Sayfalar

KFC Logosundaki Adamın Hikayesi

k.f.c

Albay Sanders

ABD’de 1930’ların ortalarında Albay Harland D. Sanders, ABD Kentucky’de Tennesse sınırında yaklaşık 25 mil uzaktaki bir kasaba olan Corbin’de bir model ve kafe satın aldı. O sıralarda 40’lı yaşlarda olan Harlan Sanders, restoran işine girmeden önce birçok alanda çalışmıştı. (Demiryolu işinden OHO nehrini geçen buharlı bir feribotu çalıştırmaya kadar)

Albay Sanders yemek yapmayı seviyordu ve her değişik tat kombinasyonları deniyordu. Bu yüzden emekli olduğunda bu işi yapmayı tercih etmişti. Kendine özel bir yemek tarifi vardı. Ancak o bölgede yaşananların 1950’lerde yapılan  bir otobanı kullanmaya başlamasıyla iflas etme noktasına gelmişti.

Albay sanders bunun üzerine elindeki tarifle restoranlar gezmeye ve tarifini ücret karşılığında onlara satmaya karar verdi. Böylece ABD’yi bir uçtan bir uca, eyalet eyalet gezmeye başlayan Sanders, her gittiği restoranı not almakta ve tekrar tekrar aramaktadır. Ancak hiçbirinde olumlu cevap alamaz. Pes etmeksizin bu işe devam etmesi sonucunda 1.019. restorant tarifi denemeye karar verir. Uygulanan tarif hem restorant sahibince, hem de müşterilerce çok beğenilir ve ortak iş yapmaya başlarlar.

1980 yılında zatürreden vefat eden Albay Harland D. Sanders, bugün tüm dünyada 78 ülkede 10.000’in üzerinde restoranlar zinciri bulunan KFC (Kentucky Fried Chicken) logosundaki keçi sakallı, gözlüklü adamdır.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , ,

6 Yorum = KFC Logosundaki Adamın Hikayesi

 1. serik 15 Ağustos 2014 at 22:52 #

  Adam yılmadan denemiş biz olsak 2-3 denemeyle olmaz bu iş deriz.

  • hızlı adam 16 Ağustos 2014 at 00:04 #

   Azimle işeyen duvarı delermiş 🙂 Öyle bir atasözü vardı sanırım 🙂

  • volkan 4 Temmuz 2015 at 19:42 #

   :)) bizimkiler 2-3 dener demişsin iyimser yaklamışsın. fikir daha projeye dökülmeden olmaz o iş diye yorumlar başlar bilge insanlarımızdan

 2. ishak 12 Kasım 2014 at 21:10 #

  Amerikalıları kimse sevmez ama ben bu girişimci ve rahat tavırlarından dolayı seviyorum bunları

 3. Marsk 19 Kasım 2016 at 17:42 #

  Biz girsek millet götüyle güler büyük ihtimallede okadar reatoranı gezerkende benzin pahalı oldıgunda acımızdan ölürüz yollarda …

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.