skip to Main Content

✔️ Facebook Business Üzerinden Reklam Verme

Facebook Business Manager ile etkili bir reklam mekanizması oluşturabilirsiniz. Dijitalleşen dünyada sosyal medya ağları hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biridir. Herkes günde birçok defa Facebook hesabını kontrol etmekte ve kendisi için gerekli ya da gereksiz birçok reklamla karşılaşmaktadır. Etkili bir yapay zekâ teknolojisi ile geliştirilmiş olan Facebook üzerinden hedeflenen kitle üzerinde etki oluşturabilirsiniz. Aşağıda bunun nasıl yapılacağınız sizlere anlatacağız.

facebook ve ınstagram reklam

Facebook İşletme Hesabı Açılması

Facebook reklam verme avantajlarından yararlanmak için öncelikle bir işletme hesabınızın olması gerekir. Facebook üzerindeki talimatları izleyerek dakikalar içerisinde işletme hesabınızı açabilirsiniz. Sonrasında önemli olan işletme hedefinizin doğru belirlenmesidir.

  • Facebook’ta hedef kitlenin reklamınızı gördükten sonra ne yapmasını istiyorsunuz?
  • İnsanlar reklamınızı gördükten sonra web sitenizi ziyaret etsin mi istiyorsunuz?
  • Reklamınızla karşılaşan insanların ürünlerinizi satın almasını mı istiyorsunuz?

Amacınızı belirledikten sonra hangi reklam türünü seçmeniz gerektiğini belirlemelisiniz. Dilerseniz kısaca bu konuya değinelim.

Bilinirlik

Bilinirlik reklam türü sayesinde ürününüz ya da verdiğiniz hizmet ile ilgili dikkatleri firmanız üzerinde yoğunlaştırabilirsiniz. Örneğin bir market zinciriniz varsa, doğal ürünlerin ön plana çıkarıldığı bir kampanyanın reklamını yaparak bilinirliği artırabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu reklam türü ile potansiyel müşteriler işletmenizi göz önünde bulundurmaya ve işletmeniz ile ilgili daha fazla bilgi almaya teşvik olurlar. Yine market zinciriniz olduğundan yola çıkarak işletme hikâyenizin anlatıldığı ve mağazanın özel tekliflerinin yer aldığı bir liste yayınlanabilir. Bu sayede hedef kitlede teşvik amaçlı bir reklam oluşturmuş olursunuz.

Dönüşümler

İnsanları işletmenizden ürün ya da hizmet almaya teşvik almaya teşvik etmek istiyorsanız bu reklam türünü tercih edebilirsiniz. Market zincirinize yeni halkaların eklendiğini düşünelim. Müşterilerin kendilerine en yakın markete yönlenmesini amaçlıyorsanız bu reklam türü amacınıza hizmet eder.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Facebook reklam verme aşamalarında hedef kitlenin doğru belirlenmesi, reklamın amacına hizmet etmesi için çok önemli bir aşamadır. Dil, konum, cinsiyet ya da ilgi alanlarını göz önüne alarak hedef kitle seçimini doğru belirlemelisiniz.

Potansiyel müşteri kitlenizin yukarıda sayılan kriterler doğrultusunda analizini yapıp daha büyük etki oluşturabilirsiniz. Giriş kısmında da belirtildiği gibi Facebook, yapay zekâ teknolojisi ile geliştirilmiş bir mekanizmadır. Reklam verme parametreleri doğru kullanıldığı zaman, reklamınız mutlaka hedef kitle etrafında dönecektir.

Örnek vermek gerekirse; bir gıda işletmesi sahibisiniz ve işletmeniz üniversite çevresinde bir firmadır. Müşteri kitlenizin büyük bir kısmı doğal olarak üniversite öğrencileri olacaktır. Girilen parametrelerde üniversitenin ismi kullanılırsa, işletme reklamınız söz konusu üniversite öğrencilerinin karşısına daha çok çıkacaktır. Doğal olarak hedef kitleye ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Reklam Bütçe ve Planlaması

Reklamlarınızın nerede yayınlanacağı ile ilgili reklam alanları bölümünden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Facebook reklam alanları alanları içerisinde otomatik ve manuel alanlar olmak üzere iki seçenek vardır.

Facebook, reklam vermek isteyenler için daha çok otomatik reklam verme alanlarına işletmeleri yönlendirir. Bu sayede mevcut reklam bütçenizi kullanarak yüksek gösterim ve performans erişimine ulaşabilirsiniz. Performansı yüksek tutmak için otomatik reklam alanlarının kullanılması daha uygun bir tercih olacaktır.

Manuel reklam alanlarında ise reklamın nerede yayınlanacağına siz karar vermiş olursunuz. Sadece Facebook platformunda reklamın yer almasını istiyorsanız manuel alanı tercih edebilirsiniz.

Bütçe ve planlama seçeneğinden reklamın ne zaman yayına alınıp ne zaman yayından kaldırılacağını seçebilirsiniz. Facebook sponsorlu reklam verme seçeneği ile işletme bütçenizi çok zorlamadan optimum bütçe ayırarak en iyi sonucu olabilirsiniz.

Not: Facebook Business Manager üzerinden tıpkı Facebook’ta reklam verme adımlarını uygulayarak ayrıca kolaylıkla Instagram tanıtım yapma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook üzerinden reklam verme hakkında daha detaylı bilgi için https://emrekaratoprak.com/facebook-reklam-verme-rehberi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top