skip to Main Content

“Evde Mimar” Girişimini Araştırdım. Gerçekten Akıllıca!

Şu sıralar yeni girişimleri ve bu girişimlerin sahiplerini araştırmaya başladım. Araştırmalarımda çok etkilendiğim, “evet bence bu çok mantıklıymış” dediğim girişimler var. Fırsat buldukça, girişimci ruha sahip herkesin feyz alması için bu girişimlerden bahsedeceğim.

Ben de MentalUP çatısı altında bir startup çalışanı olduğum için, sıfırdan marka olma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerleyen tüm startuplar ilgimi çekiyor. İşte onlardan biri de “Evde Mimar” isimli girişim.

Evde Mimar’ın ne olduğunu (değer önermesini) kısaca özetleyeyim:

Üniversite yıllarımda, kiralık ev ararken emlakçıların bize gezdirdiği –birbirinin aynısı– evleri hiç unutmuyorum. Nihayet, en son gittiğim emlakçıya ne istediğimi anlatabilmiştim. Bana öyle bir ev gösterdi ki ilk görüşte “tamam budur” demiştim. Orası benim için oldukça huzurlu bir yaşam alanı olacaktı. Bundan hiç şüphem yoktu. Evi gezdiğim anda zaten yaşama isteğim artmıştı bile 🙂 Meğerse, birbirinin aynısı sitelerde, aynı apartmanlardan birinde yer alan o farklı ev, bir iç mimarın eviymiş.

Peki, kendi yaşam alanlarımızı daha yaşanılır kılmak için mimar olmamız mı gerekiyor?

Evinizde boya, badana, alçıpan gibi tadilat veya dekorasyon işlemleri yaptıracağınızı düşünün. Genellikle ne yaparız? Daha önceden başka bir yerde gördüğümüz renkleri, modelleri, malzemeleri değerlendirerek kendimizce karar veririz. Ya da en iyi ihtimalle eve çağırdığımız ustanın da fikirlerini alarak seçimlerimizi zenginleştirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden bütün evler aslında birbirinin aynısı. 🙂 Halbuki ev dediğimiz şey bir yaşam alanı. Ruh halimize, tarzımıza, evin kendi yapısına uygun bir şekilde dekore edilmesi gerekir.

İşte, Evde Mimar girişimi, bu problemi çözmek üzere planlanmış bir iş modeli. Bundan sonra boya, badana, dekorasyon işlemlerinizi, standart bir ustaya ödediğiniz bedeller karşılığında, bir mimar yönetiminde yaptırabileceğinizi müjdeliyor! Gerçekten önemli bir probleme çözüm önerisi sunduğu için, bir pazarlama uzmanı olarak bu girişime inanıyorum. En amiyane tabirle “bu iş tutar” dedim 🙂 ve Evde Mimar ekibine sordum:

Evde Mimar ekibi, girişimlerini şu şekilde özetlediler bana:

evde mimar girişimi

Evde Mimar, Bayilik Veren Boya Badana Girişimi Evleri Güzelleştirmeye Geliyor

Bayilik veren boya badana merkezli dekorasyon platformu olan Evde Mimar 6 bayiye ulaştı. Evlere ve işyerlerine boya badana başta olmak üzere dekorasyon ve tadilat hizmeti veren girişim, boya badana merkezli konumlandırması ile dekorasyon sektörüne farklı bir tat katma hedefinde ilerliyor.

Girişim, evlere boya badana hizmeti verirken, iç mimar aklına sahip bayileri ile birlikte dekorasyon önerileri de sunuyor. Bayiler boya badana organizasyonunu yöneten mimar aklına sahip ekip yöneticilerinden oluşuyor. Şu anda sadece İstanbul’da hizmet veren girişim, aynı standartlarda hizmet veren 6 bayiye ulaşmış durumda.

Gözünüz Arkada Kalmadan Boya Badana Diyecekler

Ev sahiplerinin boya badana anlamındaki güven sorununa da çözüm getirecek olan girişim, boya badana yaptıranlara 1 yıl garanti veriyor. 2018 başında uygulama yapılan her evi sigortalayacak olan girişimde ev sahipleri dışarda olduklarında dahi evdeki boya badana uygulamalarını canlı olarak internet üzerinden izleyebilecekler.

Pazar Yeri Değil Samimi Bir Marka

Evde Mimar, boya badana dikeyinde pazar yerlerinin kültüre yakın olmadığını düşünerek, samimi iletişim kurabilen ortaya marka koyan bir yolda ilerliyor. Boya badana yaptırmadan önce evin incelenmesi ve keşif yapılması gerekliliğinden de faydalanan girişimde bölgesel bayilik avantajı sayesinde Türkiye’nin en hızlı keşif hizmeti verilebiliyor.

Boya Badana Dikeyinde Bünyesinde Birçok Marka Var

Evde Mimar esasında ilginç bir organizasyona da ev sahipliği yapıyor. Boya badana dikeyinde Evde Mimar çatısı altında 5 büyük marka var. Her biri boya badana hizmeti veriyor, kendi müşterilerini oluşturuyor. Dijital bayilik modeli ile her bir markanın da kendi yöneticisi var, markanın hissedarı konumundalar. Bu strateji ile birlikte girişim, boya badana sektöründe en çok trafiği alan organizasyon konumunda bulunuyor. Evde Mimar bu konumunu arttırarak, boya badana dikeyini domine etmeye çalışıp daha fazla kişinin evini güzelleştirmek istiyor.

2018 Hedefi 4.500 Ev

evdemimar-com5 ay önce Barış Korkmaz tarafından kurulan Evde Mimar, 2018 yılında agresif bir biçimde büyümeyi hedeflemekle beraber 2018 yılı içerisinde 4.500 evi güzelleştirmek istiyor. Bununla birlikte Türkiye’de 60 bayiye ulaşmayı kendine amaç edinmiş durumda. 2019 yılı hedefi olarak ise boya badana dışına çıkmayı hedefleyen girişim başka 2 dekorasyon dikeyine de aynı iş modeli ile geçiş yapmak istiyor. 2020 yılındaki ana hedef ise yurt dışında hizmet ihracatı yapan bir start up olabilmek.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top