skip to Main Content

KFC Logosundaki Adamın Hikayesi

k.f.c

Albay Sanders

ABD’de 1930’ların ortalarında Albay Harland D. Sanders, ABD Kentucky’de Tennesse sınırında yaklaşık 25 mil uzaktaki bir kasaba olan Corbin’de bir model ve kafe satın aldı. O sıralarda 40’lı yaşlarda olan Harlan Sanders, restoran işine girmeden önce birçok alanda çalışmıştı. (Demiryolu işinden OHO nehrini geçen buharlı bir feribotu çalıştırmaya kadar)

Albay Sanders yemek yapmayı seviyordu ve her değişik tat kombinasyonları deniyordu. Bu yüzden emekli olduğunda bu işi yapmayı tercih etmişti. Kendine özel bir yemek tarifi vardı. Ancak o bölgede yaşananların 1950’lerde yapılan  bir otobanı kullanmaya başlamasıyla iflas etme noktasına gelmişti.

Albay sanders bunun üzerine elindeki tarifle restoranlar gezmeye ve tarifini ücret karşılığında onlara satmaya karar verdi. Böylece ABD’yi bir uçtan bir uca, eyalet eyalet gezmeye başlayan Sanders, her gittiği restoranı not almakta ve tekrar tekrar aramaktadır. Ancak hiçbirinde olumlu cevap alamaz. Pes etmeksizin bu işe devam etmesi sonucunda 1.019. restorant tarifi denemeye karar verir. Uygulanan tarif hem restorant sahibince, hem de müşterilerce çok beğenilir ve ortak iş yapmaya başlarlar.

1980 yılında zatürreden vefat eden Albay Harland D. Sanders, bugün tüm dünyada 78 ülkede 10.000’in üzerinde restoranlar zinciri bulunan KFC (Kentucky Fried Chicken) logosundaki keçi sakallı, gözlüklü adamdır.

6 Yorum
    1. :)) bizimkiler 2-3 dener demişsin iyimser yaklamışsın. fikir daha projeye dökülmeden olmaz o iş diye yorumlar başlar bilge insanlarımızdan

  1. Biz girsek millet götüyle güler büyük ihtimallede okadar reatoranı gezerkende benzin pahalı oldıgunda acımızdan ölürüz yollarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top