skip to Main Content

cPanel Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Web tabanlı sunucuların yönetilmesinin her düzeyinde kullanıcı için en efektik çözümlere olanak sağlayan panel yazılımlarından biri olan cpanel hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz. Günümüzde özellikle Linux işletim sistemlerine sahip sunucularda en etkili ve efektif çözümlerden biridir. Aktif olarak kullanılan ve sık sık karşılaştığımız cPanel yazılımı hakkında sizlere bilgilendirme sağlamak isteriz.

Sunucular için lisanslı ve ücretli bir panel yazılımı olan cpanel, hosting sağlayıcılar tarafından sağlanan çok kullanıcılı web hosting lisanslarını alt kullanıcılarına yani hosting paketlerine tahsis edebilmektedir. Tek bir sunucuda lisans bulunduktan sonra birçok paylaşımlı hosting tarafından cpanel ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

cPanel Nedir?

Sunucu yönetimini sağlayan cpanel, Genel olarak yönetim kolaylığı sağlayan kullanımı kolay bir görsel arayüzdür. Komut sistemi üzerinde yapılacak işlemlerin hemen hemen %90’dan fazlasını yapabilen bu sistem, amatör ve ileri düzey kullanıcıların pek çok ihtiyacını karşılayan geliştirilmiş bir yazılımdır. cPanel nedir? Sorunuzun cevabını sizlere kısa ve öz bir şekilde ancak bu şekilde anlatabiliriz.

cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulum işlemleri komut sistemi kullanabilen kişiler tarafından yapılabileceği gibi, birçok web hosting firması tarafından kullanıcılar adına gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. Yükleme yapılabilmesi için cPanel lisans satın alım işlemlerinin tamamlanması gerekir. Bu aşamanın ardından yazılıma ait kaynak dosyalarını cPanel’e ait resmi web sitesinden indirilerek, sunucu tarafına yüklenmektedir. Ardından komut sistemi üzerinden kurulum yönergeleri takip edilerek yükleme işlemleri tamamlanır. Bu işlem çok zor bir işlem değildir ancak belirttiğimiz gibi komut sistemi kullanabilmek burada zorunlu bir unsurdur.

Turhost, cPanel kullanmak isteyen müşterilerine ücretsiz bir şekilde kurulum yapabilmektedir. Sunucu kiralama işlemlerinizi yaparken bu ihtiyaçlarınızı belirtmeniz ve lisans ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Geri kalan işlemler Turhost tarafından yapılarak teslim edilecektir.

cPanel Hosting Paketleri

Sitelerinizi özgürce yönetebileceğiniz ve bunu dünyaca tüm kullanıcılar tarafından benimsenmiş ve onaylanmış bir panel ile yapmak ister misiniz? Yönetim işlemlerinizi sağlayabileceğiniz ve bir web sitesi kurma hayaliniz var ise https://www.turhost.com/hosting/cpanel-hosting/ adresinden paketleri inceleyebilirsiniz. Bu sayfada yer alan cPanel Hosting paketleri aradığınız çözümler olabilir.

Turhost, müşterilerine performanslı sunucular üzerine kurulu cPanel ile güçlendirilmiş hosting paketleri sunar. Sistem kaynaklarını kendinize uygun paketleri tercih ederek, en iyi barındırma hizmetlerine sahip olabilirsiniz.

Yazımızın sonuna gelirken aşağıdaki bağlantı üzerinden Linux Hosting paketlerini inceleyerek ücretsiz cpanel yönetim paneline sahip hosting paketine sahip olabilirsiniz.

Linux hosting paketlerini incelemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top