skip to Main Content

Kolye

Bu yazımızda sizlere en çok kullanılan takılardan birisi olan kolyeden bahsedeceğiz. Peki kolye nedir? Tanım olarak ucuna süs eşyaları eklenerek veya yalın olarak boyna takılan takılara kolye deniliyor. Günümüzde ise kolye ve gümüş yüzük en popüler takılar arasında yer almaktadır. Ancak dediğimiz gibi bu yazımızda biz kolyeye odaklanacağız.

Kolyenin Tarihçesi

Kolye, takı olarak eski zamanlarda günümüze kadar kadınların ve erkeklerin kullandığı bir takı olarak kullanılmaktadır. Arkeolojik çalışmalarda ilk olarak Mezopotamya ve Mısır bölgesinde rastlanmıştır. İlkel olarak adlandırılan dönemlerde kolyelerin ilk örneklerinin tüylerden, kemiklerden, hayvan derilerinden yapıldığına dair kalıntılar mevcut Dünya’nın bir bölümünde. Ancak bununla birlikte eski zamanlardan beri altın ve gümüş malzemelerden de kolyelerin yapıldığını ve kullanıldığı da görüyoruz.

Bir başka ilginç bilgi vermemiz gerekirse tarihte kolye olarak adlandırdığımız materyallerin sınıflar arası farkı belirtmek içinde kullanıldığına tanıklık ediyoruz, yani kolye aynı zamanda statü göstergesi olarak kullanılmış. Elbette bu durum günümüzde tamamen ortadan kalkmış durumda değil ancak form değiştirdi. Artık sosyal statü göstergesi bizatihi kolye olmasa da kolyenin markası şeklinde hüküm sürmeye devam ediyor.

Kolye çeşitleri

Zanaatkarlar dönemi ve bu dönemin devamında ortaya çıkan sanayi devrimiyle birlikte her sektörde olduğu gibi kuyumculuk alanında da inanılmaz bir çeşitlilik ortaya çıktı. Kategoriler bazında ele alacak olursak kolye genel olarak aşağıdaki gibi çeşitlendirilebilir:

  • Altın
  • Gümüş
  • Pırlanta
  • Zirkon
  • İnci
  • Bijuteri kolye

Kolyeler Hakkında

Yazımızın bu bölümünde sizlere yukarıdaki başlıkta belirttiğimiz çeşitler hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

Pırlanta Kolye

İlk olarak pırlanta kolyelerden başlayalım. Pırlanta, en çok kullanılan ve en değerli taşlardan biridir. Bir doğa mucizesi olan bu taşın en değerlisi şeffaf olanıdır. Pırlanta maddesi kolye için şekillendirilirken yuvarlak, oval, markiz, baget, kalp, zümrüt, prenses ve armut biçimlerinde şekillendirilir.

Altın Kolye

Altın işlenmesi en kolay olan elementtir ve kolye yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Altın kolye kuyumculuk sektörü için vazgelçilmezidir.

Gümüş Kolye

Gümüş, kolye yapımında en çok kullanılan maddelerden biridir. Gümüş kolye neden sıkça tercih edilmektedir? Gümüşün altın ve pırlanta gibi türdeşlerine nazaran ekonomik olması, her zevke hitap etmesi, vücuda olan faydaları kullanım sebeplerinin başında gelmektedir.

Zirkon Takılar

Zirkon; takıların yapımında kullanılan, çokça tercih edilen ve birçok faydası olduğuna inanılan yeşil, mavi, kırmızı renklerde bulunan ve kolye olarak da kullanılabilen doğal bir taştır.

İnci Kolye

İnci olarak adlandırılan doğal taş canlı istiridyelerden elde edilir İncilerin laboratuvar ortamlarında üretilen yapay çeşitleri de mevcuttur. Doğal ya da yapay inciler çeşitle zevklere hitap etmekle birlikte piyasada doğal olanlar diğerlerine kıyasla daha pahalıdır. Doğurganlığı artırması, anne sütüne iyi gelmesi, depresyona  karşı iyi gelmesi, insana huzur vermesi, cilde iyi gelmesi ve bunların yanında birçok faydası olduğu düşünülür. Günümüzde en çok estetik olarak güzel görünmesi nedeniyle kolye yapımlarında kullanılmaktadır.

Gümüş Bakımı Nasıl Yapılır

Eğer gümüş bir kolyeye sahipseniz kolyenizin ilk günkü güzelliğini korumak için sürekli olarak bakım yapmanız gerekmektedir. Havayla ve teninizle temas eden gümüş zamanla kararmaya başlar. Kararmanın önüne geçmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında karbonat ve limonlu su ile gümüşü silmek gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top