skip to Main Content

Araç Takip Sistemi Nedir?

En basit tanımıyla araç takip sistemi, GPS uyduları sayesinde araçların 7/24 bazında çevrimiçi bir bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. Üzerinden izlenmesine ve kontrol edilmesine olanak sağlayan sistemdir. Araç takip sistemleri, araç hızlarının anlık ve geçmiş takibini, takip ettikleri rotaları, durma noktalarını, haritalarda boş zamanları kayıt etmeyi ve geçmiş ve şimdiki raporlarla kontrol noktasını oluşturmayı mümkün kılar.

 Araç Takip Sistemi nasıl çalışır?

Temel olarak, araç takip sistemleri GPS, GSM / GPRS, dijital haritalar ve özel yazılımlardan oluşuyor. Araçlara monte edilen mobil veri cihazları, uydulardan aldıkları iki bilgi parçasını iletirler – uydu bilgilerinin iletildiği gerçek zaman ve uydunun bulunduğu sırada uydunun yörüngede konumlandırılması – ve sıcaklık gibi telemetrik bilgilerin kontrol ve iletişim merkezlerine üzerinden iletilmesi GSM / GPRS şebekesi. Bu şekilde alınan bilgiler özel yazılımlar sayesinde derlenir ve sunuculardaki bir veri bankasına kaydedilir. Kullanıcı tarafında araçlar, bilgisayar ve akıllı telefon / tablet aracılığıyla anlık ve geçmiş kayıtlarında, araçlardan gelen tüm bilgileri görselleştirmeyi ve araç alarmlarını ve program durumlarını değiştirmeyi mümkün kılan özel yazılımlar kullanılarak izlenebilir.

 Diğer Yetenekler

Gelişen teknolojiler, araç ve hatta sürücüsü hakkında daha fazla ve daha farklı türde veriler toplamaya izin veriyor. Gelişmiş izleme sistemleri, sürücülerin davranışları hakkında bilgiler üretebilir ve hatta bilgisayar ve dijital takograf verilerini okuyabilir. GPS tabanlı araç takip sistemleri, acil durum veya güvenlik nedeniyle aracın motorlarını uzaktan bloke etmeyi bile mümkün kılmaktadır.

 Verimlilik

GPS izleme sistemlerinin en büyük avantajlarından biri, taşımayla ilgili iş operasyonlarında verimlilik artışıdır. Ticari araçların izlenebilmesi, teslimat sürelerini tam olarak tahmin etmeyi, müşterileri geç teslimat, değiştirilmiş teslimat zamanını veya tarihini önceden bildirmeyi sağlar. Yakıt tüketiminin takibi, işletmenin tam seyahat maliyetlerini hesaplamasını, sürücüleri sürüş stilleri ve seçili rotaları hakkında uyarmasını sağlar. Diğer işletmeler, şirketin araçları kullanıcıları arasında disiplini sağlamak için GPS izleme sistemini kullanır ve bu şekilde işletme maliyetlerini düşürür. Genel olarak araç takip sistemleri hakkında bir şey kesindir bir şekilde veya başka bir yolla iş için zaman ve para tasarrufu sağlar.

           Araç takip sistemi fiyatları aşamasında tutarı etkileyen etkenler vardır. Fiyatlandırmayı etkileyen etkenler; araç takip cihazı bedeli, web yazılım bedeli, data hat bedeli, ve harita ücretleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top