skip to Main Content

Bezegen’in Kurucusu Orkun Öztürk İle Girişim Üzerine Röportaj Yaptık

Bir önceki yazımda Evde Mimar isimli girişimden bahsetmiş ve fırsat buldukça bunun gibi başarılı girişimleri, feyz almanız için paylaşacağımdan söz etmiştim. Bu yüzden, bunun bir tanıtım yazısı olmadığını, yalnızca girişimci ruha sahip kişilerin okuması gereken bir röportaj olduğunu hatırlatmak istiyorum. Örneğin ben, kendi alanımda olsun-olmasın, ufkumu genişletecek her türlü girişimi inceliyor; feyz alıyorum. Yine onlardan biri olan Bezegen‘e mercek tuttum ve kurucusu olan Orkun Öztürk ile röportaj yaptım. Bu çok ilginç bir girişim!

Bezegen, en iyi ve en ucuz bebek bezini bulmanızı sağlayan bir uygulama. Farklı özellikleri de var. Böyle bir uygulamaya neden ihtiyacınız olduğunu ise röportajı okuyunca fark edeceksiniz çünkü önemli bir probleme çözüm üretiyor.

Hizliadam Profil-Merhaba Orkun bey. Önce Bezegen’in ne olduğunu ve hangi probleme çözüm ürettiğini sormak istiyorum. Sonra, diğer girişimci adaylara yol göstermesi açısından süreçle ilgili detayları soracağım. Birkaç meslek sırrıyla birlikte yol gösterici olmaya hazır mısınız?

bezegen profil-Evet, memnun olurum.

Hizliadam Profil-Bezegen fikri ve projesi nasıl ortaya çıktı?

bezegen profilBezegen ekran görüntüsüFikir, hayatımıza giren yeni bebeğimiz ile birlikte bir markette bebek bezi satın almaya çalışırken ortaya çıktı. İçinde 132 adet bebek bezi olan 60TL’lik bir paket mi yoksa 144 adet bebek bezi olan 75TL’lik bir paket mi daha uygundur tarzı hesaplamalar yapmak matematik pratiği için ideal bir fırsat ama bebekli aileler için bunun daha kolay bir yolu olmalı diye düşündük.

Genelde anneler, en iyi bezi tespit etmek için arkadaş ve aile çevresinden ya da online forumlardan yardım alıyor. Sonrasında da bezi satın alma görevi babalara düşüyor ve bilgisayar başında en ucuz bezi bulmak için saatler harcayarak internet üzerinden toplu sipariş veriyorlar.  Hatta bebekler çok hızlı büyüdüğü için ya da seçilen beze uyum sağlayamadığı için bazen bu bezlerin çoğu kullanılamıyor. Bu tip sıkıntıları birebir yaşayan ve çevremizde gözlemleyen bir aile olarak bu şekilde bir uygulamanın bebekli ailelerin hayatlarını oldukça kolaylaştıracağını düşündük.

-Hedef kitleniz kim? Bezegen kimlere ulaşmayı hedefliyorsunuz? Hizliadam Profil

bezegen profil-Bebekleri bez kullanan tüm aileler. Buna her yıl 2 milyona yakın yeni anne-baba ekleniyor. Amacımız hayatlarında bebek bezi olan ya da olacak tüm ailelere ulaşabilmek ve bu uygulama sayesinde hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmak.

Hizliadam Profil -Herhangi bir yerden maddi veya teknik destek aldınız mı? 

bezegen profil-Yazılım geliştirme dışında bu aşamaya kadar bir destek almadık. Bu uygulamanın büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Yoğunlukla bebekli annelerden gelen kullanıcı yorumları da hep bu yönde oldu ve bize güç verdi. Şu anda uygulamaya yeni özellikler ekleme konusunda çalışmalarımız var. Elbette Bezegen uygulamasını tüm bebekli ailelere duyurmak  ve faydalanmalarını sağlamak için henüz işin başındayız ve biraz desteğe ihtiyacımız var. Bu anlamda gelebilecek her türlü proje ve desteğe açığız.

Hizliadam Profil-Bu uygulama ile gelecekteki planlarınız nedir? 

bezegen profil-Planımız, bu uygulamanın bebek bezi seçiminde ve satın alımında en güvenilir, en doğru ve en objektif kaynak haline gelmesi. Bu kaynağa da herkesin, her yerden, her an mobil bir şekilde ulaşabilmesi. Tüm anne ve babaları, bu objektif platformu kullanarak bebek bezi tecrübelerini paylaşmaya, 5 farklı kritere göre bebek bezlerini değerlendirmeye  davet ediyorum. Bu sayede daha çok bebekli aile fayda sağlayabilir, daha çok bebek mutlu olabilir. Bezegen uygulamasının kesinlikle hiçbir ticari şirket ya da kurum ile bir bağı yok, gücü de bebekli ailelere objektif bir platform sağlamasından geliyor. Bu uygulamanın gerçek sahibi tüm bebekli anne ve babalar.

Hizliadam Profil -Sizce, güzel bir fikri-projesi olan herkes bilişim sektöründe olmalı mı? Belli bir alt yapı gerekiyor mu?

bezegen profil-Bu konuda özel bir uzmanlığımız yok ancak tecrübelerime göre en iyi fikirler, yaşanan veya gözlemlenen deneyimlerin bir uzantısı olarak ortaya çıkıyor. Basit, hızlı çözümler üreten ve insan hayatına değer katan fikirler varlık gösterebiliyor ancak basit olanın aslında zor olması da buradan geliyor.

Özellikle Türkiye’de kendine göre “muhteşem” bir fikri olan veya “Benim aklıma gelmişti!’’ diyen çok insan var ancak bir fikir aslında buzdağının sadece görünen kısmı. Soyut bir fikri başarılı bir şekilde somut hale getirebilmek, istikrarlı bir talep yaratmak ve fikri, insanların günlük hayatlarının bir parçası haline getirebilmek de en az fikri bulmak kadar zor.

İnsanın kendi bulduğu bir fikir karşısında objektif olması çok zor bu yüzden naçizane tavsiyem, iyi olduğunu düşündüğünüz bir fikriniz varsa acele etmeden hedef kitlenize en yakın kişiler ile olabildiğince fazla test edin, en beğendikleri ve gelişime açık özellikleri tespit etmeye çalışın ve objektif yorumlarını alın. Örneğin mobil uygulamalar için çok kolay bir şekilde aklınızdaki fikrin prototipini oluşturup potansiyel müşterilerinizden somut yorumlar alabilirsiniz. Eğer fikrinizi hayata geçirmeye karar verirseniz de her şeyin mükemmel olmasını beklemeyin, hislerinize güvenin ve denemekten korkmayın.

Hizliadam Profil-Az önce “soyut bir fikri başarılı bir şekilde somut hale getirebilmek, istikrarlı bir talep yaratmak… insanların günlük hayatlarının bir parçası haline getirebilmek…” dediniz. O zaman sormak istiyorum: Bezegen, bebekli ailelere ne gibi faydalar sağlıyor? Yani neden bu uygulamayı kullansınlar?

bezegen profil-Bir bebeğin ortalama 6000 adet bebek bezi tükettiği düşünülürse bebek bezleri, ailelerin hayatlarında hem zaman hem de para olarak çok önemli bir yer teşkil ediyor. Elbette bundan daha önemlisi, bebekler üzerinde deneme-yanılma yapmadan en uygun bebek bezini doğru ve hızlı bir şekilde tespit edebilmek.

Yeni bebekli bir aile olmak zaten hem duygusal hem de fiziksel olarak çok yoğun geçen ve hayattaki tüm öncelikleri değiştiren bir süreç. Bu koşuşturma sırasında ailelere bu uygulama ile biraz olsun destek olmak, onların yerine en iyi ve en ucuz bebek bezlerini doğru ve hızlı bir şekilde bulmak istedik.

Bezegen uygulaması sayesinde, bebek bezlerinin aldıkları puanlara göre sıralamasını, 5 farklı kritere göre notlarını görebiliyorsunuz. Elbette kendi deneyimlerinizi de bezlere not vererek ve bezler hakkında yorum yaparak paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca birim fiyatı en düşük bebek bezlerini anında tespit ederek, bu bezlerin nerelerde satıldıklarını anında görebilmek mümkün. Ek fayda olarak da uygulama içerisindeki bebek bezi tüketim tablosu ve önemli ipuçları, bez kullanımı ve planlaması konusunda ailelere yardımcı oluyor.  Uygulama, tüm bunları 5 saniye içinde yapabilecek kadar hızlı.

Özetle, bebekli bir aile olarak kendi tecrübelerimize, arkadaşlarımızdan ve kullanıcılardan gelen yorumlara dayanarak, bu uygulamayı kullananlara para ve zaman kazandırma garantisini rahatlıkla verebilirim.

Röportaj:
HızlıAdam İçerik Yöneticisi: Bünyamin Kapıcıoğlu
Bezegen Co Founder: Orkun Öztürk | Konuk
Konu: Girişim Örneği (Bezegen)

bezegen

5 Yorum
  1. Niş proje tanımına çok uyuyor ama özellikle internette çokluk içinde boğulmamak için belirgin be küçük hedef kitleler üzerinden gitmek daha mantıklı. Bir anne olarak çocuklarım büyüdü ama o dönemde, evet en önemli konular sıralamasına giriyor bebek bezleri. Üreticiler hemen dahil hatta müdahil olabilir, başarılar diliyorum. Konusu, bezegen adıyla girişi bile esin veren tarafları..

    1. Değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Ben de sizin gibi en çok isminden ve oldukça spesifik alana hitap eden bir ürün olmasından etkilendim.

  2. Bebek bezi kullanan bir yaramazın annesi olarak bu fikir oldukça hoşuma gitti. Hemen programı indirmeliyim diye bakınırken henüz sadece appstoreda bulunduğunu gördüm, umarım en kısa zamanda android kullanıcıları da programdan yararlanabilir. Oldukça güzel bir fikir, tebrikler ve başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top