skip to Main Content

En İyi Bloglar | Türkiye’nin En İyi Blog Siteleri

26 Adet Blogdan Oluşan En İyi Blog Siteleri Listesi 2020-2021

Blog sitem vasıtasıyla bana ulaşıp profesyonel destek isteyen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Çeşitli sponsorlu teklifler, proje bazlı çalışmak isteyenler, firmasının kadrosuna almak isteyenler (iş teklifi yapanlar) ve çeşitli ortaklık teklifleriyle ulaşan kişiler oluyor. Bunlarla birlikte, özellikle sponsorlu teklifler için “başka hangi blog siteleri önerirsiniz?” diyenler oluyor. Tam da bu soruya cevaben> bu yazımda profesyonel blog siteleri içeren bir liste paylaşarak işinizi kolaylaştırmak istiyorum. Bu liste, yıllar önce yazıldı ve sürekli güncelleniyor (birileri listeye giriyor, birileri çıkıyor). Son olarak, 2020-2021 en iyi bloglar listesini aşağıda paylaştım. Güncel:

En İyi Blog Sitelerien iyi bloglar

 

BU ARADA; henüz blogu olmayanlar: siz de profesyonel bir blog sahibi olup bir sonraki en iyiler listesine girmek, bloğunuzdan para kazanmak istiyorsanız inanın bana zor değil. Tıpkı benim gibi hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan ayda 100.000 kişiye yakın ziyaretçisi olan bir blog oluşturabilirsiniz. Nasıl blog açılır başlıklı yazıda adım adım ve gayet net bir şekilde anlatılıyor. Bence hayalinizde varsa ertelemeyin. Hemen başlayın!

 En İyi Bloglar Listesi

1- wpmavi.com
Blog ipuçları, blog pazarlama ve bloglama hakkında benzersiz yazılar okuyabileceğiniz tamamen fayda odaklı bir blog. Bu bloğun en önemli özelliklerinden biri de “Soru Sor” butonuna sahip olması. Yani siz soruyorsunuz Burak Oran kaleme alıyor. Profesyonel bir blog için takibe alınması gereken bloglardan biri de  wpmavi.com – Ne yapın ne edin takibe alın derim.

 

2- suskumru.com
Şimdi buraya ne yazsam bilemedim. Kişisel Blog=suskumru | suskumru=Kişisel Blog
Çağrı Mustafa Alkan’ı tanımayan var mı? Zannetmiyorum. Blog siteleriyle ilgilenen herkes onu tanıyor olmalı. Lafı hiç uzatmadan bir fenomenin bloğu demek istiyorum. İnceleyin

 

3- burakgoc.com
Burak Göç’ün kisisel blog sitesini ziyaret etmeden kimse “ben özgün yazıyorum” demesin! Hayır, “hakkımızı yemiyor musun?” da demeyin lütfen 🙂 Önce bir ziyaret edin, hak vermezseniz o zaman konuşalım. Burak, tamamen kendine has tarzı olan, oldukça kreatif düşünen bir blogger.

 

4- miskinadam.com
Düşüncelerin ve kelimelerin sansürlenmediği deneme yazıları MiskinAdam‘da! Bir bakmışsınız bilimsel terimler, bir bakmışsınız küfürler. Hepsi bir arada. İşlediği konular: Psikoloji, sosyoloji, tespit, eleştiri, mizah ve bazı şeyler. (BAZI ŞEYLER kategori ismi). Biraz sıra dışı bulacağınızı düşünüyorum.

 

5- blogacmak.com
Benim gibi kodlamadan, teknik işlerden anlamayan; bu işlere ilgi duymayan ama blog yazmak isteyenler için iyi bir rehber. Mehmet Erbay’a ait bu rehber sitede, bloglama üzerine size kestirme olacak özgün içerikler ve blogger ipuçları var. Çok da sade ve kullanıcı dostu bir blog sitesi. İnceleyin derim.

 

6- emregny.com

Özellikle dijital pazarlama alanında faaliyet gösteriyorsanız Emre Güney’in blog yazılarına göz atmanızı öneririm çünkü size mutfaktan seslenirken “patates kızartması nasıl yapılır”ı değil, “tako sosu nasıl yapılır ve kızartmanıza nasıl lezzet katar”ı anlatıyor 😉 Dijital pazarlama çalışmalarınızın sonuçlarını nasıl değerlendirmeniz gerektiği ve bir sonraki adımınız için nasıl içgörü oluşturmanız gerektiği hakkında çok kıymetli bilgiler paylaşıyor. İçerikler sağdan soldan derleme değil; bizzat mutfaktaki şefin yazıları. İnceleyin derim.

 

7- begonvilsokagi.com
Ağırlıklı olarak gezi blogları ve düşünce yazıları paylaşan Begonvil’in (kimliği kapalı bir yazar olduğu için ‘Begonvil’ diye bahsediyorum) o kadar güçlü ve sıcak bir kalemi var ki, yeni bir içerik paylaştığında hemen okuyorum. Özellikle, deneme türünü sevenler hak verecektir: Bu blogda arama motorlarına servis edilmiş içerikler değil; seçici okurlara yönelik içerikler var.

 

8- leventisikli.com
Standart gezi bloglarından ve her sayfada peri bacalarını görmekten sıkılanlar için çok keyifli bir alternatif. Bizzat gezip gördüğü ve de özellikle EĞLENDİĞİ yerler üzerine blog yazan Levent Işıklı, bu listenin olmazsa olmazlarından. Yurtdışı seyahatleri, gittiği yerlerdeki eğlence mekanları ve ulaşım seçenekleri gibi konularda rehberlik yapan Levent Işıklı, yazılarında merak edebileceğiniz bir çok soruyu siz sormadan cevaplıyor. Göz atmanızı öneririm.

 

9- aorhan.com
Teknoloji konusunda, Türkiye’de görüp görebileceğiniz, okuyup takip edebileceğiniz en profesyonel bloglardan biridir. İnternet teknolojilerinden tutun, masaüstü uygulamalara; mobil uygulamalardan tutun fiziksel cihazlara kadar teknoloji alanında çok geniş bir yelpazesi var. Bloglama konusunda da işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri aorhan.com’da okuyabilirsiniz

 

10- hizliadam.com
Şu anda incelemekte olduğunuz blog. Sayısal verilere ve çeşitli ölçüm araçlarına dayanarak yaptığım karşılaştırmalarda HızlıAdam’ın da rahatlıkla bu listede olabileceğini gördüm. Hızlı adam, rekabetçi piyasada kişi veya markaların daha fazla para kazanmasını amaçlayan, pazarlama ağırlıklı bir blog sitedir.

 

11- kelimelerbenim.com
Ödüllere doymayan kişisel blog kelimelerbenim.com ‘u halen daha bilmeyenler, görmeyenler, okumayanlar varsa çok şey kaçırıyorlar demektir. Blog siteleri arasında hemen farkedilen ve özellikle yazım tarzıyla ön plana çıkan Sezer İltekin’in bloğunu incelemeden blog okuyorum demeyin. Tek kelime ile “Mükemmel”

 

12- usluer.net
Tıpkı suskumru gibi kişisel blog denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden biri de İsmail Usluer’in bloğudur. Eleştiri, güncel konular, internet, teknoloji, tavsiye film-kitap gibi konularda kesinlikle okunası yazılar paylaşıyor. İnceleyin

 

13- egonomik.com
Web tasarım, grafik tasarım ve yazılım gibi profesyonel konularda profesyonel yayın yapan bir blog. Bununla birlikte genel teknoloji konularını işliyor ve hayatınızı kolaylaştıracak birçok yöntemden bahsediyor. Zaman zaman sosyal sorumluluk kapsamında okunabilecek yazılar da paylaşıyor. Teknoloji konusunda profesyonel yazılar okumak istiyorsanız hiç beklemeyin 😉

 

14- muzikmutfagi.com (Şu an aktif değil)
Müzikle ilgileniyorsanız; hele ki elektronik müzikle ilgileniyorsanız ses mühendisi & Aranjör Özkan Meydan‘ın tamamen özgün ve deneyim dolu blog sitesini keşfetmiş olmalısınız. Blog sitesinde, elektronik müzikle ilgilenenlere çok önemli tüyolar veriyor, müzik teknolojilerini kullanmayı öğretiyor. Hande Yener’e yaptığı remix çalışmasından sonra elektronik müziğin Türkiye’de dinlenme potansiyelini ön plana çıkaran Özkan Meydan, kendisi gibi genç yeteneklerle Türkiye’de elektronik müziği parlatan aranjör olmak için çok çalışıyor. Ben de bu çabasını takdir ediyorum.

 

15- kamugundemi.com
İçerik yöneticisini çok uzun zamandır tanıdığım birine ait, daha çok kamu çalışanlarına yönelik içerikler paylaşan bir site. Listede yer almasının sebebi, içeriğin doğasına hakim biri tarafından yönetilmesi. Sayfayı ziyaret ettiğinizde, dolu dolu bir site göreceğinizden şüpheniz olmasın.

 

16- ehliblog.com
Blog yazarları için rehber niteliğinde olan ehliblog, arama motoru optimizasyonu (Seo) ‘dan tutun da, blog siteleri için kazanç yöntemleri ve daha iyi bloglar için okunması gereken birçok yazının paylaşıldığı büyük bir arşiv. Bloğunuza profesyonel dokunuşlar yapmak isterseniz Poyraz Şahin’in bloğu’nu (ehliblog.com) incelemelisiniz.

 

17- fozdemir.com
Seyahat deneyimlerinden, kültür-sanat konularına, psikoloji hakkındaki yazılarından pazarlama ve sosyal medya yazılarına kadar çok geniş konu yelpazesi olan profesyonel bir blogdur. Fatih Özdemir, uzun yıllardır blog yazan ve blog siteleri için örnek ihtiva eden bir blogger. Listenin en iddialı isimlerinden biri olan fozdemir.com’u inceleyin.

 

18- kaganuslu.com (şu an aktif değil)
Kişisel bloglar arasında çok beğendiğim ve bu listede muhakkak olması gerektiğini düşündüğüm bloglardan biri de kaganuslu.com
Kişisel blog olmasına karşılık ağırlıklı olarak işlediği konular: Blog, webmaster, internet teknolojileri, mobil teknolojiler, sosyal medya ve diğer benzer konular.

 

19- mehmetcabar.com
Bir konu düşünün ve o konuyu en çarpıcı halde nasıl sunabilirim sorusunu Mehmet Cabar’a sorun. Mutluluk satıcısı mottosuyla yayın yapan mehmetcabar.com kişisel yazım yeteneği ile ön plana çıkan, “içerik kraldır” söylemini sonuna kadar ıspatlayan sade ve kaliteli bir blogdur. İncelediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız 😉

 

20- oguzveliyavas.com
Sosyal medya, pazarlama, teknoloji ve bloglama hakkında yayın yapan profesyonellerden biri daha. Kazançlarınızı arrıtacak birçok yöntemi bu blogda incelemeniz mümkün. Sade ve kullanıcı dostu tasarıma sahip, sıkı bir blog incelemek için acil ziyaret edin 😉

 

21- sebnemseckiner.com
Mahlasını (Manyak Anne) ilk duyduğumda ön yargılı olsam da kendisini tanıdıkça, yaptığı işleri gördükçe şapka çıkarttığım doğrudur. Bu arada, Şebnem yalnızca blogger değil; kitap yazarı, köşe yazarı, blog yazarı, Instagram fenomeni (estağfurullah diyecektir ama öyle), tam bir kalem kurdu 🙂 Ha gerçekten manyak mı? Bence manyak 🙂 Yalnız bu manyaklık şu türden bir manyaklık: “Abi, kadın manyak bişiy yaa!” İnceleyin inceleyin 😉

 

22- SeoSozluk.com
Blog okumayı seviyorum ama özellikle tek bir uzmanlık alanına odaklanmış blog sitelerini sevmenin ötesine geçip aşk tadında duygular besliyorum 🙂 Dijital pazarlama danışmanı Emre Tonguç’un yazdığı SEO konulu yazılardan öğreneceğiniz çok şey olmalı. Arama motoru optimizasyonu konusunda yüzlerce site bulmanız mümkün ama SeoSozluk.com dijital bir dükkan değil; sürekli faydalı içerikler paylaşan uzman bir blog. Zaten işinde uzman olduğu için müşterileri ona bloğu üzerinden ulaşabiliyor. Sosyal medya ve Seo konularıyla ilgileniyorsanız bu bloğu takibe almalısınız.

 

23- spaksu.com
web tasarım, arayüz ve teknoloji konularında yayın yapan fenomen bloglardan bir diğeri de spaksu.com
Özellikle tasarım meraklılarının mercek altına alması gereken bir blog. Kesinlikle inceleyin!

 

24- teakolik.com
Donanım ve ağ (network) uzmanı bir bloggerın profesyonel yayın yapan bloğudur. Tahmin ettiğiniz gibi ağırlıklı konular teknoloji, bilgisayar ve bilişim. Çok fazla çay tüketen bir blogger olduğu için teakolik (çaykolik) ismiyle anılmaktadır.

 

25- timurdemir.com.tr
Enlerin olduğu her listede muhakkak adı geçen timurdemir.com.tr bloglama konuları başta olmak üzere; içerik pazarlama, sosyal medya pazarlama ve SEO (arama motoru optimizasyonu) konularında marka olmuş bir blog sitesidir. Aynı zamanda sahibi Timur Demir’in blog koçluğu misyonu da var. Blog denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Timur Demir’in bloğunu inceleyin.

 

26- turkmustafa.com
Bu aralar bloğunu pek güncellemese de bu listede adı geçmesi gereken bloglardan biri çünkü yazdığı zaman kişisel blogculuğun hakkını veriyor. Bu arkadaş da çok çay tüketir 🙂

 

NOT: Listeyi oluştururken bahsi geçen blog siteler için etraflıca bir inceleme yaptım. Yayın kalitesi, yazım kalitesi, blog bilinirliği, marka değeri, etkileşim oranı, blog yaşı, sponsorlu çalışmaları ve uzmanlık alanları incelenerek oluşturduğum liste zamanla değişebilir veya silinebilir. Bu liste hiçbir resmi istatistiğe takılı kalmadan, kendi gözlem ve incelemelerim sonucunda oluşturulmuş bir listedir. Kısacası Hızlı Adam’ın kalite anlamında referans olabileceği blog sitelerini incelediniz.

ÖZÜR VE TEŞEKKÜR:

Bu listede yer almayan çok değerli blog siteleri var ancak takip ettiğim ve yakından incelediğim, hakkında fikir sahibi olduğum blogları paylaştığım için en iyiler listesinde olması gerekip adını paylaşamadığım diğer blog yazarlarından özür dilerim. Tahmin ettiğim höşgörülerinden dolayı da teşekkür ederim.

Daha iyi blog siteleri sizlerin olsun 🙂

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hipnotik Metin Yazarı

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

714 Yorum
 1. bu listede ben neden yokum 🙂 diye atar yapmak isterdim. tabi eğer bloğumu açalı 2 hafta olmasaydı 🙂 olsun elbet bir gün bu listeleri şenlendiririm 🙂

 2. blog açmak kolay yada zor ama bana göre önemli olan blog içeri cok önemli bu işide zaten yapıyorsunuz başarılar dilerim

 3. En iyi blog sitelerine girmek için cidden büyük projeler yapmak gerekiyor. Tüm paylaşılan bloglar kendince alanında nadir olan insanlar bence

 4. İnşallah bizler de zamanla bu siteler arasında yer alabiliriz. Paylaşım için çok teşekkürler.

 5. Çok hızlı yükseliyoruz bizde gireriz umarım 🙂 Bu arada konuk yazarlık yapabiliriz diğer blogger arkadaslar arasında.

 6. Blog içerik ve emek çok olursa karşılığıda yükseliş kaçınılmaz. hizliadam da severek takip ediyoruz.

 7. Merhabalar,
  Türkiye’de bir ilk olan 3DMadMax 3D Magazin dergimizin bir blog sitesi mevcut.

  Bir şeyde uzmanlaşmak ve kendini daha da geliştirmek için o konuda olabildiğince çok okumak, öğrenmek ve pratik yapmak gerekiyor. 3dmadmax 3d tasarım ve diğer 3d kollarında kendini geliştirmek isteyenlerin bu ihtiyacını karşılayabilecek içerikler sunuyoruz.

 8. başarılı bir liste.. listeye girenleri tebrik ederiz… giremeyenlere de başarılar !

 9. Yazınızı Beyendim Cok Faydalı Paylaşım Olmuş Bilgi verdiniz icin Teşekür ederim böle Amaclı Paylasımlarda faydanlanmak guzel

 10. Bloğunuz sayesinde çok yararlı içerikler ile tanıştım.Bizlere bu güzel içerikler ile yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

 11. Emeğinize yüreğinize sağlık bende bir gün bu listeye giricem inşallah yaptığım reklamlar sayesinde alexsa sıralamasına girdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top