skip to Main Content

Çekici Ve Kurtarıcı Arasındaki Fark Nedir?

Römork yada yarı römork veya kasaları çekmek için üretilen yük taşımayan motorlu taşıtlara çekici denir. Nakliyecilik işinde yaygın olarak kullanılan çekiciler farklı sektörlerde de önemli bir yere sahiptir. MERCEDES-BENZ çekici modelleri yaygın olarak kullanılmakta olup sınıfının birincisi olarak bilinir.

Çekici ve kurtarıcı arasındaki fark çekici tır olarak bilinmekte olup vergi mevzuatı açısından resmi olarak çekici olarak sistemlerde yer alır. Kurtarıcı ise araçları çekmek için kullanılan, motorlu taşıt tipine verilen isimdir.

Çekici (kurtarıcı) Modelleri Hangileridir?

  • Çatallı çekici: Araçların altına giren iki büyük çatal sayesinde, forklift düzeninde olduğu gibi kaldırılarak çekici kasasına konulmak suretiyle kullanılan çekici tipine çatallı çekici adı verilir. Bu çekici sistemi ile yolun ve aracın uygunluğuna bağlı olarak araç çekiciye her iki taraftan yüklenme özelliğine sahiptir.
  • Tepeden çekici: Trafik polisleri tarafından kullanılan çekici sistemine tepeden çekici adı verilir. Bu çekici tipine aynı zamanda ahtapot çekicide denir. Tepeden inen vincin dörtlü çatalına araç tekerleklerinin bağlanması suretiyle çekilecek olan araç çekicinin kasasına konur.
  • Vinçli kayar platform: Araçların itmek suretiyle çekici de bulunan kayar platforma yüklenmesi yöntemini kullanan çekici modelini vinçli kayar platform adı verilir. Bu çekici türünde arka kısmında bulunan çift tekerlek çekici sayesinde iki araç birden yüklenip taşınabilir.
  • Oto transfer çekicisi: Çekici de yer alan hidrolik makaralı vinç aracılığı ile çekilecek araç damperli platforma yüklenmesi için kullanılan çekici modeline oto transfer çekici adı verilir. İndirilmek istendiğinde damper kaldırılarak kontrollü bir şekilde makarası gevşetilip araç indirilir.

MERCEDES-BENZ çekici modellerinde seviye ayarlı kullanın paneli araca dorsenin takılması esnasında şoförün uzaktan kumandası ile mümkündür.

MERCEDES-BENZ çekici modelleri hakkında detaylı bilgiye https://autoline.com.tr/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top