skip to Main Content

DSG Şanzıman Sorunları

DSG şanzımanları Volkswagen servisinin kendisinin ürettiği ve genelde hatta çoğunlukla kendi araçlarında kullandıkları bir otomatik şanzıman türüdür. Bu otomatik şanzıman modelinin birçok türü mevcuttur ve piyasa içerisinde birkaç türü yer almaktadır. Bu türler 6, 7 ve 8 ileri seçenekleri olup şu anda da 10 ileri türü üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bunun yanında bu türler de birçok üst model bulunmakta olup Audi mmi’de de kullanılmaktadır. Aynı zamanda Audi’nin üst klasmanlarında da geri ikinci vites opsiyonu bulunmaktadır.

DSG şanzıman Almanca bir terim olup açılımı ‘Direkt-Schalt-Getriebe‘dır. İngilizce tercümesi ise ‘Direct-Shift Gearbox’ olarak kullanılmaktadır. Tercümeden de anlaşılacağı gibi bu tanım çift kavramalı bir şanzımanı tanımlamaktadır. Çift kavramalı olan modelin araçta çift debriyajı varmış gibi davranmasına sebep olur. Bu özellik hem araç için hem de kullanıcı için önemli bir fayda sağlar. Ancak bu çift kavramalı debriyajın 1, 3, 5, 7 için ayrı; 2, 4, 6 için ayrı ve geri vites için ayrı bir kavrama sistemi vardır. Bu özelliklere rağmen sürücü, arabayı kullanma esnasında bundan olumsuz olarak etkilenmez. Aksine vites geçiş sistemi mükemmel bir donanımla hazırlanmış ve yapılmış buna bağlı olarak vites geçişlerindeki hızı büyük ölçüde artırılmıştır. Hatta uluslararası projelerde vites geçiş hızı kapsamında çift şanzımanlı araç sistemleri birçok ödül almıştır. Vites geçiş hızına bağlı olarak ta performans hızı artmış ve neredeyse performans kaybını sıfıra indirmiştir. Bununla birlikte bu araçlardan temin etmek isteyen sürücüler bu tarz çift şanzımanlı araçlara ilgisi artmış ve satış sayıları da artmıştır.

Çift şanzımanlı araçlar günümüzde ilk olarak Volkswagen Golf 4 R32 araba modeli ile tanıtılmıştır. Bunun yanında motor tamiri basit ve hemen her yerde yapılabilmektedir. Bu durumda araç kullanıcıları için büyük bir fayda sağlamaktadır.

Detaylı bilgi; https://www.aksoyaudiservisi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top