skip to Main Content

Kurumsal Şirketlerde Sosyal Medya ve Marka Yönetimi

Bu içerik, Kemal Okut tarafından, HızlıAdam’da yayınlanmak için hazırlanmış özgün bir çalışmadır

dijital medya pazarlamaGünümüzde tüketici alışkanlıklarının, pazarlama stratejilerinin ve rekabet koşullarının sürekli geliştiğini ve değiştiğini, teknolojik ve sosyolojik değişimlerin hayatımıza çok hızlı girebildiğini gözlemleyebiliyoruz. Bu değişimlere kurumsal markaların hızla ayak uydurmak zorunda olduğu ve bunun ne gibi faydalar sağlayabileceği ile ilgili nacizane bilgilerimi paylaşmak isterim.

 • Sosyal medya sayesinde hedef kitle ile aracısız, doğrudan ve karşılıklı iletişim sağlanabilmektedir.
 • Sosyal medya içerikleri özellikle farklı bir olgunlukta ise çok hızlı yayılabilmektedir.
 • Sosyal medya düşük hatta sıfır maliyetli olabilmektedir. Bir çok pahalı mecrayı da geçmeye başlamıştır. Örneğin, İngiltere’de şu anda internet kullanım oranı televizyon izlenme oranını geçmiş durumdadır.
 • Sosyal medya ölçümlenebilmektedir. Kullanılan başka hiçbir reklam pazarlamasında kaç kişinin gördüğü, yorum yaptığı ölçümlenememektedir. Sosyal medyada yorumdan daha öte yorumu yapanın kişisel özelliklerine kadar da analiz edilebilmektedir. Buradan markayı hangi (sosyal-yaş-cinsiyet-şehir)  kitlenin takip ettiği vb.. Sonuçlara da kolaylıkla ulaşılabilmektedir.
 • Sosyal medya marka-ürün bilinirliğini arttırır, marka alışveriş deneyimlerini gösteren tek platformdur, reklama katkı sağlar.

kurumsal marka yönetimiİşini her noktada iyi yapan ve müşterisine değer veren ya da vermeye çalışan kurumsal markaların mutlaka sosyal medya içinde güçlü ve sürekli olması gerekir. Bunun yanında e-ticaret yapan markaların olmazsa olmazıdır. E-ticaret olarak adı geçen elektronik ticaretin, yakın zamanda sosyal ve yeni nesil ticaret olarak anılacağı ve bilinen tüm ekoticaret hacminin içinde çok daha üstlerde ve bütünleşmiş olarak yer alacağı öngörülmelidir.

Marka müşterilerinin internetten alışveriş yapmasa dahi ilgilendiği markayı internette sorguladığı ve alım kararında bu sorgu araştırmasının genellikle çok yüksek oranda etki ettiği tespit edilmiştir.

Kurumsal bir ajansla çalışsa dahi aşağıdaki hususları iyi derecede bilmeyen birilerinin bu sayfaları yönetmesi gayri ihtiyarı yanlış olabilir ve hızla ilerlediğini bildiğimiz dijital platformlarda ileride marka başarısızlığı yaşanmasına neden olabilir.

 •   Markanın kurumsal vizyonu ve misyonunun bilinmesi
 •   Kurumsal kültürün bilinmesi
 •   Lider ve yönetimin, marka ve yönetim felsefesinin bilinmesi, değişimlerin takibi
 •   İnsanlar için değer verici farklar, içerikler üretebilme
 •   Markanın offline da müşterisiyle kurduğu iletişimin bilinmesi
 •   Marka için en önemli olguların bilinmesi

dijital mecraTw…Fa…In…Li… sayfalarında takipçinin işine yarayacak ve takipçi sayısını artırabilecek ilgi çekici bilgiler ya da müşteri-marka ilişkilerini güçlendirici temalı içerikler paylaşılması ve takipçinin müşteri olması durumunda sorduğu sorulara mutlaka cevap verilmesi gerekir.

Sosyal medyanın iyi yönetilemediğinde ya da markanın ürün ve hizmetlerinin kalitesinde sorunlar var ise direkt ve şeffaf iletişimin olumsuz yönlerinin, olumlu yönlerinden daha fazla olduğu ile alakalı bilgileri, kurumsal şirketler de böyle bir durumun zaten olmaması gerektiğinden yazılmayacaktır. Kısacası eğer kurumsal bir marka olsanız da ürünlerinize, ajansınıza ya da sosyal medya pazarlama çalışanlarınıza güvenemiyorsanız sosyal medya da hiç olmamanız daha iyi olabilir.

 Saygılarımla,
Kemal OKUT

Dijital Mecralarda Marka Yönetimi

Yazar Hakkında; E-Ticaret, Yeni Nesil Ticaret, İş Geliştirme, Kurumsal Satış, Dijital Pazarlama seveni ve uzmanı, Network Marketing, Dijitalsiz Pazarlama, sevmeyeni ve düşmanı, kendi hayatına yön veren sözler KO kitabın yazarı.

‘İşini seven ile, aklını seven arasında bir fark yoktur’.. KO

30 Yorum
 1. Kesinlikle sosyal medya çok etkili bir mecra. Artık siyasiler bile tüm açıklamaları sosyal medya üzerinden yapıyorlar. Markaların tüketici ile konuştukları yer, iletişim noktası bence sosyal medya, doğru şeyi de söyleyebilirler, çok yanlış mesajlar da verebilirler.

  Bu faydalı yazı için çok teşekkür ederim.

  1. Özge Hanım size katılmakla beraber bir örnek vermek isterim, dünyada en çok hesabı takip edilenlerden birinin Amerika devlet başkanı olduğunu biliyoruz ve başkan adaylığı sırasında sosyal medya üzerinden çok ciddi bir çalışma yaptırdığı ve başkan olmasında etkisi olduğu ülkesinde çokça dile gelmiştir. Demek ki dediğiniz gibi sosyal medya doğru kullanıldığında çok büyük bir ülkeyi yönetmekte bile etkili olabiliyor. Ben dikkatli yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Sosyal Medya ve Marka yönetimi’ konusunu Kemal bey kısa ve öz olarak güzel özetlemiş, teşekkür ediyoruz.

  Katılmakla beraber birkaç ilavede bulnmak istiyorum. Sosyal medya denince akla ilk gelen insanların vakit geçirmek,eğlenmek,ve bir takım paylaşımlarda bulunmak için iletişim kurdukları mecralar olarak algılansa,bilinsede günümüzde artık şirketimiz,markamız, e-tic prejemiz için çok iyi hatta en önemli reklam kaynağı olmaktadır.

  Tanıtım filmlerimiz, kampanyalarımız, anket v.b aktevitelerimizi bu alanlarda dogru şekilde duyurusunu yapabilirsek olumlu dönüşler alınabilmektedir.

  Bu konuda önemli ve yaygın kullanılan bir etkense sponsor baglantılardır.

  Markamızı , e-tic projemizi zirveye taşımak ve oarada kalabilmek için şüphesizki reklam büyük etkendir.

  Ama gerçek marka olabilmek ve pazarda yüksek cirolar yaparak devleşmiş markaların arasında yerimizi alabilmek için, yaptiğımız işi ciddiye alarak profosyonel şekilde ilerlemek müşterilerimizle barışık,olamak kendimizi iyi anlatmak ve kanıtlmak zorundayız.

  Unutmayalımki Başarı bir Bütündür..

  Sağlıcakla kalın..

  1. İbrahim Bey ben teşekkür ederim. Sosyal medya eskiden beri süre gelen pahalı reklam algısını yıkmakla beraber, maddi gücü az olan fakat anlattığınız gibi işini ciddiye alan, müşterisini seven ve marka olma yolunda ilerleyen bir çok projeye ciddi anlamda katkı sağlamıştır. Binlerce takipçisi olsa dahi, etkileşim ve iletişimden uzak duran bir markanın bu kanalda ilerlemesi zorlaşacak ve geriye bile düşecektir, çünkü sosyallik ve medya dediğimiz şeyler aslında iletişim ve etkileşimin ta kendisidir. Biz burada marka algılarını konuşsak da sosyal medya aslında aile, devlet, serbest kürsü, eğlence…kısaca yaşamın her anında kullanılan büyük bir mecra haline gelmiştir. Bu mecrayı doğru kullananların başarılı olacakları öngörülebilmelidir.
   Saygılarımla,

 3. Kemal bey,
  Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  Sosyal medyanın gücünü henüz keşfedemediğimizi düşünüyorum. Bu yazınızla farkındalık oluşturmuşsunuz.

 4. Kadir Bey haklısınız keşfedilmemiş ve fakat yaşanan bir hikaye gibi karşımıza çıkabilmektedir. Teşekkürler.

 5. Kemal Bey sosyal medya ile ilgili doğru tespitleriniz ve güzel yazının için tebrik ederim. Bir sonraki yazınızda aşağıda vermiş olduğunuz örneği daha da açar mısınız. İyi çalışmalar.

  •Sosyal medya düşük hatta sıfır maliyetli olabilmektedir. Bir çok pahalı mecrayı da geçmeye başlamıştır. Örneğin, İngiltere’de şu anda internet kullanım oranı televizyon izlenme oranını geçmiş durumdadır

 6. Merhaba
  Kurumsal sosyal medya ile ilgili bir sürü yazı okudum o kadar araştırma yaptım ama nedense cevabını bulamadığım bir soru var acaba size yardımcı olur musunuz? hepsiburada.com sosyal medya hesabı açarken kendi alan adı uzantılı mail adresini mi (mail@hepsiburada.co… gibi) yoksa kendi açtığı gmail yada hotmail hesaplarından mı kayıt yapıyor? Bilginiz var mı? Şuana kadar ne forumlarda nede başka yerde cevabını bulamadım.

 7. Markanın kurumsallığı elbette önemli fakat google mı yoksa sosyal medya mı daha önemli orası tartışılır. Ayrıca bu güzel makale içinde teşekkür ederim…

  1. Bence ikisinin yeri ve önemi farklı. Kıyaslama içinde değil de bir bütünün parçaları olarak değerlendirilmelidir. Yorum için teşekkür ederim

 8. Kemal bey,
  Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  Sosyal medyanın tüm fonksiyonlarını henüz keşfedemediğimizi düşünüyorum. Bu yazınızla farkındalık oluşturmuşsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top