skip to Main Content

Birden Fazla Özgeçmiş Kullanmak Önemli

Çoğumuzun sıkça yaptığı hatalardan biri standart bir özgeçmiş hazırlayıp ilgilendiğimiz tüm iş ilanlarına aynı özgeçmişle başvurmak oluyor. Son dönemlerde sıkça gündeme gelen çoklu özgeçmiş konusunu tartışmak gerekirse:

iki ayrı özgemiş

Birden Fazla CV Oluşturmak Neden Önemli?

Her ne kadar spesifik uzmanlıklarımız olsa da her iş yerinin kendine özgü gereklilikleri olabileceğini unutmamak gerekir. En basit örneğiyle “satış danışmanlığı” genel bir tabirken, sektörlere göre farklı vasıflar gerektirebilir.

Unutmayın: iş başvurularında, insan kaynakları personeli özgeçmişinize çok kısa bir süre ayırıyor (bazı araştırmalara göre 6 saniye) ve dikkat çekici, sizi farklı kılan bir maddeye rastlamadıkça bir sonraki cv’ye geçiyor. Dolayısıyla az süre içinde çok şey anlatabilen bir özgeçmişe sahip olmanın önemi artıyor.

Toplam iş deneyiminizi ifade edecek bir özgeçmişe ihtiyacınız varsa yaptığınız tüm işleri yazabilirsiniz. Fakat toplam iş tecrübesi günümüzde önemli bir kriter değildir. Asıl aranılan özellik: iş ilanındaki pozisyona yönelik toplam iş tecrübenizdir. 

Satış-pazarlama alanında kariyer yapmış olduğumuzu varsayalım. Yeni bir iş ilanına başvuru yaparken, işin gerekliliklerini iyi hesaplamak gerekebilir. İlgilendiğiniz pozisyonun gereklilikleri firmadan firmaya, sektörden sektöre değişebilir.

Örneğin:

İş Tecrübelerim

Firma/Pozisyon: X Firma – Satış Uzmanı 
İşin Tanımı: Tanıtım ve satışından sorumlu olduğum x ürünleri için söylemler geliştirmek, iletişim kurulan müşterilerin ihtiyaçlarını analiz ederek yönlendirmek ve fayda sağlamaya yönelik satış gerçekleştirmek. Verilen satış hedefinin birim zaman içinde gerçekleşmesini sağlamak.

Firma/Pozisyon: Y Firma – Mağaza Müdürü
İşin Tanımı: Ekip olarak gerçekleştirmekle sorumlu olduğumuz satış hedefleri doğrultusunda satışa destek vermek, Müşteri karşılama, ihtiyaç analizi ve sunumlar yaparak satış gerçekleştirmek. Mağaza açılış ve kapanış işlemlerini gerçekleştirmek

Yukarıdaki örnekte “iş deneyimleri” kısmı paylaşılan özgeçmişiniz ile aktif satışta rol alınması beklenen iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Bu bazen yönetici pozisyonları da olabilir. Önemli olan başvurduğunuz firmanın, belirttiği pozisyondan beklentisini doğru tespit edebilmektir (genellikle iş ilanında, “aranılan özellikler” kısmı size ipuçları vermektedir)

Eğer satıştan ziyade, satışı yapacak ekipleri yönetmeyi ve pazarlama stratejileri yaratmayı gerektiren bir iş ilanıyla ilgileniyorsanız aynı özgeçmişi aşağıdaki gibi şekillendirmeniz gerekir.

Firma/Pozisyon: X Firma – Satış Uzmanı 
İşin Tanımı: Bağlı olduğum ekipte ast-üst iletişimini sağlamak ve hedef odaklı çalışmak, satış danışmanlarına liderlik yaparak doğru ürün, doğru zaman ve doğru sunum teknikleri hakkında örnek olmak. Aktif satışa destek vermek, satış sonrası hizmet sağlamak, müşteri şikayetlerini dinlemek ve çözüm üretmek

Firma/Pozisyon: Y Firma – Mağaza Müdürü
İşin Tanımı: Satış arttırıcı aktiviteler kurgulamak, satış ekibininin moral motivasyonunu yüksek tutmak ve aylık hedefler doğrultusunda planlama yapmak, stand kurulumu, görsel reklam, ilan, sunum, söylem gibi pazarlama çalışmalarını geliştirmek. Ekip yönetiminin yanı sıra sorumlu olduğum mağazanın muhasebe işlemleri, stok takibi ve mal varlığını koruyacak görevleri yerine getirmek

Yukarıdaki örnekleri incelediğimizde firma ve pozisyonların aynı, iş tanımlarının ise farklı olduğunu çok net görebiliyoruz. Aslında aynı işin yapıldığını işaret eden her iki örneğin birbirine olan en büyük farkı: birinci örnekte satış yeteneğinizi ön plana çıkarıp, ikinci örnekte yönetim yeteneğinizi ön planda tutmanızdır.

Bu örnek hemen hemen her iş sahası ve uzmanlık alanı için geçerli olabilecek bir çalışmadır. X bir özel hastanenin aradığı diş hekimi ile Y hastanesinin aradığı diş hekimi arasında beklenti farklılıkları olabilir. Sorumluluk alanı, öncelikli olarak sahip olunması gereken uzmanlık vb. konularda başvuru yapılmadan önce 2. bir cv ile beklenen kriterlere karşılık gelecek iş deneyimleri açıklaması oluşturulabilir… ve oluşturulmalıdır.

Birden fazla özgeçmiş kullanımı önemlidir. Hazır cv şablonu sunan bütün iş arama sitelerinde birden fazla özgeçmiş oluşturmanıza imkan verecek yazılımlar kurulmuştur.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hızlı Adam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

2 Yorum
  1. İnsan kaynakları personeline göre hayatımızı şekillendiriyoruz resmen 🙂 Çoklu özgeçmiş hazırlamak zorunda kalmadım, inşallah da hazırlamak zorunda kalmam. Ama kendini iyi pazarlayabilmek adına gerekli durumlardan biri olalı çok oldu.

    1. Zor bir tarafı yok aslında Mehmet. Aynı bilgileri yeni CV’ne kopyalıyorsun, belki içinden bir iki iş deneyimini eliyorsun(yazmıyorsun) ve açıklama kısımlarını güncelliyorsun. Sana ufacık da olsa bir avantaj sağlayacaksa neden yapmayasın? İnşallah mecbur kalmazsın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top