyasına yakışmayan bir görsel kullanılması
 • Özel isimlerin baş harflerinin küçük yazılması,
 • irtibat bilgilerinde, ayse_ahmeti_seviyor@hotmail.com gibi absürt irtibat bilgilerinin olması
 • İşin tanımı kısmının roman gibi uzun uzuna yazılması (İK personelleri yoğun iş başvurularında her özgeçmişe 1 dk’dan daha kısa bir süre ayırıyor)
 • İş deneyimlerinde tarih çakışması, (önceki işten ayrılış tarihinizin bir sonraki işe başlama tarihinden sonra olması)
 • iş deneyimlerinin en son deneyimden –>> ilk iş deneyimine doğru sırasıyla alt alta yazılmamış olması (Karman çorman)
 • Referans kısmının boş olması

Yukarıdaki olumsuzluklardan HERHANGİ BİRİ, tek başına mükemmel bir özgeçmişi mahvetmeye yeterlidir.

4- Medeni Durum Detayı (Perde Arkası)

Evli veya bekar olma durumunuz aranan pozisyona göre tercih sırasında sizi geri plana atabilir. Örneğin daha bu sabah yöneticimiz şöyle bir söz kullandı:

“Erkeğin geçim kaygısı evlenince başlar; kadının geçim kaygısı evlenince son bulur”

Bu sözün ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Peki iş dünyasında bu durum neyi ifade eder?

Geçim kaygısı olmayan birey prim almak için yoğun çaba içine girmeyebilir. Prim sisteminin olmadığı var sayılırsa: geçim kaygısı olmayan birey daha sabırsız olabilir. Gemileri yakma konusunda çok fazla tereddüt etmez diyebiliriz.

Bekar erkeğin sorumluluğu, evli erkeğe göre daha az olabileceğinden zorluklara karşı direnmek, sabretmek yerine resti çekip gidebilir. Aynı şekilde bekar bir kadın, kendi ayakları üzerinde durmayı seçmiş ise; evli bir kadına göre daha sabırlı ve sadakatli olabilir. Çünkü her halukarda onu bakmak zorunda olan bir eşi yoktur.

Ne belli? belkide başvurduğunuz firmada bu kriter ön planda tutuluyordur. Veya personel ihtiyacı olan şubenin yöneticisi, İK personeline önceliğini bu şekilde belirtmiş olabilir.

5- Özgeçmişinizi Objektif Değerlendirmiyor Olabilirsiniz

Bazı arkadaşlar, başvurduğu pozisyonun veya sektörün hangi alanda hizmet verdiğine dikkat etmeksizin hayatında sahip olduğu tüm iş deneyimlerini cv dosyasına ekliyor olabilir. Bu da bir sürü alakasız konunun tek kitap ile satışa sunulması kadar anlamsız bir tablo sergiler. Unutmayın: Özgeçmişiniz sizin kapak sayfanızdır.

Buna benzer diğer olumsuz etken ise parça parça iş deneyimlerinin fazla olmasıdır. Yaptığınız her işi özgeçmişinize eklemek zorunda değilsiniz. Veya her iş deneyimini özgeçmişe ekleyerek full+full personel modeli çizemezsiniz. Başvurduğunuz pozisyonla alakalı olsun yada olmasın, sık sık iş değiştirmiş olmanız sizin adınıza olumsuz bir puandır. “2 ay limon sattım, 1 ay çorap sattım, 15 ay muhasebede çalıştım, 5 ay inşaatta demir ustası olarak görev aldım.” Diyorsanız eğer, aynı zamanda şunu da demiş oluyorsunuz:

“Yeni işler ve yeni sektörler denemeyi seviyorum. Girdiğim işte çabuk sıkılma olasılığım var. Bu yaşıma geldim, halen daha hangi alanda kariyer yapacağıma karar veremedim. Hatta kariyer hedefim yok desem yeridir. Geçmişime de bakarsanız sık sık iş değiştirdiğimi göreceksiniz. Ben bugün varım ama yarına söz veremem”

Bu durumun hoş karşılanmayacağını biliyorsunuz. Dolayısıyla kısa süreli yaptığınız işleri özgeçmişinizden silebilirsiniz. Fakat geçmişinizde çok fazla iş değişikliği yoksa 1 aylık deneyimi bile yazmanız faydalı olacaktır. Bu ince çizgiye dikkat etmelisiniz.

6- Sabırsız Olabilirsiniz

Başvuruyu yaptığınız tarihten 2 gün sonra beni neden aramadılar diye düşünüyorsanız sabırsızsınız demektir. Değil 2 gün, en az 2 hafta zaman vermeniz gerekmektedir. Bazı iş başvurularına aylar sonra dönüldüğü bile oluyor. Fakat aylarca bir firmaya umut bağlayıp belirsizlik içinde bekleme lüksümüz olmadığı için, başka firmalara da başvuru yapmaya devam edin. Şayet 2. planda başlamayı düşündüğünüz yer sizi mülakata çağırıp, evraklarınızı toparlamanızı ve işe başlamanızı isteyene kadar zaten 2 haftaya yakın bir süre geçecektir. Bu süre zarfında ilk önceliğiniz olan firmadan geri dönüş alırsanız: sizi işe kabul eden diğer firmayı arar ve daha cazip bir teklif aldığınız için işe başlamaktan vazgeçtiğinizi gönül rahatlığı ile söyleyebilirsiniz. Bunda çekinecek veya etik olmayan bir durum yoktur. Hiçbir İK size iş önlüğünü giydirene kadar kesin gözüyle bakmaz. Onun zaten B planında 2. bir aday vardır. Hemen onu arar ve işe kabul edildiğini müjdeler. Tıpkı sizin B planınız olduğu gibi.

7- Güvendiğiniz Referanslarınız Hakkınızda Olumsuz Yorum Yapmış Olabilir

Olmaz olmaz demeyin. Referans olarak özgeçmişinize yazdığınız eski iş arkadaşınız (yönetici, takım lideri, departman sorumlusu vs) çalıştığınız süre zarfında size içten içe kin besliyor olabilir. Çıkarları doğrultusunda yüzünüze gülen, moralinizi yüksek tutmaya çalışan her yöneticinin sizi gerçekten seviyor olduğunu da düşünmeyin. Veya işten çıktıktan sonra sizin boşluğunuzu dolduramayan yöneticiniz arkanızdan ah ediyor olabilir. Onu yarı yolda bıraktığınızı düşünüp sizden intikam almak istiyor da olabilir. İK personeli, sizin güvendiğiniz kişi tarafından olumsuz eleştiriliyor olmanızı hiç ama hiç normal karşılamayacak ve size direk çarpı atacaktır. İş başvurularında aranan referasların ağzından çıkan her kelime çok önemlidir.

Dolayısıyla referans kısmında en ufak şüphe duyduğunuz; samimiyetinden en ufak şüphe ettiğiniz insana yer vermemenizi tavsiye ederim. İnsanoğlunu yeniden anlatmaya gerek yok. Ne demek istediğimi az çok anladınız.

Bu Olumsuzluklardan Hiçbiri Yok. Ona Rağmen Aramadılar.

iş görüşmesiBen Firmayı Arasam Doğru Olur mu?

Bence doğru olmaz. Şuan için sizi aramamış olmaları, ilerleyen süreçte aramayacakları anlamına gelmez. Zaten firmayı arayıp ne sorabilirsiniz ki? Düşünün:

-Beni neden aramadınız?
-Aradığınız kriterlerin hepsine sahibim. Arayıp ulaşamamış olabilir misiniz?
-Ben sizle çalışmayı çok istiyorum. Siz neden istemediniz acaba?

Bu ve benzeri soruları sormayacağınızı biliyorum. Peki sizi aramayan firmayı siz neden arama gereği duyuyorsunuz?

İlk başvuruda bunu yapmak çok anlamsız olur. Yukarıda belirttiğim gibi: özgeçmişinizde hiç beklemediğiniz bir yerden gol yemiş olabilirsiniz. Belki de firmanın o an çok absürt beklentileri vardır. Bilemezsiniz.

Peki Mülakata Çağrıldıktan Sonra, Olumlu Ya da Olumsuz Geri Dönüş Olmazsa, Benim Arayıp Sormam Doğru Olur mu?

Bu sorunun cevabı, görüşmenizin nasıl geçtiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Lakin her ne olursa olsun aranması gereken kişi durumundayken sizin arayıp sormanız doğru olmayacaktır. (Bence)

Neden diye sorarsanız: Görüşmenizin sonunda, dosyanız olumsuz olarak kapatılsa bile firmanın sizi arayıp görüşmenin olumsuz sonuçlandığını belirtmesi gerekir. Genellikle aramaz; mail atarlar. Hiç sorun değil. Önemli olan herhangi bir iletişim aracı ile size görüşmenin olumsuz sonuçlandığını belirtiyor olmasıdır. Eğer bu onurlu davranışı sergilemiyorsa, size en başta insan olarak değer vermediğini başka nasıl kanıtlayabilirler? Size değer vermeyen firmanın ayağına düşmeye gerek var mı?

Acaba Arayıp Ulaşamamış Olabilir mi?

Bakın bu soru mantıklı. Okadar işin gücün arasında size olumsuz haberi vermek için 2. kez aramamış olabilirler. Şayet sonuç olumlu ise size ulaşamadıklarında anında 2. adayı aramazlar. Size ulaşabilmek için farklı saatlerde birkaç kez daha ararlar. Merak etmeyin.

Acaba Neden Aramadılar Sorusundan Kurtulmanın Yolu

Yukarıda belirttiğim gibi: ön başvuruda aramamış olmaları gayet normal olabilir. Özgeçmişiniz size göre çok başarılı olsa da firmanın beklentilerine cevap vermiyor olabilir.

Mülakata çağrılıp ardından hiçbir geri dönüş yapılmazsa eğer iki seçenek vardır. Ya insana değer vermiyorlar yada size ulaşamadılar. Bu çelişkiden kurtulmak istiyorsanız:

Mülakatın sonunda insan kaynakları personeli size şunu diyecektir: “Tanıştığıma çok memnun oldum…. vs…. Görüşmemizin olumlu sonuçlanması durumunda sizi arayacağız”

Hemen soru ve rica ile cevap verin (DİPNOT Düşercesine)

“Olumsuz olursa yine de dönüş yapar mısınız? ve ne şekilde yaparsınız?” sorusuyla geri bildirim ricasında bulunun. Size vereceği cevap “Evet, olumlu yada olumsuz size bildirim yapacağım. Olumsuz olması durumunda muhtemelen mail atmış olurum” şeklinde olacaktır.

Mülakat Teknikleri, İş Görüşmeleri Hakkında Diğer Yazı ve Tavsiyelerimi Okumak İsterseniz TIKLAYINIZ

Bünyamin Kapıcıoğlu | HizliAdam.com (Rekabet Hız İster)

60 Yorum
  1. Merhaba 20 sinde mülakata girmiştim ve hala Aramadılar birde tam kapanma geldi bundan dolayı olabilr mi

 1. merhaba, mülakkattan 4 gün sonra beni aramışlar fakat telefon yanımda olmadığından açamadım.Daha sonra ise aramadılar.Bu ne anlama geliyor.

  1. “Merhaba Sinan;
   Yanıt veremediğiniz bir çağrıya en kısa sürede geri dönüş yapmanız gerektiğini biliyor olmalıydınız” anlamına geliyor sanırım 🙂 Neden siz aramadınız?

   1. Doğru diyorsunuz , bende ertesi gün aradığımda telefonum açılmadı ve bende beklemeye geçtim.Daha sonra telefon gelmedi bende şöyle düşündüm.”Olumlu olsaydı beni tekrar ararlardı” diye, ve aramadıklarına göre olumsuz olma şansı yüksek düşünüyorum ki sizin yazınız da da bunu teyit etmiş oldum. 🙂

 2. Yaptığım görüşmenin üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen ne aradılar ne de mail attılar.Dayanamayıp ben aradım.Olumsuz geçtiğini ve mail attıklarını söylediler.Mailin bana ulaşmadığını söylediğimde yanlış adrese gönderdiklerini belirttiler.Kısacası adam yerine konmamışım 🙂

  1. Eğer sizi aramıyorsalar belli ki olumsuzdur. Telefon beklediğiniz süreçte uzun bir dönem telefonunuz ulaşılmaz olduysa belki arayıp bu durumu bildirmek mantıklı olabilir ama “olumlu mu olumsuz mu” diye sormanıza dahi gerek yokmuş. İnşallah gönlünüze göre güzel bir iş bulursunuz. Bu blogda mülakat teknikleri, beden dili, iş görüşmesi teklif aşamaları gibi çok detaylı makaleler paylaştım. Size yardımcı olabilir. (Naçizane)

 3. merhaba

  haziran ayından beri aynı firmanın farklı illerdeki iki fabrikasına 3 pozisyonu için başvuru yaptım ve 5 kez de işi gücü bırakıp izin alıp görüşmeye gittim. bütün görüşmeler o kadar sıcak ve güzel geçti ki hatta son 3 aday arasına kaldığım söylendi ben de dolayısıyla oldukça ümitlendim. ilk başvurumdan sonra geri dönüş olmadı ben arayıp olumsuz olduğunu öğrendim ve ben aradıktan sonra mail attılar. bu 3 görüşmede de aynısını yaptılar ve her bir görüşme için 1.5 aydan fazla süre içinde mail olarak dahi geri dönüş yapmadılar. o kadar sinirliyim ki acaba ben mi abartıyorum bence bu hiç normal olan bir durum değil sizin bu konudaki görüşünüz nedir acaba?

  1. Kabul edilebilir bir muamele değil bence. Ciddiyetsizlik tavan yapmış. Hangi firma olduğunu bilmiyorum ama NASA’ya personel seçmedikleri kesin. Ben olsam artık itibar etmezdim.

   1. ben de aynen böyle düşündüm gerçekten silikon vadisine adam arıyorlar herhalde diye dalga geçiyordum başlarda ama sonra bu durum sinirimi iyice bozmaya başladı. firmanın gerçekten dünya çapında kurumsal bir firma olduğunu bilmesem evet artık itibar etmeyeceğim de hani firma da öyle sıradan organize sanayi firması değil. yarın firmayı arayıp ve olumsuz cevabını duyduğumda hakarete varmadan ağzıma geleni söylemeyi bu geri dönüş yapmalarının bizim için ne kadar önemli olduğunu anlamalarını sağlayacak bir sürü şey söylemeyi düşünüyorum. bu saatten sonra zaten sizin de dediğiniz gibi iyice soğudum firmadan da işinde de.

    1. Siz yine de olumlu olabilme ihtimalini değerlendirerek sakin olmaya çalışın 🙂 Belki de gerçekten süreçlerin yeniden başlamasını gerektirecek BEKLENMEDİK durumlar gelişmiştir.

     1. firmada çalışan bir arkadaşım vasıtasıyla sonucun olumsuz olduğunu öğrendim aslında sonucun belli olmasına rağmen dönüş yapmamaları beni çıldırtan. kaybedeceğim bir şey yok diye düşünüyorum. benim tek derdim bu bildirimin bizler için ne kadar önemli olduğunu idrak etmelerini sağlamak.umarım faydalı olur. görüşleriniz için teşekkür ederim

     2. Eğer dikkate almalarını istiyorsan sosyal medya (özellikle de twitter) üzerinden ince bir hayat dersi verebilirsin 🙂

 4. Firmada is gorusmesi sinucunda olumlu yada olumsuz bi geri donus yapacagiz dediler. Ben 9.cu gun firmayi aradim .ertesi gun yonetim kurulj ile gorusecklerini soylediler ve geri dinus yapacaklarini belirttiler fakat geri donus yapan yok. Aradigim gunden beri 9 gun gene gecti arasam mi

  1. Ben bir adayın, iş görüşmesinden sonra firmayı arayıp teyit veya sonuç istemesini doğru bulmuyorum. Makalemde belirttim. Yine de tercih sizin tabi.

 5. Merhabalar.Ben 17.12.2015de gebzede bi cagri merkezi icin gorustum.(Banka dgl)Gebzedeki gorusmeden 1,5 hafta kdr once sakaryada gerceklesti on gorusme.2gorusmeminde olumlu gectigi belirtildi.Daha sonra ses cikmayinca, olumu yada olumsuzsa bilgi almak icin ben aradim.Sizin sureciniz olumlu, surec ve diger adaylarla gorusmeler hala devam ediyo seklinde cevap verdiler .Siz dogru bulmuyorsunuz evet ama firma ne evet nede hyr diyosa yani kisacasi netlik yoksa insan net bi cvp almak istiyor.Hala ses yok:S artik umidi kesmeliyim bence burdan ben.

 6. Merhaba ben geçen hafta mimar sinan kolejine iş başvurusu yaptım orada çalışmayı çok istiyorum geçen hafta başvurduğumda sizi bir kaç gün sonra arayacağız dediler bende kurs hocamı devreye soktum benim için orayla konuşurmusunuz diye tamam dedi inşallah ararlarda bende orada çalışırım

 7. o kadar iş bulma sitesinden başvurduğum iş başvuruları daha 4 gün bile olmadı yeni mezun oldum sürekli bir iş bulamama korkusu var ve bölüümmden kaynaklı yeni açılan 6 senelik bir bölüm benim soğutma ve iklimlendirme sektorunde çalşmak istediğim şirketlere gdip ik ve ya başka bi departmana birebir bn yeni mezunum ve bu işte çallşmak istiyorm desem ve istekli olduğumu bi yerden başlamak istiyrm desem cv mi de versem olurmu?
  çok merak ediyorm yoksa bu iş bulma korkusu öldurcek bni

  1. Samimiyetinizi karşı tarafa gösterebilmek adına attığınız bir çok adım doğrudur. Bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Umarım her şey gönlünüzce olur

 8. Merhaba Hocam,
  3 hafta önce katıldığım mülakat yaklaşık 3 saat sürdü, ilk saati IK personeli ile, kalan iki saati müstakbel yabancı müdürümle İngilizce devam etti. Sohbetin en hararetli anlarında aksamadım ve duraksama noktalarında ise olumlu geri dönüşler aldım.. Tüm bunlara rağmen, üzerinde durduğumuz üç hafta boyunca ‘olumlu olacak’ hissiyatım azalıyor. Sizce IK’na telefon yoluyla ulaşmalı mıyım? Aramam durumunda talebim ne doğrultuda olmalı? (PS: yeni mezun, askerlik tecilli ve ilk iş görüşmesi olmasına rağmen gerçekten başarılı bir mülakat olduğu kanısındayım)

  1. Merhaba, “acaba aramalı mıyım?” sorusuna cevap vermiştik diye hatırlıyorum. Ben aranması taraftarı değilim ama bazı tecrübeli arkadaşlarım aranabilir diyorlar.

 9. Merhaba. İş başvurumu verdiğimde aynı gün aranıp mülakat’a davet edildim. Uzunca bir konuşmanın ardından. Bana dönüş yapacaklarını söylediler. Söyledikleri gibi tarafıma dönüş sağlandı davet edildim, işe giriş için gerekli olan bütün evrakları toplamamı ve belirtilen tarihte teslim etmemi söylediler. Hepsini tam tamına belirtilen tarihte teslim ettim. Bana herşeyin %99 tamam olduğunu ama insan kaynaklarında bir problem olduğunu ve beni arayacaklarını belirttiler. Lakin aradan 20-25 gün bir süre geçmesine rağmen aranmadım, tarafıma herhangi bir şekilde haber gelmedi. Sizce bunun bir açıklaması var mı? Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim. Saygılarım ile.

  1. Çok saçma bir süreç. Son anda kuzenini işe almışlar gibi bir imaj var ortada 🙂 İnsan kaynaklarında problem var ne demek? Teknik bir arıza mı bu? İK’da insanlar değil de robotlar mı çalışıyor. Hayatımda duyduğum en saçma mazeretlerden biri. Sizi oyaladıkları bariz ama neden oyaladıklarını bilemeyiz. Arayın sorun. Muhakkak sorun çünkü siz mülakat aşamasını vs geçmiş birisiniz. Evraklarınızı verdiniz. Arayın sorun. Ne bekliyoruz deyin

   1. Yarın uygun zamanda arayacağım. Dediğiniz gibi ortada bir sıkıntı var. Oyalandığımın bende farkındayım. Olumsuz olsa muhakkak ki dönerlerdi. Sonuç olarak kurumsal bir firma bu. Yarın sizide bilgilendireceğim. İlginiz için teşekkür ederim.

 10. Merhaba,

  Bugün bir mülakata girdim mülakat güzel geçti ancak mülakatta referans vermemi istediler referansları verdim peki bu durumda şu an hali hazırda çalışmış olduğum kurumu arayıp sorarlar mı sonuçta ordan kimsenin haberi yok

 11. Merhaba,

  Ben Yeni mezunum tam tüm kriterlere uygun olduğum bir ilan buldum ama 1000 in üzerinde başvuru var sizce şirketin insan kaynakları departmanını arasam istekli olduğumu göstermiş olurmuyum ? İşi kaçırmak istemiyorum 😊😊

 12. İyi akşamlar öncelikle bir firmaya başvuru yaptım ve sürekli aradılar mülakat için gittim karşımda CEO lar vardı mülakatı iyi geçtiği halde aramadılar bir ay sonunda ilanı yayından kaldırmışlar daha öncesinde de bu firmaya 2015 yılında basvuru yapmıştım ve tekrar aradılar 2 kısma bölündüklerini görüşmek istediklerini söylediler bende bir ay önce geldiğimi söyledim ve ordan bilgi alın olmadı gelirim insan kaynakları müdürü hemen döneceğini söyledi lakin aramadı daha 2 yıl sonunda aranan bir arkadaş oldu mu ne yapmalıyım sizce

  1. Nasıl yani? Bu diyalog 2015 yılında geçti ve siz halen daha “acaba ararlar mı” diye mi soruyorsunuz? Eğer doğru anladıysam cevabım: Elbette aramazlar.
   Yeniden başvuru yapıp, yeniden şansınızı deneyebilirsiniz.

 13. Hayır bu yıl yaptım ertesi gün dönüldü.gidip görüştüm cevap bekliyordum yaklaşık bir ay oldu.lakin daha öncesinde de basvuru yapmıştım sene 2015de ve bana 2015 yılındaki ilan için tekrar arandım.bende bu pozisyon için gelip görüştüğümü söyledim onlarda 2kısma ayrıldıklarını söylediler

 14. Yani aynı firma bir 2015 de aynı ilanı açmıştı birde 2017 de 2017dekine gittim iyiydi ama daha dönülmedi ama 2015 de aynı ilana basvuru yaptığım ısrarla görüşmek istedi bende ordan bilgi alın dedim

 15. Benim konuyla alakasıda olmasada tecrübeli olan sizlerden fikir almak amacıyla bu torunu yazıyorum ben yeni mezunum daha önceleri staj yaptığım yere iş için gelmek istediğimi söyledim staj yaptığım sıralardada kendileri mezuniyet nezaman neyapmayı düşünüyosun dediği sıralardada o iş yerinde çalışmayı düşündüğümü kibarca dillendirdim mezun olduktan sonra konuştuk gel gel dedi 2 aydır ordayım (ve çalışma saatlerim okadar düzensizki proje yetişsin diye..) projeleri çiziyorum ama herhangi maaş konusuna hala değinmedi bende cesaret edemiyorum neyapmalıyım?

  1. İşe başlarken şartlarınızı konuşmadınız mı? “Gel gel” dedi ve gidip hiçbir şey konuşmadan çalışmaya mı başladınız? Bu şekilde bir iş ahlakı yok. Gidin cesur bir şekilde sorun. “İşe başlarken şartlarımızı konuşmadık ama belirsizlik olmasın, müsait olduğunuzda konuşabilir miyiz?” şeklinde hatırlatma yapın. Bunda yanlış olan bir şey yok. Rahat olmalısınız.

 16. Arkadaşlar iş için kendinizi yormaya gerek yok bu olmasa belki daha iyisi çıkar şans yani

 17. Murat ben bütün evrakları topladım mamak mazasına başliycaktım bir haftadır ne arayan var ne soran bölge müdürüyle mülakat yapmıştım birde evrakları aldılar toplattılar ne arayan var ne soran

 18. Merhaba bugun kaliteli bir firmayla is gorusmesi yaptim,gorusmeye 30 dk erken gittim ve hemen gorusmeye aldilar beni,bir bayanla gorustum İK dan sanirim,gayet guzel konustuk,bana maastan sosyal haklardan bahsettiler,sizi uretim mudurumuzle gorusturecektim ancak kendisi su anda burda degil dediler,ve beni 2 ci bir gorusme icin 1 hafta icerisinde arayacaklarini soylediler,bu ne demek oluyor acaba

  1. Yani, 1. aşama olumlu sonuçlanırsa bir de üretim müdürüyle görüştürmemiz gerekecek, demek istemişler. Süreç gayet normal işliyor. Sakinliğinizi koruyun 🙂

 19. Olumli veya olumsuz geri donus yapacaklarini soylediler,birde bana firmamizi arastirdinizmi dediler evet arastirdim dedim biraz bahsettim, ne olacak acaba1 hafta icinde arayacaz demeleri ne anlama geliyor

  1. Muhtemelen “olumlu olması durumunda 1 hafta içerisinde haberiniz olur” demek istemişlerdir. Şayet olumsuz sonuçlanırsa haber vereceklerini zannetmiyorum.

 20. Merhabalar ben sosyal hizmet uzmanıyım. 1 yıl once mezun oldum. Riskli bölgelerde 1 yillikstaj deneyimim var. Bu nedenle bir bakımevine görüşmeye gittim. Mülakat cok olumluydu. Hemen ikinci kez görüşme yapalim dediler. Heyecandan o an süreci sormayı akıl edemedim. Su an ilan yeni senden iyisini bulamazsak alırız demeye getirdiler. 1 haftayı geçti ama arayan yok. Sizce aramalı miyim? Çünkü şirket cok oyle kurumsal ik si filan olan bir yer degil

  1. Merhaba. Bahsi geçen yer, kurumsal olsa da olmasa da “ikinci kez görüşme yapalım” demişlerse arayabilirsiniz bence. Arayıp şunu söylemeniz yeterli:

   -İkinci görüşmemiz olacağını belirtmiştiniz. Bu görüşme için hangi tarihi uygun görüyorsunuz? Planlamamı ona göre yapmak isterim.

   Gibi…

 21. Merhaba bir firma da iş görüşmesi öncesi form vardı doldurdum 2 hafta sonra görüşme için aradılar gittim ve bir saat sürdü ve alımın 3 aşamalı olduğunu söylediler ilki olumlu dediler sabahına aradılar genel müdürle görüşme oldu aradan 4 gün geçti beni aradılar işte programlar ve öğrenme süreci soruldu cevapladım ertesi gün referanslarım arandı gayet olumlu ve iyi bir görüşme oldu sadece emin olmak iatedigi söylendi aradan 6 gün geçti eğitim içeriği gönderildi tekrar 5 gün geçti yine farklı bir eğitim içeriği gönderildi şimdi ben işe alındım mı yada başka aday mı aranıyor çözemedim ve sormak da istemedim ne yapmalıyım akıl verir misiniz teşekkürler

  1. Çok uzun bir süreçmiş. Pek görmeye alışık olduğum türden değil ama bu kadar ilgilendiyseler sizden, mutlaka olumlu izlenim bırakmışsınız demektir. Şayet son dakikada sizden daha iyi bir adaya karar vermediyseler sizinle ilgilendiklerini düşünüyorum. Sizin için en iyisinin olmasını dilerim. Sevgiler.

   1. Bilmiyorum tekrar online toplantı oldu orda da belliydi zaten 2 kişi arasında kaldıkları rakibimde uyanıktı (konuşmalarım üzerine konuştu üstüne herhangi birşey katmadı ) toplantı bitti akşamına tekrar bir eğitim attı o eğitim sınavlıydı girdim kaybettim bilgilendirmedim (çünkü süreç artık beni çok fazla yordu) Şuan herhangi bir ses seda yok olmadı diye düşünüyorum artık ve beklemeyi de bıraktım sadece bu süreçte öğrendiğim şey yıprandım.sizede yazmamdaki amaç bir ihtimal dönüş sağladılar tepkim nasıl olmalı?

 22. Merhabalar geçen haftadan kurumsal bir firmadan görüşme için çağırıldım. Gittim ik ile görüştüm kendisi çok samimi birisiydi gayet güzel 30 -40 dakika mülâkat oldu kendisi mülâkat sonunda diksiyonun konuşman falan çok iyi buldum dedi. İşin detaylarını ailenle konuşup bize en geç yarına haber edermisin dedi bende tamam dedim. Ertesi gün tam arayacakken onlar aradı beni görüşünüz nedir diye bende tamam dedim olumlu başlamak istiyorum dedim. O da çok sevindik falan dedi beni haftaya pazartesi günü genel müdür ile görüşmeye çağırdı lakin kendisi olmayacakmış (izinliymiş o gün) genel müdüre benim göndermemi söylersin dedi bende tamam dedim.
  Sonra ben pazartesi günü yani dün genel müdür ile gittim görüşmeye lakin müdür beni doğru düzgün umursamadı hoşgeldin bile demedi geç otur dedi sonra telefon ile birisiyle tartıştı falan sonra telefonu kapattı cv yokmu dedi bende cvmi insan kaynaklarına vermiştim dedim. Kendimden falan bahsetmemi istedi bende anlattım kendimi sadece 5 dakika anca konuşmuşturuz. Sonra olumlu olursa seni ararız dedi bakalım daha arayan yok ama müdür beni almaya hiç olumlu değilmiş gibi geldi halbuki ik beni çok sevmişti.

 23. Merhaba
  Ben Global bir firmada mülakata çağrıldım.İlk mülakat 40 dk falan sürdü olumlu geçtiğini söylediler.Ve 100 soruluk ing testine çağırdılar.Bu cok iyi geçmedi benim açımdan tam yapamadım.Sonra testten sonra kişilik envanteri attılar onu da yaptım.Ve 2 hafta sonra ben sonucu merak edip aradım.Onlar da ilk mülakat olumluydu ancak ing test yetersiz geldi ve başka adaylarla da görüşüp en son toplu şekilde bakılacağını söylediler.Ben de tarihi belli mi diye sordugumda belli degil dendi.1 ay geçmesine rağmen geri dönüş yok.Sizce ne yapmalıyım?Net bir cevap alamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top