skip to Main Content

Mezun Olduysanız Geriye Sadece Bu Makaleyi Okumak Kaldı!

Bu makale, Ehli Blog yazarı Poyraz Şahin tarafından HızlıAdam‘da yayınlanmak üzere hazırlanmış özgün bir çalışmadır

Üniversite hayatını başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler ne kadar “sonunda kurtulduk, okul bitti” deseler de aslında yeni bir hayatın başlangıcında olduklarının farkında olmalılar. Çünkü ne kadar yüksek dereceyle okulunuzu bitirirseniz bitirin aslında bir sonu yakalamış değil, yeni bir başlangıcın arefesindesinizdir. Hayatınıza yeni bir pencere açıyor olduğunuz dönemde belki sizinle aynı yollardan geçmiş bir arkadaşınız olarak aşağıdaki önerilerimi okumak isterseniz diye düşündüm ve onları aşağıda sıraladım.

Her üniversite öğrencisi gibi ben de okulu bitirdiğim zaman “bütün fabrikalar kucak açmış beni bekliyor” düşüncesiyle hayal dünyasında geziyordum. Yalnız mezun olduktan sonra işlerin böyle olmadığını gönül rahatlığıyla sizlere söyleyebilirim. Eğer bu yazıma da bir şekilde ulaşmış ve şu anda okuyorsanız sanırım sizler için de durum düşündüğünüz gibi değil ve bir stres söz konusu =). Sözü uzatmadan gelin birlikte mezuniyetten sonra ilk iş ve öncesi dönemini en iyi nasıl geçirebiliriz ona bakalım :

Sabırlı Olun

Biliyorum bu başlıktaki klasik yaklaşımda bana kızacaksınız ama bundan bahsetmeden geçmek istemedim. Evet üzerinizde çeşitli baskılar olabilir, farklı düşüncelere sahip olabilirsiniz ama bazı şeyler gecikiyorsa metanetinizi korumalısınız. Okul sonrası ilk öğrenmeniz gereken şeyin sabır olduğunu söyleyebilirim. Maalesef başarı kısa zamanda gelmeyebiliyor ve size sunulacak bir kısayol da mevcut değil.

Kariyer planı oluşturmaya çalışın ve buna odaklanın. Emin olun ilk iş görüşmenize girdiğiniz zaman evet iş tecrübeniz yok ama kariyer planınız nedir sorusunu alacaksınız ve vereceğiniz cevaba göre bunun için ne yaptığınız sorusu da peşine gelecektir.

İlk işinizde iş bulma konusunda harika bir seçim yapmamış olabilirsiniz, sorun değil. En azından bu iş sizin ne gibi bir işlerden hoşlanmadığınızı gösterecek ve yeni iş seçiminde daha isabetli bir karar almanızı sağlayacaktır.Unutmadan yaptığınız işi sevmiyorsanız tüm enerjinizi emin olun ona sarf etmeyeceksinizdir. Bu yüzden doğru iş seçimi için sabırlı olun ve ne istediğinizden emin olun.

Tavsiye yazılar : Üniversite bitirip işsiz kalma nedeni   –   İş başvuruma neden dönüş yapmazlar

Arkadaşlarınızdan birisi hemen başarılı olacak !!!

 

iş arkadaşını kıskanmaMuhtemelen bir arkadaşınız mezun olur olmaz iyi bir şirkette iyi bir işe başlayacak ve siz bunun haberini aldığınızda hala işsiz olabilirsiniz.Üzülmeyin bazı işler nasiptir ve her zaman o iş için doğru kişi olduğundan ötürü seçilmiş olmayabilir. Başkasının referansı sayesinde işi yakalamış olabilir. O yüzden o sizin moralinizi bozmasın. Bu her dönemde herkesin başına gelmiştir. Çoğumuzun bu türden en azından bir arkadaşı olduğuna inanabilirsiniz.

Muhtemelen “bu sınıfı zor geçti, … firmasına nasıl girer Allah’ım” diyebileceğiniz kişiler de olabilir. Dediğim gibi annesi kendisini kadir gecesi doğurduğu çocuklar her dönemde vardır, ÜZÜLMEYİN.

Öğrenmeyi sürdürün

Evet, daha yeni öğrenme macerasından çıktık diyebilirsiniz ama öğrenme okul bitince biten bir şey değil. Artık okulda bir şekilde ucundan tuttuğunuz yetenekleri geliştirmeye başlamalısınız. Yukarıda bahsetmiştim: Bunun için ne yaptınız sorusu iş görüşmenizde gelecektir. Bu soruyu şu eğitime gittim, şu sertifikayı aldım şeklinde yanıtlayabilirsiniz. En azından ilk iş görüşmenize kadar farklı konulardaki eksiklerinizi tamamlamış olursunuz.

Mühendislik mezunu ise muhakkak standart olarak ingilizce ve word – excel (başlangıç kast etmiyorum) olayını çözmelisiniz. Her şey para değil, online ücretsiz servisler de mevcut. Kullanabilirsiniz.

[Araya girip sözünüzü kesiyorum:) İstanbul’da sınıf ortamında ofis eğitimi (word,excel, powerpoint + ileri excel) almak isteyenlere çalıştığım eğitim kurumunda referans olup yaklaşık yarı fiyatına yardımcı olurum. Yazıya yorum yapmanız yeterli – Bünyamin K.]

İlk işiniz mükemmel olmayabilir

 

ilk iş deneyimiİlk iş seçiminiz %100 doğru bir tercih olmayabilir. Zaten girdiği ilk işte kalanların sayısı da eminim ki çok azdır. Buradaki başarınız kariyer hedefinizdeki çalışmalara uygun firma ile çalışıyor musunuz; oradan belli olur. Diyelim Arçelik’de çalışmayı hedefliyorsunuz. İlk işiniz Arçelik olmasa da tedarikçi firması ya da benzer üretim yapan bir firma olması size değer katacaktır. Ben mevcut hedefimdeki iş durumuma önce tedarikçi firma, sonra aynı sektörde çalışan ikinci sınıf firma adımlarını geçerek geldim .

Tavsiye yazı : Yeni iş arama ve bulma teknikleri

Ah! Yeni nesil hayıflanmalarına alışın

 

zamane gençliğiHer zaman yeni nesil tembel olur, bu bir genellemedir sizi derinden etkilemesine izin vermeyin. İlk işinizde size iş anlatmaya çalışan kişiler bunu yüzünüze karşı söylese bile önemsemeyin.Çünkü eski nesil ne kadar bunu kahkaha atarak söylese de emin olun yeni neslin azminden ve teknolojiyi iyi kullanmasından da korkmuyor değiller.Siz mütevaziliğinizi koruyun ve kibar olun.Her şeyi biliyormuş gibi davranmayın.

Tavsiye yazı : İş yerinde sevilmeyen 16 karakter

Okul arkadaşı ve iş arkadaşı tamamen farklı

Okul arkadaşınız ve iş arkadaşınız birbirinden farklıdır. Okul zamanı sınıfa giriş yapıp kolaylıkla tanıştığınız kişileri iş yerinde bulamayabilirsiniz. Bir kere her zaman pozisyon konuşur. Acaba müdür mü yoksa benimle aynı seviye mi? Ayrıca haftada 40 saat birlikte geçireceğin arkadaşın senin en iyi arkadaşın olmayabilir. Küçük bir mekanda birlikte mutlu anlar geçirip yemeğe gittiğin kişiler senin hemen kader ortağın olmayacaktır =). En azından ilk dönemde seviyeyi korumanı öneririm.

Son Sözler

Okuldan mezun olduktan sora yaşadığım dönemi sizlere özetlemeye ve o dönemle ilgili öneriler sunmaya çalıştım. Artık okul bitti, gerçek dünya çok daha farklı olacak. Kurallar olacak ve siz o kurallara ne kadar uyarsanız o kadar mutlu olacaksınız.Karar veren olacaksınız ve verdiğiniz kararların derse girme – girmeme arasındaki seçimden daha çok şeyleri ekleyeceğini fark edeceksiniz. Aldığınız kararların başarı getirmesi dileğiyle…

Yazar Hakkında : Ben Poyraz Şahin. Tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorum. Mesleğimin yanında blogger, windows uygulamaları, seo hakkında ve ara ara tecrübelerimi paylaştığım etkili özgeçmiş oluşturma, iş mülakatı gibi kişisel gelişim konularında makaleleri blogumda paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top