skip to Main Content

SEO’da Google Trends’i Etkili Bir Şekilde Kullanma

Google Trends, popüler anahtar kelimeleri bulmanıza, trend olan konuları belirlemenize ve rakiplerinizi araştırmanıza yardımcı bir araçtır. Web sitenizin sıralamaları üzerine izlediğiniz stratejilerde günlük yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan arama motorlarının algoritmasına göre hareket etmelisiniz. Tüm arama motorları arasında bilindiği üzere Google, en işlevsel olandır.

Google Trends Mevsimsel Trendleri ve Niche Pazar Fırsatlarını Bulma

Google tarafından oluşturulan Google Trends’in en sık kullanılma amacı, güncelde trend olan aramaları ve anahtar kelimeleri göstermesidir. Bir diğer özelliği, anahtar kelimelerin arama hacminin farklı bölgelerde nasıl değiştiğini karşılaştırabilmek. Bu araç, arama dünyasında nelerin trend olduğu hakkında genel bir bakış sunarak nişinizle ilgili anahtar kelimeleri gösterecek, böylece aradığınız pazar fırsatlarını elde edebileceksiniz.

Mevsimsel anahtar kelime trendleri neden önemli?

Mevsimsel anahtar kelimeler, SEO, PPC ve içerik pazarlamasında önemli bir rol oynar. Örneğin, perakende takvimindeki en yoğun alışveriş günlerinden biri olan Black Friday yani Kara Cuma, e-ticaret sitelerinin en yoğun ziyaret edildiği zamanlardandır. Bu nedenle müşterilerin Kara Cuma’yı hangi dönemde arama motorunda en çok araştırdığını anlamak önemlidir. Bu, Google Trendler’in doğru kullanımı ile web sitenizi yılın en yoğun alışveriş dönemlerinden birine hazırlamak ve kazancınızı artırmak anlamına gelecektir.

Arama hacmi düşük mevsimsel anahtar kelimeleri tespit etmek

Anahtar kelimelerin hangi dönemlerde popüler olduğunu tespit etmek kadar, ne zaman arama hacminin düştüğünü bilmek de SEO stratejiniz için değerlidir. Bu nedenle, yüksek hacimli aramalar için anahtar kelimelerin trend olacağı dönemden önce buna uygun içerikler hazırlayabilirsiniz.

Google Trends’i kullanarak düşük hacimli mevsimsellik gösteren anahtar kelimeleri belirlemek oldukça basittir. 12 aylık ilgi grafiğine bakıldığında ilgi düzeyini inceleyerek çizginin en düşük olduğu zamanı bulmak yeterlidir. Eğer yıl boyunca sürekli olarak düşük olduğu bir zaman dilimi varsa bu sezonda içerik oluşturmak mantıklı olabilir.

Google Trends ile SEO’da Başarı Elde Etme İpuçları

Google Trends, işletmeciler ve dijital pazarlama profesyonelleri için elzem araçlardan bir tanesi. Eğer kullanıcı davranışı veya yükselen trendleri daha iyi analiz etmek istiyorsanız, bazı ipuçları:

İlgili Anahtar Kelimeleri Bulma: Google Trends’in anahtar kelimelerin arama hacmini göstermesinden başka harika bir özelliği de başlangıçta aradığınız anahtar kelime ile ilgili anahtar kelimeleri bulmanıza izin vermesidir. Daha çok anahtar kelime hakkında bilgi sahibi olmak, daha iyi SEO stratejisi anlamına gelecektir.

Bunun için bir anahtar kelimeyi arama alanına yazıp ardından ‘Keşfet’ düğmesine tıklamanız yeterli.

Farklı Anahtar Kelimeleri Karşılaştırma: Bu, her anahtar kelimenin nasıl performans gösterdiğini anladıktan sonra kullanıcıların hangi kelimeleri trend kelimeler arasına soktuğunu belirlemenizi sağlar. Sonraki adımda, sayfa üzerindeki ‘Zaman içinde ilgi’ grafiği, iki farklı anahtar kelimenin arama hacmini gösterir.

Rakipleri Analiz Etme: Bunun için işletmenizin ve rakiplerinizin adını birlikte yazarak karşılaştırmanız gerekiyor. Google Trends daha sonra her iki terimin zaman içindeki büyümesini detaylı olarak gösteren bir grafik sunacaktır. Ayrıca, rakiplerinizin daha popüler olduğu ülkeleri daha ayrıntılı bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Kısaca Google Trendler, mevsimsel anahtar kelimeleri belirlemenin en kullanışlı yoludur çünkü kullanıcıların anahtar kelimelerle olan ilişkisini yansıtır.

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top