skip to Main Content

Boğa Piyasası Nedir? Ayı Piyasası Nedir?

Ayı ve boğa piyasaları, yatırım ve finans dünyasında sıkça söylenen terimler olup piyasaların yönünü tarif etmek için kullanılırlar. 2020 Mart ayı civarında, dünyada oluşan büyük sağlık krizinin sonucunda, Devletlerce alınan bazı önlemler ve ticaretin, piyasaların yavaşlaması gibi birçok etki sonucunda insanlar yatırımlarını borsalar, emtialar ve özellikle kripto paralara aktarmaya başladılar. Başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasası geçtiğimiz 1 senelik süreçte değerini 10-15 katına çıkararak adeta Boğa piyasasının tanımını yaptı.

Boğa ve ayı piyasası terimleri, borsaların genel olarak ne durumda olduğunu, trendin aşağı ya da yukarı yönünü tayin etmek için, değer kazanıp kazanmadığını açıklamak için kullanılır. Bununla birlikte piyasa, yatırımcıların tutumları tarafından belirlendiğinden, bu terimler yatırımcıların piyasa hakkındaki düşüncelerini ve ardından gelecek hareketler hakkında da ipucu vermektedir.

Neden Boğa ve Ayı Piyasası deniyor?

Finans piyasaların yönlerini tayin etmek için kullanılan bu iki iri, görkemli ve güçlü hayvanların seçimi hakkında birçok farklı görüş bulunmakla birlikte, en bilineni; boğaların saldırırken boynuzlarını aşağıdan yukarı kaldırması, ayıların ise pençesini yukarıdan aşağıya indirmesidir. Piyasaların bu şekilde adlandırılması için anlık trendler değil, orta ve uzun vadeli trendler baz alınmaktadır. Trend hareketinin hacim ile uyum içinde olması bu iki piyasa türünün ortak yönüdür.

Boğa Piyasası nedir?

Boğa piyasası (bullish market) ; Piyasanın yükseliş trendinde olduğunu, piyasadaki değerlerin ileriki süreçte daha iyimser bir tablo çizeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönem anlamına gelmektedir. Boğa piyasasının başladığını anlamak için, ilgili piyasanın o dönemdeki en düşük seviyesinden en az %20 yükselmiş olması beklenirdi. Ancak Bitcoin ve kripto paralarda bu seviyedeki hareketlerin pek bir şey ifade etmediği, yeni yeni oluşan bu piyasanın daha volatil olduğu kabul edilmektedir.

Boğa piyasası için 2000’lerdeki altın piyasası gösterilebilir. Ons fiyatının 250 $ civarlarından 1900 $ seviyelerine ulaşması en bilinen boğa piyasalarındandır ve yaklaşık 10 yıl boyunca sürmüştür.

2017 ve 2021 yıllarında yaşanan Kripto para Boğa piyasası ise oluşan popülerliğinin sonucunda akla ilk gelen boğa piyasası konumunda bulunmakta. Birçok uzmana göre, Bitcoin al fırsatı olarak görülen bu dönemler tam bir boğa piyasası örneği ve henüz bu dönemin başlangıçındayız.

Ayı Piyasası nedir?

Ayı piyasası (bear market) ; Piyasanın tam tersine düşüş trendinde olması anlamına gelmektedir.

Ayı piyasası için en bilinen örneklerden birisi; Wall Street’teki Kara Pazartesi olarak adlandırılan ve 1987 yılında yaklaşık 3 ay süren s&P 500 endeksi ve Dow Jones Endeksi düşüşleridir. % 22.61 oranında düşen Dow Jones Endeksi’nin bu değerden kurtulup eski seviyesine gelmesi tam olarak 2 yıl sürdü.

Bununla birlikte yine en bilinen ayı sezonlarından birisi, 2018 yılında Kripto paralarda yaşanmış olup, pandemi dönemine kadar devam etmiştir.

Kripto Paralarda Boğa ve Ayı

Merkeziyetsiz, 3. kişilere ihtiyaç duyulmayan yapısı ile yeni bir finans sistemi iddiasıyla ortaya çıkan başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar, boğa ve ayı sezonunun tanımının en net şekilde yapılabileceği ve grafiklerle desteklenebileceği piyasalardandır. Bunun nedeni ise daha yeni bir finans yapısı oluşturması sebebiyle fazlasıyla volatil olması gösterilmektedir. Yani diğer yatırım ve finans ağlarında %10’luk düşüşler veya yükselişler dikkat edilmesi gereken büyük bir hareket iken, kripto para piyasasında dakikalar içinde gerçekleşebilmektedir.

btcusd haftalık grafiği

bkz: tr.investing.com sitesi BTC/USD haftalık grafiği

                Grafikte de görüleceği gibi 2017 yılında 1000 USD civarlarından 19 bin USD civarlarına kadar yükselen Bitcoin tam bir Boğa piyasası örneği gösterirken, 2020 ortalarına kadar 3 bin USD’leri tekrar görerek Ayı piyasasını yaşamıştır.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılında ise tekrar bir boğa sezonu yaşayan Bitcoin 65 bin USD civarlarına kadar yükselmiştir. Yazının yazılması sırasında ise 40 bin USD dolaylarında olup, yatırımcılarına acaba Ayı’damıyız diye düşündürmektedir.

Nereden Bitcoin alınır?

Birçok uzmana göre, uzun süreçli boğa piyasasının ardından son dönemde kripto paralar ayı piyasasına giriş yapmış bulunmakta. Diğer bir bakış açısına göre ise Bitcoin’i gelecekte bu fiyatlardan alabilmek tamamen hayal olacak ve alım yapmak için en mantıklı zamanlardan biri.

Siz de eğer Bitcoin ve diğer kripto paraların ileride daha da değerleneceğini ve boğa piyasasına devam edeceğini düşünüyorsanız, bir kripto para borsasına kayıt olup, Bitcoin veya başka bir kripto para satın alabilirsiniz. 7/24 karşınızda muhatap bulabileceğiniz, 2018’den itibaren piyasada hizmet veren yerli kripto para borsası Coinzo en güvenilir ve en hızlı borsalardan biri olarak sektörde öne çıkmakta. E-devlet onay sistemi ve 2Fa önlemi ile güvenliğinizi büyük bir titizlikle sağlayan Coinzo, ayrıca piyasanın sert kırılım hareketlerinde de kesintisiz ve hatasız çalışması ile başta dünyanın en büyük Kripto Para Platformu olan CoinMarketCap olmak üzere, birçok otoritenin takdirini kazanmış bulunmaktadır.

3 Yorum
  1. 2022 de bir boğa gelecek diye haberler görüyordum boğa konusunda açıklayıcı oldu teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top