skip to Main Content

Domain Sorgulama ve Satın Alma Nasıl Yapılır?

Domain, kişilerin ve kurumların internet ortamında yer alması için gerekli ilk adımlardandır. Ülkemizde kelime anlamı olarak Alan Adı şeklinde de bilinmektedir. Domain, erişmek istediğiniz bir web sitesine karmaşık IP adreslerini ezberlemeye gerek kalmadan daha akılda kalıcı sözcükler kullanarak ulaşmanızı sağlar. Bu IP adresleri, internet ortamı üzerinde bilgisayarın kimlik numarası olarak kullanılmaktadır. Bunlar kullanılarak diğer bilgisayarlar ile iletişim kurulur.

Bir alan adı kaydederken bunun, kimliğinizi veya işinizi doğru ifade etmesi önemlidir. Çünkü tercih edeceğiniz domain, sizin hem akılda kalmanızı hem de ne iş yaptığınızı karşı tarafa aktaran bir unsur olacaktır. Bu noktada domain kaydetmek için yapacağınız domain sorgulama işlemlerinizi, Natro Hosting domain kayıt sayfasından kolaylıkla yapabilirsiniz. Domain sorgulama yapmak için en güncel ve uygun fiyatlı domain uzantılarısı sunan “www.natro.com” sitesini inceleyebilirsiniz.

Domain sorgulama işlemi hakkında detay bilgi vermek gerekirse bu işlem, kayıt etmek istenilen bir alan adının başkaları tarafından daha önce kayıt edilip edilmediğini öğrenebileceğiniz bir aşamadır. Sorguladığınız domain başkaları tarafından daha önce kayıt edilmiş ise whois sorgulama yaparak bu domainin ne zaman ve kim tarafından kayıt edildiğini, ne zaman kayıt süresinin sona ereceğini öğrenebilirsiniz. Domain kayıt işlemi öncesinde kaydedeceğiniz uzantıyı belirlemekte de fayda var. Bu nedenle uzantılar hakkında bilgi verecek olursak; Örneğin kişisel web siteniz, ticari kuruluş veya şirket için .com uzantısı, bir eğitim kurumu ise .edu, devlet kuruluşu ise .gov, askeri kuruluş ise .mil, internet hizmetleri sunan kuruluşlar .net ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar ise .org domain uzantılarını tercih etmekteler. Yüzlerce farklı uzantı arasından sizin için uygun alan adı uzantısını natro domain sorgulama sayfasından inceleyerek belirleyebilirsiniz.

Türkiye’ye özel .TR uzantılı alan adı (.com.tr , .net.tr , .org.tr , biz.tr , av.tr ve gen.tr gibi.) kaydederek de alan adınıza sahip olmanız mümkün. .tr alan adı yönetimi, sizden bazı uzantılar için belge ibraz etmenizi isteyebilir. Dilerseniz Natro üzerinden belgesiz com.tr alan adınızı en uygun fiyata kayıt edebilirsiniz. Belgesiz kayıt edilen .com.tr alan adları “adsoyad.com.tr” şeklinde olmaktadır. Farklı bir marka veya şirket adınızı .com.tr olarak kayıt etmek isterseniz şirket belgelerinizi veya marka tescil belgenizi iletmeniz gerekmektedir.

Kayıt edilmeye uygun bir alan adı için işlem başlattığınızda genellikle ödeme sonrası birkaç dakika içerisinde alan adınız otomatik olarak kaydedilir ve kullanıma hazır hale gelir. Dilediğiniz zaman alan adınızın kayıt süresi, dns bilgileri ve tüm yönetim işlemlerini Natro üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca sahip olduğunuz alan adlarınızı Natro’nun Satılık Alan Adları platformunda satışa çıkartabilirsiniz. Böylece sahip olduğunuz alan adlarını değerlendirerek yatırımlarınızdan kazanç sağlayabilirsiniz.Türkiye’nin lider hosting şirketi olan Natro, 7 gün 24 saat sunduğu destek hizmeti ile ihtiyaç duyduğunuz her an yardım alabilirsiniz.

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top