skip to Main Content

Şirketler ve Büyük Web Siteleri için Hosting Tercihi

Dünyayı saran dijital değişim ve internetteki muazzam rekabet; doğru hosting çözümünü seçmenin önemini artırmaktadır. Barındırmak istediğiniz projeye uygun BT altyapısını bulmak uygulamalarınızın ya da web sitenizin performans ve güvenlik ihtiyacı için önemli olan kritik bileşenlerle en iyi şekilde desteklenmesini sağlayacaktır. Bu, ileride öngörü eksikliği nedeniyle sorunlar yaşama ihtimalinizi de düşürecektir.

Her işletmenin ve her projenin kendine özgü performans, depolama ve güvenlik gereksinimleri ve hitap ettiği farklı kullanıcı kitleleri olduğundan her ihtiyaca uyan tek bir hosting çözümünden bahsetmek doğru bir yaklaşım değildir. Örneğin bulut tabanlı çözümlerin ölçeklenebilirlik ve yüksek uptime gibi artılarına rağmen kurumsal amaçlar ve büyük web siteleri için dedicated sunucuların yüksek güvenlik ve performans gücünden yararlanmak büyük avantajlar sağlayacaktır.

Dedicated Sunucu Nedir?

Özel sunucu, fiziksel sunucu, dedicated server gibi isimlerle de bilinen dedicated sunucu; paylaşılmayan bir sunucunun özel kullanımınız için tümüyle size / işletmenize ayrılmış olması anlamına gelir. Hosting sağlayıcıları tarafından işletmelerin ya da bireysel kullanıcıların kiralayabilmesi için sunulan bu üst düzey barındırma çözümü, kaynakların yüzlerce kullanıcı arasında paylaşıldığı diğer hosting seçeneklerinden çok daha iyi performans gösterir. Dedicated sunucular; güvenlik önceliği olan işletmeler için de harika bir seçimdir.

Avantajları:

İşlemci gücü, RAM, depolama ve diğer donanım – yazılım bileşenleri gibi ham performansı etkileyen kriterler söz konusu olduğunda, dedicated sunucular en üst sırada yer alır. Bir dedicated sunucudan daha iyi performans gösterebilecek başka bir sunucu çözümü bulamazsınız, çünkü diğer tüm hosting türlerinde kaynaklarınızı paylaşmak zorunda kalırsınız. Oysa özel bir sunucuyla, daha fazla hız elde etmenizi sağlayan geniş sunucu kaynaklarına sahip olursunuz.

Tüm hosting hizmetleri arasında dedicated sunucu seçenekleri en güvenilir seçenektir. Dedicated sunucu, kuruluşunuzdaki kritik uygulamaların, dosya sisteminiz ve veritabanınızın güvenli bir ortamda korunmasını sağlar. Paylaşılan bir sunucuda bir güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kalındığında bu, diğer kullanıcılar için de sorun yaratabilir. Ancak tek bir kullanıcı söz konusu olduğundan bu tür riskler dedicated sunucu için geçerli değildir.

Dedicated sunucu yüksek düzeyde özerklik sağlar. Sunucunun kaynaklarından tam olarak faydalanarak maksimum performans elde etmekle kalmaz sistemi belirli gereksinimlere göre yapılandırma ve üzerinde barındırılan verileri yönetme esnekliğine de sahip olursunuz. Dilediğiniz işletim sistemini kullanma özgürlüğü de veren dedicated sunucular; bir kullanıcının kendi sunucusunu istediği gibi yönetmesine, kendi uygulamalarını yükleyip sunucuyu istediği gibi yapılandırmasına olanak tanır. Root erişimi gibi avantajlarla bazı iş uygulamalarında gerekli olan daha gelişmiş kurulumlar için de kolaylık sağlar.

Dezavantajları:

Dedicated sunucun kaynakları tek bir şirket veya kullanıcı için fazlasıyla yeterlidir ancak sonuçta söz konusu olan bir adet fiziksel sunucudur ve kaynaklarının bir sınırı olduğu unutulmamalıdır. Bir dedicated server ile web siteniz sunucunun izin verdiği maksimum trafiği işleyecektir. Ancak çok büyük projelerde ani trafik artışları sırasında düşük performans söz konusu olabilir. Kaynak tüketimi üst sınıra ulaştığında, kullanıcı deneyimlerinde sorunlar yaşanabilir. Ancak bazı durumlarda işletmeler, tümü kendisine tahsis edilmiş birçok sunucuyu bir arada kullanabilir ya da hibrit çözümlerle sunucunun yükünü hafifletebilir.Dedicated sunucunun doğası, başka hiç kimsenin bant genişliğinizi alıkoyamayacağı veya sunucunuzun CPU’sunu zorlayamayacağı bir barındırma ortamı vadeder. Ancak yanlış öngörü, yoğun faaliyet dönemlerinde yetersiz kaynaklarla başbaşa kalınmasına yol açabilir ya da gereksiz kapasite için fazladan ödeme yapmak anlamına gelebilir. Trafik seviyeleri için yeterli kaynak ve işlem gücü gibi bileşenler önceden dikkatle planlanmaz ve sunucu buna göre yapılandırılmazsa her hosting türünde olabileceği gibi dedicated sunucu da dezavantaja dönüşebilir.

Yüksek performanstan gelişmiş güvenliğe kadar, en iyi hosting hizmetini almanızı sağlayan dedicated sunucularn diğer hosting çözümlerinden daha pahalı olması şaşırtıcı değildir. Dedicated sunucuların maliyeti, cihazın performansına, donanımına bağlı olarak değişiklik gösterir, ayda 50 ila 1000 ABD Doları arasında farklı barındırma ihtiyaçlarına uyan dedicated sunucu seçenekleri görebilirsiniz.

Dedicated sunucular oldukça fazla teknik bilgi gerektirir, sunucunun tüm potansiyelini kullanmak için teknik uzmanlığa ihtiyaç duyulacaktır ancak dilerseniz yönetilen sunucu planlarını seçebilirsiniz.

Dedicated Sunucu Kimler İçin Uygun?

Düşük trafiğe ve kısıtlı bütçeye sahip projeler için dedicated sunucular önerilmez. E-ticaret siteleri veya sosyal ağlar gibi çok fazla trafik alan, önemli miktarda kaynak gerektiren siteler ya da uygulamalar dedicated sunucunun gücüyle desteklenebilir. Çünkü dedicated sunucular kararlı ortam ve yoğun kaynak gerektiren BT projelerinde büyük hacimli verilerin işlemesi için idealdir.

Güvenlik, özellikle bir e-ticaret işletmesiyseniz veya kritik şirket verilerinin depolanması gerekiyorsa vazgeçmemeniz gereken önemli bir unsurdur. Gelişmiş güvenlik ihtiyacı duyan, ödeme işlemlerinin gerçekleştirildiği, hassas verilerin toplandığı web siteleri için dedicated sunucuların kullanılması önerilir. Çünkü paylaşılan sunucular, herhangi birinin sisteminizi ihlal etmesini kolaylaştıran siber saldırılara, virüslere ve diğer güvenlik risklerine açık olabilir.

Web siteniz videolar, görseller gibi büyük dosyaların ağırlıklı olduğu içerikle doluysa, içerik yükleme süresini en aza indirebilecek yüksek performanslı bir sunucuya ihtiyaç duyabilirsiniz. Yükleme sürelerinde gecikmeler ziyaretçilerinizin hizmetleriniz hakkında bilgi edinmeden web sitenizden ayrılmasına neden olur. Oysa dedicated sunucularla büyük bir ziyaretçi akışı olduğunda bile sitenizin performans sorunları yaşama ihtimali düşüktür.

Sunucusunu yapılandırma konusunda esneklik isteyenler için de Dedicated sunucular üst düzey kontrol sunan çözümlerin başında gelir. Sunucunuzu ihtiyaç duyduğunuz özelliklerle donatabilir, donanım ve yazılımı zamanla değişen ihtiyaçlarınıza göre yapılandırabilirsiniz.

Dedicated sunucular çevrimiçi işinizi büyütmek istiyorsanız ve ilerde daha iyi performans, daha fazla güvenlik gereksinimi öngörüyorsanız; BT altyapısında geçiş yaparken büyük zorluklar yaşanmaması adına orta ölçekli projeleriniz için de uygun bir seçenek olacaktır.

Sonuç:

Dedicated sunucu kiralamak fiziksel bir sunucuyu satın almanın sorumluluklarıyla ve başlangıç ​​maliyetleriyle uğraşmak zorunda kalmadan tümüyle size ait bir sunucunun tüm avantajlarından yararlanmanızı sağlar.

Unutmamalısınız ki veri tabanınız, web siteniz veya uygulamalarınız yalnızca onu destekleyen hosting çözümü kadar iyi olabilir. Daha yüksek hız, tam kontrol ve birinci sınıf güvenlik düzeyine erişmek istiyorsanız ihtiyaçlarınıza mükemmel bir şekilde uyarlanabilen dedicated sunucuların gücüyle hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

3 Yorum
  1. Kurumsal bir firma için web sitesi hazırlamayı düşünüyorsanız sizlere tavsiyem sunucu almanızdır ve bunuda en kaliteli güvenilir yerden almanızdır şimdi 15 yaşındaki veletlerde sunucu firması kuruyor resmi olmasada bazı insanları kandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top