skip to Main Content

Daha Çok Para Kazanmak İçin Tek İhtiyacınız Enerjidir

Hatta Zeki Olmaya Bile Gerek Yok!

bireysel enerji

Hayatın beni yorduğu şu dönemlerde enerjinin önemini daha iyi anlar oldum. Gerçi bu konu benim çok geçmiş günlerden bugüne dek her fırsatta tekrar ettiğim bir düşüncedir. Doğruluğu tartışılır olsa da tarafımca test edilmiş ve onaylanmış bir yöntemdir. Sizi avantajlı kılan ise bu makaleyi okuyan binlerce insandan biri olmanızdır. Kalan milyarlarca insan henüz “enerjinin nasıl paraya dönüştüğü” konusunda farkındalık sahibi olmayabilir.

Para kazanmak aslında basit bir eylemdir. Çok para kazanmak ise basit eylemleri çok sık tekrar etmekle mümkün olabilir. Elbette daha az enerji ile daha fazla para kazanmak mümkün. Akıllı yatırımlar, akıllı ticaret hamleleri, akıllı pazarlama yöntemleri veya akıllıca işler şeklinde ucu çok açık kavramlar üzerinde hemen beyin yorabiliriz. Fakat bizleri en çok yoran aksiyonun düşünmek olduğunu da unutmadan. Düşünmek ve en iyisini bulana dek düşünmeye devam etmek sırtınızda taş taşımaktan daha yorucu ve daha anlamsızdır. Bana güvenin! Hatta bu yorucu işi sürekli yapmaya devam ederseniz belki 60’lı yaşlarınızda zengin olabilirsiniz. Hmm… Sanırım bu senaryo pek çekici değil. Öyleyse enerji=para konusuna bir göz atalım.

PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

Para kazanma yöntemleri.” Ne kadar ucuz bir cümle. Çünkü bilinen tek bir yöntemi veya net bir rakamla ifade edilebilen birkaç yöntemi olsaydı muhtemelen hepimiz bu yöntemleri uyguluyor olurduk. Yeryüzünde yüzlerce sektör, binlerce iş kolu, milyonlarca gelir yöntemi olduğundan şüphem yok. Bir yenisini keşfetmek kazançlı olabilir fakat dediğim gibi: düşünmek bazen var olanı geliştirmekten daha yorucudur. Hayır hayır! Sizi asla tembelliğe teşvik etmiyorum. Makalemin sonunda bu durumu izah edeceğim.

Mevcut İşinizi Gözden Geçirin:

Daha verimli bir personel olmayı seçerek hızlıca terfi alabileceğiniz doğru mu? Aptalların yönettiği istisna firmaları bir kenara koyarsak hiçbir işverenin kaz gelen yerden tavuk esirgemeyeceğini çok net görebiliriz.  Daha verimli olmak için daha iyi konsantre olmak, daha çok emek vermek ve daha istekli olmak gerekir. Gördünüz mü? Hep bir “daha” durumu söz konusu. Daha fazla emek, daha fazla istek… Tüm bunlar beraberinde daha fazla enerji gerektirir. Karşılığında terfi=daha fazla aylık ücret kaçınılmazdır. Bu dünyanın en basit yöntemidir.

Hobilerinizi Gözden Geçirin

Küçük yaşımdan itibaren para ile aramda aşk tadında bir bağ olduğunu biliyorsunuz (bkz: Hakkımda) Belki bu aşkın etkisiyle olacak, hobilerimin dahi maddi bir karşılığı olmasına özen gösterdim. Yani hobilerimi para ile ölçümlenebilir aktiviteler üzerine şekillendirdim. Mesela balık tutmayı çok severim; balık satmak da bir o kadar eğlenceli olsa gerek. Peki ya balık avı videoları yayınlayarak dijital platformlarda hit almak? Reklam gösterimlerinden gelir elde etmek? Hımm hepsi birbirinden parlak fikirler bence. Bu fikirleri ben bulmadım ama kim bulduysa sefasını sürdüğüm için teşekkür etmeliyim sanırım.

Yazmayı çok severim. İlkokulda yazdığım kompozisyonların sıkça takdir edildiği günlerden bu güne dek yazılı iletişimin gücüne inanırım. Birkaç yıldır profesyonel anlamda blog yazıyorum. Blog yazarlığından hatrı sayılır paralar kazandığımı ve halen daha kazanıyor olduğumu saklamam için hiçbir neden yok. Şu anda TV karşısında göbeğimi kaşımak yerine sessiz ve sıkıcı odamda bu makaleyi yazıyorum. Sizler bu sayfadaki reklamlara tıklamasanız dahi dolaylı yollardan gelirime katkı sağlıyorsunuz. İlgi gören bir yazar olmak daha fazla reklam teklifi almak ile eşdeğer anlamlara gelebilir. Farkındaysanız sırlarımı vermekten asla çekinmiyorum. Çünkü sır niteliğinde bilgilerin de maddi karşılığı vardır. Tek yapmam gereken onları size söylemek için çenemi veya klavyemi kıpırdatmak. Yani enerji sarf etmek.

Balık tutmak ve makale yazmak en sık tercih ettiğim hobilerim arasında. Hobilerin gerçekleştirilmesinden para kazanmak ise asla benim keşfettiğim bir iş modeli değil. Bu dünyanın en basit ikinci yöntemidir (Para kazanmak adına)

Boş Vakitlerinizi Gözden Geçirin

Boş vakitlerinizde neler yapabilirsiniz? Örneğin ben çok iyi bir sürücü olduğum için araç kullanabilirim. Aynı zamanda iyi bir pazarlamacı olduğuma da inanıyorum (Bu konularda mütevazı olmayı bile yapmacık bulduğum doğrudur) Şimdi altını çizmek istediğim nokta ise: çok iyi olmanın muhakkak bir karşılığı olmasıdır. Bu her ne olursa olsun paraya dönüştürülebilir.

Kurumsal bir firmanın pazarlama departmanında uzman pozisyonunda çalışırken hafta sonları ek iş olarak valelik yaptığım doğrudur. Emek ile elde edilen gelir için yaptığı işten gocunmayanlara bu tip ekstralar çok daha kolaydır. Bilirsiniz, ucuz mekanların önünde vale (park sorumlusu) olmaz. Dolayısıyla lüks mekanların hitap ettiği müşterilerde lüks otomobiller olacağını tahmin etmiş olmalısınız. Peki lüks (aynı zamanda pahalı) otomobiller çaylak sürücülere emanet edilebilir mi? Sanırım bu pek mantıklı olmamakla birlikte çok da maliyetli bir iş olur. Gördünüz mü? çok iyi araba kullanıyor olmamı birçok insanın küçümseyerek baktığı bir alanda değerlendirip para kazanmayı seçmiştim. Mevcut işimde bir ayda elde ettiğim geliri, ek işim olan valelikte sadece 4 hafta sonumu ayırarak çok net elde edebiliyordum. Artık çift maaşlı bireydim. Aylık 2.000 TL yerine 4.000 TL gelir sahibi olmak sizce de çekici değil mi? Evet ama bunun için izinli günlerimde yatma eyleminden daha fazla enerjiyi gerektiren hareket eylemini seçmem gerekiyordu. Hobiler kadar keyifli olmasa bile bu da bir yöntem. Dünyanın üçüncü en basit yöntemi = ek iş yapmak

para kazanma gücüFilozof Ruhunuzu Terk Edin

Buraya kadar okuduğunuz hiçbir yöntem yeni değildir. Belki de bu makaleyi okuyarak halen daha zaman kaybettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Eğer buraya kadar bir farkındalık oluşturmayı başaramadıysam son kez konuyu toparlamak istiyorum.

Daha iyi yaşam standartları için daha fazla gelir elde etmek zorunda hissediyorsanız eğer yapmanız gerekenler çok basittir. Kolay yoldan para kazanmak için günlerce düşünmekten vazgeçin. Eğer böyle bir yöntem bulacaksanız bu yöntemi çalışırken de düşünebilirsiniz. Hatta daha sağlıklı düşünürsünüz. “Yok hayır, ben kolay yoldan para kazanmayı değil de çok para kazandıracak o sihirli işi arıyorum, ne kadar yorucu olursa olsun onu zevkle yaparım” diyorsanız yine yanlış yolda olmadığınızı itiraf etmeliyim. Fakat düşünmek için yatmak zorunda olmadığınızı tekrar hatırlatmam gerekiyor.

Artık nasıl para kazanabilirim sorusunu bir kenara bırakmak gerekiyor. “Neler yapabileceğimi bilmiyorum” demek mazeretten daha fazlası değildir. Para kazanmak yağmurda şemsiye satmak kadar basittir aslında. “Binlerce yöntem arasından hangisini sıkılmadan sürdürebilirim” sorusuna cevap arayın. Enerjinizi paraya dönüştürdüğünüz her an kazanmaya devam ediyorsunuz demektir.

KRİTİK NOKTA:

Bizler bir proje veya fikir üzerine yoğunlaşıp düşündüğümüzde zaman ilerler. Zaman ilerledikçe sanki deneyip başaramamış gibi hissederiz. Yoruluruz. Hal bu ki asla denemediğimiz için yattığımız yerden yorulmuş ve bu süreçte hiçbir ek gelire sahip olamamışızdır. Peki neden aylarca veya yıllarca düşündüğümüzü gözden geçirelim: “Daha fazla para kazanmak için” düşünüyorduk.

Evet, şuanda o sihirli işi keşfetmiş de olabiliriz. Fakat bu güne kadar geçen süre zarfında para kazanmak yerine sadece düşünmeyi tercih ettiğimiz için kardan zarar ettiğimiz de ortada. Amerikayı yeniden keşfetmek karlı olabilir. Garantisi olmadığı için keşif gerçekleşene kadar yatarken değil koşarken düşünmemiz gerektiğini anlatmak istiyordum. Sanırım şuan daha iyi anlaşıyoruz.

En iyisini bulana kadar düşünmek kazançlı değildir.
En iyisini bulmak kazançlıdır.
En iyisini bulana dek kazanmaya devam etmek daha kazançlıdır.

Koşarken düşünmeniz dileğiyle bol kazançlar…

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hızlı Adam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

22 Yorum
  1. Evet Ekrem bey, sürdürülebilirlik çok önemli. Üzerinde fazla durmamış olsam da makalenin bir paragrafında geçiyor: ….“Binlerce yöntem arasından hangisini sıkılmadan sürdürebilirim” sorusuna cevap arayın…..

 1. merhaba, yine yazınızı çok beğendim. işte o filozof benim 🙂 sanki benim için yazılmış gibi. artık düşünmeye başladığım zamanlarda bu yazınızı açıp enerjimi toplayıp devam edeceğim. teşekkürler.

  1. Fatih bey, umarım düşünmenizi engelleyen bir yazı olmamıştır. Çalışırken düşünün çalışırken 😉 Yorum için teşekkür ederim.

 2. Bir işe kalkışmadan önce aylarca düşündüğüm ve ertelediğim oluyor. Bu süreçte sanki deneyeyip başaramamış gibi hissettiğim doğruymuş. yani yazınızı okuyunca farkettim bunu. Doğru tespit. Teşekkürler HIZLI ADAM

  1. Bu gizli ve tehlikeli bir unsurdur. Aynı zamanda bu yazının çıkış konusudur. Denemeye devam edebiliriz. Parlak fikir ve projelerin peşinden koşabiliriz. Fakat ileriye yönelik sonuçlardan kesin bir şekilde emin değilsek henüz para kazanmıyor ve kazanacağımız da garanti değildir. Bu yüzden tekrar etmek istiyorum. Düşünelim, düşünmeye devam edelim ama bu süreçte para kazanmaya da devam edelim

 3. daha çok para kazanmayı kim istemez ki. beni çok etkiledi bu yazı. Artık koşarak düşüneceğim 🙂

 4. Farkındalık yaratma konusunda sizden daha iyisini görmedim. Mürekkebiniz daim olsun Bünyamin bey

 5. Çok parada gözüm yok ama hayatımı idame ettirecek parayı kazanmak adına bu yazıyı okuduğum iyi oldu. Teşekkürler

   1. Alacagim araba için pazarlik asamasindayim bi baktim bu siteye gelmişim 🙂 tek anladigim sizde benim gibi araba hastasisiniz ve bende hobilerimle para kazanmaya calisiyorum. Araba alip satmak eskişehirde bir öğrenci için çok keyifli olacağına inaniyorum.

     1. arabayı almak için yola çıkmaz uzereyim allah nasıp eder inşallah:D telefonda pazarlığı bitirdik peki sizce araç başında indirim talebinde bulunmam ne kadar etik ? 😀

     2. Telefonda pazarlık yapılmışsa ve gittiğinizde size söylenmeyen bir eksiklik çıkmazsa araçta bence pazarlık yapmamalısınız. Ben telefonda pazarlık yapılmasını doğru bulmuyorum ama eğer yapılmışsa sanki hiç olmamış gibi birde araç başında yapılması açıkçası beni kızdırıyor 🙂

 6. Para kazanmak isteyenler için çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Herkesin tekrar tekrar okuması gerekli bilgiler aktarmışsınız. Bravo

 7. “Para kazanma yöntemleri.” Ne kadar ucuz bir cümle. ne kadar da doğru bir söz yazılarınızı takip ediyorum kalemine sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top