skip to Main Content

En Etkili E-Ticaret Trendleri

e-ticaret trendleri

COVID-19’un etkisiyle insanların internetten alışveriş yapıp yapmadıkları değil, online alışverişleri ne sıklıkta yaptıklarının konuşulur olması bile e-ticaret sektöründeki hareketliliğin kanıtıdır. Ancak bir e-ticaret işletmesi kurmaya kalkmak sanıldığından daha cesur bir karardır. E-ticaret girişimlerinin zorluğu; vds, nakliye, sosyal medya, teknik seo, mobil uyum, güvenli ödeme yöntemleri gibi tonlarca konu hakkında düşünme, araştırma ve karar verme zorunluluğundan kaynaklanır. Bu nedenle e-ticarette rakiplerin arasından sıyrılmak çok kolay değildir. Bu süreci kolaylaştırmak için e-ticaret işletmeleri satışların artmasına yardımcı olabilecek son e-ticaret trendlerinden yararlanmalıdır:

 • E-ticarette herkese uyan tek bir yaklaşımın yeterli olmayacağının anlaşılmasıyla kişiselleştirilmiş deneyimler için veri toplama standart hale gelmiştir. Araştırmalar kendilerine kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri sunulan tüketicilerin satın alma olasılıklarının yüzde 80’leri bulduğunu göstermektedir. Bu nedenle satış şansını artırmak isteyen markalar, farklı müşteri gruplarına çeşitli içerik deneyimleri sunarak satın alma geçmişi ve demografi gibi özellikler hakkında topladığı verilerle tüketici tabanını gruplara ayırmaktadır. Bu amaçla yapay zeka sistemlerinden yararlanmanız ve analiz araçları kullanmanız tavsiye edilir.
 • Hızlı teslimat, müşteri deneyiminin en önemli parçalarından biri olduğundan bu konudaki beklentileri karşılamak, satın alma ile ilgili memnuniyeti artırma konusunda etkilidir. Bu nedenle siparişlerin hızlıca kargolanması için süreçlerinizi gözden geçirmeniz ve nakliye adımlarına hakim olmanız önemlidir. Yakın zamanda sisteme dahil edilmesi beklenen drone teslimatı konusunda da güncel gelişmeleri takip etmeniz önerilir.
 • Dinamik fiyatlandırma stratejisi, belirli ürünlerin fiyatlarının, rakiplerin fiyat hareketlerine ve piyasa eğilimlerine göre günlük veya gün içinde birkaç kez değiştirildiği esnek bir fiyatlandırma sistemidir. Sabit fiyatlar yerine değişken fiyatları kullanmanın amacı marjları ve satışları artırmak, aynı malları farklı müşteri gruplarına farklı fiyatlarla satmaktır. Dinamik fiyatlandırma, yalnızca e-ticaret mağazalarının talebi artan ürünlerde fiyatları yükseltmesine olanak tanıyarak kazancın artmasını sağlamaz aynı zamanda rekabete cevap vermeye ve dolaylı olarak daha iyi envanter yönetimine de olanak tanır.
 • Son zamanlarda çoğu markanın sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluğa daha fazla vurgu yapmalarının sebebi, yeni çalışmaların da vurguladığı gibi tüketicilerin, hayvanlar üzerinde testler yapmayan, çevreye duyarlı ve sürdürülebilirlik için çabalayan işletmeleri tercih etmeleridir. Bu noktada e-ticaret işletmelerinin, ambalaj için geri dönüştürülebilir malzemeler kullanması, iklim açısından nötr nakliye seçeneklerini seçmesi, atık yönetimini optimize etmesi önerilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak e-ticaret sitenizin başarısı için; uzun zamandır değişmeyen ve yakın zamanda da değişmeyeceği düşünülen belli başlı e-ticaret stratejilerini de süreçlerinize entegre ettiğinizden emin olmanız önemlidir:

 1. E-ticaret siteniz kullanıcı dostu olmalı, hedef kitlenizin ihtiyaçlarıyla alakalı, ilgi çekici içerik içermeli ve sitenizde satın alma adımları ve gezinme kolaylaştırılmalıdır.
 2. Web sitenizi arama motorları için optimize ederek gelen trafiği artırmaya çalışmalı, gerektiğinde e-ticaret kurslarına katılmalı ve seo için danışmanlık almalısınız.
 3. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız.
 4. Sosyal medyayı, tıklama başına ödeme reklamcılığını ve e-posta pazarlamasını kullanmalısınız.
 5. Müşterileri çekmeye ve satın almaya teşvik eden net, özlü, ikna edici ürün açıklamaları yazmalı, etkileyici görseller kullanmalı, ürünlerinizin özelliklerini ve faydalarını canlı yayın ve videolarla vurgulamaya özen göstermelisiniz.
 6. Özel fırsatlar ve indirimler sunmalı, mutlu müşteri yorumları ve referansları kullanarak sosyal kanıtlardan yararlanmalısınız.
 7. Sonuçlarınızı sık sık analiz etmeli,, farklı stratejileri test etmeli, hangi stratejilerin sitenize başarılı bir şekilde trafik ve dönüşüm sağladığını belirlemelisiniz.
 8. Kullanıcıların tüm soruları için canlı bir müşteri temsilcisiyle sohbet edebilecekleri çevrimiçi destek hizmeti sunmak, müşteri memnuniyeti üzerinde chatbot’lardan çok daha fazla etkilidir. Hatta chatbot’lar sorun çözülmediğinde önemsenmeme, oyalanma hissi ve zaman kaybı yaşattığından kızgın ve üzgün tüketicilerle karşı karşıya kalmanıza da neden olabilmektedir.
 9. E-ticaret girişimcilerinin kendilerini rakiplerinden farklılaştırmaya çalışmaları çok önemlidir. Bunun için sağlam rakip analizleri yaparak rakiplerin iş modellerini anlamak, ürün tekliflerini incelemek ve neyi benzersiz yaptıklarını görebilmek gerekir. Ayrıca rakiplerin sosyal medya hesapları da analiz edilmeli ve tüketicileri çekmek için ne tür stratejiler kullandıkları belirlenmelidir.

Sonuç olarak adaptasyonun, e-ticaret gibi tempolu bir sektörde hayatta kalmanın anahtarı olduğu bu nedenle de e-ticaret işletmelerinin kendilerini rakip firmalardan farklı kılmak için düzenli olarak en son trendleri takip etmelerinin zorunluluk olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak unutulmamalıdır ki küresel ekonominin önemli bir parçası haline gelen ve otomobilden kaleme her şeyi satmaya yarayan e-ticaret sitelerinin hızlı yüklenmesi, kesintisiz olarak erişilebilir olması ve çoklu güvenlik katmanları ile korunması barındığı sunucu ve güç aldığı hosting hizmeti ile doğrudan alakalıdır. Bu noktada web sitenizi yeteri kadar destekleyen sunucu kiralama seçeneklerini araştırmanız son derece önemlidir. Çünkü en son trendleri süreçlerinize dahil etseniz bile, eğer sitenizin yüklenmesi 2 saniyeden uzun sürüyorsa, ziyaretçilerin kaçması şaşırtıcı olmamalıdır.

 

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top