Sayfalar

Domino’s Pizza’nın Hikayesi

domi

Domino’s Pizza

Tom Monoghan ve kardeşi James, 1960 yılında Michigan Ypsilanti’de DomiNick’s pizza dükkanını satın almak için 500 dolar borç almışlardı. İş yerindeki 1 yıldan sonra, James pizza işindeki istediği herşeye sahip oldu ve kardeşinin kullanılmış Wolswagen Beetle için dükkanda mülkiyetinin ticaretini yaptı.

İş yerinin tek sahibi olarak Tom, 1965’te Domino’s pizza olarak dükkanın ismini değiştirdi. 1967’ye kadar iş, gelişti ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en hızlı büyüyen pizza şirketi oldu. Günümüzde Domino’s pizza ABD dışında 2.000 dükkandan daha fazlasını, toplamda da 7.000 dükkandan daha çoğunu işletmektedir. Dünya çapındaki geliri, 3,5 milyar doları aşmıştır ve şirket dikkatli adımlarla halen büyümektedir.

Tom monoghan işini şu vizyona dayalı geliştirmiştir:
-Bir görev üzerindeki istisnai insanlar, şirketin yol gösterici ilkelerini kullanan dünyadaki en iyi pizza dağıtım şirketi olmak için kullanırlar. Bu ilkeler şunlardır:

  • Bütünlüğü talep ederiz
  • İnsanlarımız ilk sırada gelir
  • Müşterilerimize büyük önem veririz
  • Her gün “mükemmel 10” pizza yaparız
  • Tatlı bir telaşla ve pozitif enerji ile çalışırız

İşte arkadaşlar 500 dolar ile başlanan bir girişim bu. Şunu hep söylerim; Yeni açılan üniversitelerin, üniversiteye bağlı yüksekokulların önüne sadece bir seyyar  köfte arabasıyla git. Öğrencilerle iyi geçin ve işini temiz, titiz bir şekilde yap, Müşteri sadakatini oluştur ki rakiplerin çıktığında avantajlı ol. O köfte arabası 1-2 yılda köfte dükkanı olur ve büyümeye de devam eder. Fırsatları iyi değerlendirmek ve iyi gözlem yapmak gerek diye düşünüyorum.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , ,

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.