skip to Main Content

✔️ BES Yaptırmak Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Bireysel emeklilik sistemi, devlet katkısı ve diğer avantajları sayesinde son yılların en popüler birikim modelleri arasında  sayılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu dışında bir emekli aylığı almanızı sağlayan BES, böylece çalışırken edindiğiniz hayat standartlarını emekliyken de zorlanmadan sürdürebilmenizi mümkün hale getiriyor. Peki, sık sık gündeme gelen bireysel emeklilik nedir ve katılımcılarına ne gibi avantajlar sağlıyor? BES ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları burada?

BES-Bireysel Emeklilik Sistemi

BES Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, kısaca BES; emeklilik sürecinizde yalnızca devlet tarafından sağlanan maaşla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda aylık olarak ek bir ödeme daha almanıza imkan tanıyor. Bunu da çalışırken bütçenize uygun şekilde yapacağınız aylık ödemeler aracılığıyla gerçekleştiriyor. Ayrıca klasik birikim yapmaktan farklı olarak BES’in kendi içinde özel avantajları da bulunuyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenilir mi?

Emeklilik şirketlerinin faaliyetleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yanı sıra yılda en az bir kez bağımsız bir denetim firması tarafından da denetlendiği için son derece şeffaf. Fon hesapları ve işlemleri, üç aylık periyotlarla bağımsız denetime tabi tutuluyor. Hatta ödeme yaptığınız emeklilik şirketi iflas etse bile, birikiminiz Takasbank’ta saklandığı için hiçbir olumsuz durumdan etkilenmez. Tüm bu sebeplerden dolayı bireysel emeklilik sistemi, son derece güvenilir bir sistem.

BES Avantajları Neler?

Bireysel emeklilik sistemi, ilk bakışta yalnızca emekliliğiniz boyunca bir ek gelir kaynağı gibi görünse de aslında detaylı şekilde incelendiğinde çok daha fazla avantajı beraberinde getiriyor. Bireysel emeklilik sisteminin sunduğu avantajlar arasında en dikkat çekenler ise şu şekilde;

  • %25’lik devlet katkısı, aylık olarak ödediğiniz tutarın dörtte biri kadar tutarın mevzuatta belirlenen koşullar dahilinde hesabınıza yatmasını sağlıyor. Böylece diğer birikim modellerinden farklı olarak daha az ödeme yapmanıza rağmen toplamda daha fazla birikim elde edebiliyorsunuz.
  • Emekli olmaya hak kazandığınızda ödediğiniz toplam tutarı yalnızca aylık olarak değil, toplu şekilde de çekebiliyorsunuz. Bu da size birikiminizi kullanma açısından seçenek zenginliği sunmuş oluyor.
  • Ödeme yapamadığınız durumlarda belli periyotlarla ödemelerinize ara vererek kendinizi zorlamadan birikim yapmaya kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.
  • Dilediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor ya da sözleşmenizin ilk yürürlük tarihinden 2 yıl sonra emeklilik firmanızı değiştirebiliyorsunuz. Bu da BES’in oldukça özgün bir birikim modeli olmasını sağlıyor.

Bireysel emeklilik sisteminin tüm avantajlarından kolayca yararlanmak için Anadolu Hayat Emeklilik ile iletişime geçebilir, sizin için ideal BES ödeme planı ile bugünden birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top