skip to Main Content

İşsiz Kalmayacağınız Geleceğin En Parlak Meslekleri

Bu yazıda, yıldızı hiç sönmeyecek 7 meslekten bahsettim. Değişen ve gelişen dünyamızın ihtiyaçlarına çözüm olacak ve dolayısıyla ileride yıldızı daha çok parlayacak meslekleri merak ediyorsanız, şu yazıyı okumanızı öneririm: Geleceğin meslekleri

Gençlerin meslek seçiminde göz önüne aldıkları ilk kriter ne kadar ücret alınacağı ve iş bulma olasılığının ne kadar yüksek olduğudur. Şu an yeni yeni dikkat çeken ve gelecekte çok yaygın olacağı düşünülen birçok yeni meslek alanı bulunmaktadır. Bu sebeple hangi iş koluna yöneleceğini bilmeyen gençler bu yeni iş kollarına da bir göz atmalı ve üniversite tercihleri bu doğrultuda yapılmalıdır. Mezun olduktan sonra bakılacak iş ilanları ne kadar fazlaysa iş bulma olasılığı da o kadar yüksek olacaktır.

1-Gıda ve beslenme mühendisliği

Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olunarak sahip olunan bu meslek geleceğin en parlak meslek dallarından bir tanesidir. Şu anda da çok sayıda gıda mühendisliği açığı bulunmaktadır. Gıdaların üretilmesi, saklanması ve hazırlanması doğrultusunda hizmet veren gıda mühendisleri maaş anlamında da avantajlı olan çalışanlardandır. Gelecekte popüler olacak ve iş bulma probleminin yaşanmayacağı bir meslek dalı arayanların gıda ve beslenme mühendisliğine yönelmeleri tavsiye edilmektedir.

2- Hemşirelik

Hemşire sayısının gerekende az olduğu ülkemizde yeni hemşireler olan ihtiyaç son derece büyüktür. Sağlık sektöründe çalışan birçok kişi gibi iyi maaşlar alan hemşireler işsiz kalmayacak ve özel hastanelerde dahil birçok sağlık kuruluşunda kolayca iş bulabilecektir.

3-Sosyal medya uzmanlığı

Sosyal medya son dönemlerde çok daha fazla öne çıkan bir teknoloji getirisidir. Herkesin bir sosyal medya sitesine üye olduğu düşünüldüğünde bu alanda hizmet vermek çok popüler bir hal almıştır. Sosyal medya uzmanlığı adı altında hizmet veren çalışanlar firmaların ya da markaların sosyal medya adreslerini yönetmek ile görevlidir. Bu yeni meslek dalı geleceğin en popüler mesleklerinden biri halini alacaktır.

4- Avukatlık

Avukatlık her daim popüler olan mesleklerden bir tanesidir. İş bulma ihtimalinin en yüksek olduğu bu meslek dalına dahil olabilmek için ilgili üniversitelerin 4 yıllık hukuk bölümünden mezun olunması yeterli olacaktır. Avukatlık şu anda da çok popüler olan bir meslektir. İleride de öyle olacağı ve işsiz kalma ihtimalinin son derece düşük olduğu bilinen gerçeklerdendir.

5- Veterinerlik

Veterinerlik hayvanların bakımının yapılması ve tedavilerinin gerçekleştirilmesi amacı ile yapılan bir meslektir. Hayvan doktoru olarak adlandırılan veterinerler hayvan sahibi olan insanlar için büyük önem taşımaktadır. Fakat hemşirelik mesleğinde olduğu gibi veterinerlikte de açık bulunmaktadır. Bu sayede bu alanda eğitim alındığında işsiz kalma ihtimali olmayacaktır.

6-Turizm işletmeciliği

Turizm alanında çalışmanın her dönem daha popüler bir hal aldığı bilinmektedir. Bu mesleğe dahil olunduğunda da işsiz kalınmayacağı bilinen gerçekler arasındadır.

7- Web gazeteciliği

Dijital çağın içerisinde olduğumuz şu günlerde sosyal medya uzmanlığı ya da web gazeteciliği gibi meslekler daha da ön plana çıkmaktadır. Bu mesleğin amacı internette her gün okuduğumuz dijital gazetelerin düzenlenmesinin sağlanmasıdır. geleceğin parlak mesleklerinden olan bu alanda da işsiz kalma ihtimali yoktur. Bunun sebebi ülke çapında bu mesleği icraa eden kişi sayısının çok az olmasıdır.

Kaynak: https://cvbenim.com/

30 Yorum
  1. Teşekkür ederim. Bazı içerikler, farklı kaynaklardan geliyor ve eğer hizliadam.com konularıyla doğrudan ilgiliyse ana sayfada yayınlıyorum. Bu da onlardan biri. Beğenmiş olmanıza sevindim.

 1. Sosyal medya uzmanlığı konusunda yorum yapmak gerekirse ekmek kapısı oldukça çok ve popülaritesi artmaya başyalan bir sektör haline geldi insanların artık kendini bu konuda geliştirmesi yada yönlenmesi lazım

 2. güzel yazı yine keyif aldım. fakat 2. okulum internet gazeteciligi ve yayinciligi idi. malesef iş yok gelecegin meslegi olduguna pek inanmıyorum. bize de oyle demislerdi diyelim 🙂 zaten ben mezun oldum bölüm de kapandı.
  veterinerlik ve avukatlık ne azalır ne modası geçer olmazsa olmaz meslekler. gencler tercih ederken umarim web gazeteciligi hayaline kapilmazlar 🙁

  tesekkürler tekrar

  1. Maalesef doğru ama bunu küçük firmalar yapıyor. Profesyoneller kimden, neyi, ne kadar alabileceğini ve ne kadarını istemesi gerektiğini iyi biliyorlar.

 3. Bir eleştiri de bulunmak istiyorum. Artık kime baksan Sosyal Medya Uzmanı yazıyor. Bu durumda herkes kendini sosyal medya uzmanı zannediyor. Bu vahim bir durum.

  1. Merhaba, vahim olan hiçbir şey yok bence. Birilerinin kendini nasıl gördüğü değil; firmaların onları tercih edip etmediği önemlidir. Kendi çalıp kendi oynayanlar isterse ben doktorum da diyebilir 😉

 4. sadece avukatlık için geçerli bir yazı. binlerce gıda mühendisi işsiz. diğerleri de ……

 5. Güzel bir bilgi paylaşımı olmuş özellikle sosyal medya uzmanlığı daha doğrusu danışmanlığı günümüzde çok popüler hal aldı.

 6. Bu yıl tercih yapacağım ve sormak istedim yönetim bilişim sistemleri bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir bilginiz varsa bir yazı hazırlayabilir misiniz? 🙂

  1. Her bölümün kendi içerisinde özel fırsatları vardır. Bölümden ziyade, bölümü okuyan kişiyi değerlendirmek lazım. Siz o bölüm için uygun musunuz veya o bölüm sizin için uygun mu? Bence sorgulara buradan başlamak lazım güzel kardeşim 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top