skip to Main Content

✔️ Yurt Dışı Hosting Hizmetleri Neden Talep Ediliyor?

yurt dışı hosting almanya

Globalleşme, internet teknolojilerinin gelişmesinden çok önce sık sık dile getirilen kavramlardan bir tanesiydi. Günümüzde ise, web teknolojileri herhangi bir ülkede bulunan bir hosting üzerinden farklı ülkelerdeki kullanıcılarla etkileşim imkânı sunuyor. Ancak bu imkân, Türkiye’deki kullanıcıların yabancı ülkelerdeki hosting hizmetlerini kullanmasındaki tek neden değil. Peki ülkemizde kurumsal firma veya bireysel müşteriler tarafından yurt dışı hosting hizmetleri neden talep ediliyor? Farklı ülkelerdeki hosting firmalarının fiyatları hangi aralıkta değişiyor? Sizler için bu soruları cevaplamaya çalıştık.

Neden Türkiye Dışında Bir Hosting Firması?

İnternet altyapısı ile ilgili endişe ve talepler, farklı ülkelerdeki hosting firmalarının bireysel ve kurumsal müşteriler tarafından daha çok tercih edilmesine neden oluyor. Ancak alanında uzman pek çok uzman için ülkemizde geliştirilen internet altyapısı ile böyle bir farklılık bulunmuyor. Yine de hosting (web sitesi barındırma) hizmeti talep edenlerin çoğu, işlerini sağlama almak için başka ülkelerdeki hosting firmalarını tercih ediyorlar. Özetle kalite algısı, farklı ülkelerdeki talebin nedenlerinden bir tanesi. Ülkemizde özellikle Almanya Lokasyon Sunucu paketleri oldukça popüler.

Farklı ülkelerden talep edilen yurt dışı hostinghizmetinin bir diğer nedeni de, ulaşılmak istenen müşteri kitlesi. İnternet altyapısı oldukça gelişmiş ve içerik aktarım teknolojileri ne kadar gelişmiş olursa olsun müşteriler, site sunucularının ulaşmak istedikleri ülkede bulunmalarını isteyebiliyorlar. Fiziksel yakınlık, sunucuların kullanıcı ihtiyaçlarına daha hızlı ve kaliteli bir biçimde cevap verebilmesine olanak sağlıyor ve bu özellikle bir internet sitesi için son derece önemli.

Kimi senaryolarda ise sunucu hızının bedeli, bireysel ve kurumsal müşteriler için ağır olabiliyor. Bir başka ülkeden alınan sunucu hizmeti ile ilgili bir sorun çıktığında hosting firmalarına ulaşmak ve şikayetçi olmak, ciddi bir sorun olabiliyor. İngilizcesi olanlar için, sorunu çözmek görece kolay, ancak Almanya Lokasyon Sunucu tercih edenler için dil ve döviz kuru ciddi bir sorun olmayı sürdürüyor.

Türkiye Dışı Hosting Fiyatları

Ülkemizde olduğu gibi yurt dışı hosting fiyatları da paket içeriğine dahil olan ek hizmetlerle veya hizmet kalitesine bağlı olarak düşüp yükselebiliyor. SSL sertifikası, CDN, VDS gibi farklı türdeki hosting paketlerinin fiyatları ise bir hayli yüksek; bunda elbette yüksek döviz kurunun da payı büyük.

Seçiminiz aylığı 5$ olan bir WordPressHosting ya da aylık ücreti 50 Euro’dan başlayan hızlı bir Dedicated Server olabilir. CloudHosting gibi yeni nesil teknolojilerin ise fiyatları yine oldukça yüksek. Türkiye’den en çok rağbet gören hosting servislerinin çoğunlukla Almanya Lokasyon Sunucu seçenekleri olduklarından söz etmiştik.

Almanya’daki Türk Nüfusu, ülkedeki yurt dışı hosting fiyatlarının ülkemizdekiler için biraz daha uygun olmasını sağlamış; buna karşın kaliteli ve hızlı bir hosting servisi için hala yüksek meblağlar ödemeniz gerekebiliyor.

https://www.respanet.com.tr/

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top