skip to Main Content

Dijital Çağın Mesleği – Nasıl Influencer Olunur? Kitap İncelemesi

Sosyal medyada etki sahibi olan influencerlar (diğer bir ifade ile fenomenler) hem sosyal medya hesabı ile kazanç elde etmek isteyen kişilerin hem de içerikle pazarlama yapmak isteyen marka ve ajansların merceği altında.

Bu derece göz önünde olan influencer marketing, reklam sektöründe ayrı ve rakebetçi bir pazarın da oluşmasını sağladı.

Bu konuda hizmet veren pek çok  influencer marketing ajansı açılırken, pr ajansları da  sosyal medya alanında  faaliyet göstermek için dijital kadrolar oluşturdu.

2011 yılında Hürriyet bünyesinde bağımsız blog ve web sitesi yayıncılarını bir araya getiren reklam platformu Boomads de süreç içerisinde influencer marketing alanında markalara kreatif proje üretme ve süreç yönetme hizmeti vererek pek çok başarıya imza attı. Boomads’in yönetici kadrosunda yer alan Ahmet Erten ve Hilal Meriç Bor, influencer olmak isteyenlere bir yol haritası çizmek, merak edilen soruları yanıtlamak ve influencer marketing yapmak isteyen markalara ise bu alanda yapılması ve yapılmaması gerekenleri aktarmak üzere ‘’Dijital Çağın Mesleği, Nasıl Influencer Olunur?’’ kitabını yazdı.

Hürriyet Kitap etiketi ile yayınlanan kitapta Ahmet Erten ve Hilal Meriç Bor’un görüşleri dışında  Danla Bilic, Rüya Büyüktetik, Gamze Biran, Çizenbayan, Bianca Somer, Bizevdeyokuz, Hassas Anne gibi 30’u aşkın influencer’ın ilham veren tüyoları yer alıyor.  “Dijital Çağın Mesleği, Nasıl Influencer Olunur?’’ kitabında başta aşağıdaki sorular olmak üzere A’dan Z’ye influencer marketing’e dair tüm  merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 • Bu işi yapmaya nasıl karar verdiler?
 • Bu işten ne zaman kazanç elde etmeye başladılar?
 • Nasıl influencer olunur?
 • Bu alanda yeni var olmaya başlayan isimlere neler tavsiye ediyorlar ?
 • Markaların, influencer marketing çalışmalarında yaptığı hatalar neler?

Kitaba aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Dijital-Cagin-Meslegi-Nasil-Influencer-Olunur/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Iletisim/urunno=0001796557001

16 Yorum
 1. Son zamanlarda dijital pazarlama uzmanı olduğumu söylediğim her ortamda bana yöneltilen ilk soru bu. Kitap çok iyi olmuş. En azından insanların merakını giderecektir.

 2. Teşekkürler. Kitabı merak ettiğim için en kısa sürede okuyacağım. Dijital çağ çığ olup bizi yuttu resmen 🙂 Göz açıp kapayıncaya kadar yeni meslekler ve meslekler hakkında kitaplar bile çıkmaya başladı 🙂

  1. Influencer olmak isteseydim elbette birçok yöntemini biliyorum ama sizin söylediğiniz yönteme katılmıyorum. En azından “düzenli içerik girmek” kadar basit bir reçetesi olmadığını belirtmeliyim.

 3. Influencer piyasasının aldığı hal gerçekten ağız sulandırıyor. Ancak yurt dışında yakın zamanda milyon takipçili bir hesabın çıkarmak istediği yeni t-shirtlerden 12 tane bile satamadığı için üretim durduğu haberi de dikkat çekti. Dikkatli incelenmesi gereken bir konu. Elinize sağlık.

  1. Bir miktar çivisi çıktı bu işin zaten. Ben bir infuencer ile çalışacağım zaman tek baktığım şey, “takipçileriyle iletişim dili” oluyor. Onun dışında, takipçi sayısına vs kesinlikle bakmıyorum. Nicelik değil, nitelik aramakta fayda var.

 4. Fenomenlik olayı ülkede gün geçtikçe ileri bir hal almaya başladı. Tavsiyenizi dikkate alacağım. Kısa zamanda bu kitabı alıp biraz bilgi sahibi olacağım. Öneriniz için teşekkürler.

 5. aslında mümkünse fenomenler çıksa hayatımızdan çok güzel olur. tabi bir şeyler katabilecek nitelikli kişilere her zaman evet. ama diğer türlü çeşitli saçmalıklardan bıktık artık

 6. Bu “influencer” denen fenomenlerin kendisine “blogger” demesine ayrı bir gıcık oluyorum ama yine de takdir etmek gerekiyor adamları. Bir biz fenomen olamadık gitti. 🙂

 7. influencer kavramı ile Andy warhol’un sözü olan “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözünün hükmü kalkıyor mu sanki? Bu kitabı en tez zamanda okuyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top