skip to Main Content

İş Dünyasında Ufkunuzu Açacak 10 Kitap

İş dünyasının koşuşturma içinde geçtiği doğrudur. Birçok çalışanın bırakın kitap okumayı başlarını dahi karıştıracak vakitleri yoktur diye düşünmek işin kolayına kaçmaktır. Çünkü dünyanın en büyük şirketlerinde bunun tam tersi söz konusudur. Her çalışanın motivasyonunu yüksek tutmak adına başvurduğu belirli başucu kitapları vardır.

iş dünyası kitapları
Bu yazıyı tamamen ufuk açacak, büyük motivasyon kaynağı olabilecek ve iş dünyasında kişiye yol gösterebilecek kitaplara ayırmak istedim. Bu listeyi alıp kendi blog adresimde paylaşsam belki çok daha az kişiye ulaşabilirdim. Fakat Bünyamin Kapıcıoğlu’nun sunduğu misafir yazarlık imkanıyla söz konusu kitapları daha çok kişiye ulaştırabileceğimi düşündüm. Umarım bunu başarabilirim.

1. Kıvılcım Anı – Malcolm Gladwell

İş dünyası ve psikolojik yaklaşımlar denildiğinde akıllara gelen ilk isimlerden birisi Malcolm Gladwell’den başkası değildir. Bu kitabı yazmış olduğu bir makaleden yola çıkarak tamamlamış ve bütün haline getirmiştir. Bir anda zihinlerde canlanan parlak fikirlerin doruk noktasındayken bir çığa dönüşüp ortak alanda çalışan herkesi etkileyebileceğinden bahsedilir. Genellikle güçlü bir motivasyon aracı olarak kullanılır. İrili ufaklı pek çok şirkette en çok hediye edilen ürünlerden birisidir.

2. Dünya Düzdür – Thomas L. Friedman

İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra yaşanan gelişmelerin her birisi aslında tek bir yönü gösterir. Daha global ve daha etkileşimli bir dünya arzusuyla insanlar bugüne kadar ulaşmayı başarmışlardır. Fakat tüm bu küresellik ve etkileşim arzusu dünyanı daha küçük bir yer haline dönüşmüştür. Başarılı bir tepe yöneticisi olan Thomas L. Friedman “dünya düzdür” diyerek bunu anlatmaya çalışır. İş dünyasında gidişatın nereye doğru olduğunu merak ediyorsan okuma listenin başında bu kitap yer almalıdır.

3. İşler Nasıl Doğru Yapılır – Atul Gawande

Dünya büyük bir hızla gelişim göstermeye devam etmektedir. Bu gelişime rağmen yöneticiler görevlerini yerine getirmek isterken birçok farklı zorlukla yüzleşmek durumunda kalmaktadır. Mükemmel ötesi eğitimler alan ve kariyer geçmişine bakıldığında gıpta edilen isimler dahi bu soruna sahiptir. Atul Gawande’ye göre ise çözüm kontrol listesi kullanmaktır. Yıllar önce bir askeri terim olarak çıksa bile kontrol listeleri artık iş dünyasında verimliliği yükseltmeyi başaran önemli unsurlardır. Kontrol listelerinin önemini kavramak ve işleri doğru bir biçimde tamamlamak için bu kitaba göz atabilirsin.

4. Paranın Yükselişi – Niall Ferguson

Her gün daha fazlasını elde etmek için çaba gösterilen iş dünyasında kaç kişi paranın tarihçesini biliyordur? Bu sorunun büyük bir boşlukla cevaplanacağını kabul etmek gerekir. Niall Ferguson ise bu bu boşluğu doldurmak için kalemini kullanmış. Paranın tarihçesini, insanlık gelişimindeki yerini, her kesimden insan için farklı anlamlar taşımasını anlatmaya çalışmış. Sonuç olarak ise paranın insan gelişiminin temellerinden birisi olduğu fikrini ortaya atarak devamında insanlara paranın yönetimi konusunda bir takım güzel ipuçları sunmuş. Paranın insan hayatındaki yerini merak edenler bu kitabı okumalıdırlar.

5. Sınırlarını Zorla – Sherly Sandberg

Bu kitabı ilginç kılan durum kadınları göreve çağırmasıdır. Sherly Sandberg bu kitabıyla küresel anlamda büyük bir sıçrama yapmıştır çünkü iş dünyasında kadınları bir şeyler yapmaya teşvik ederek onların sınırlarını zorlamasını sağlamıştır. Bir şirkette çalışan kadınlara bir tepe yöneticisi tarafından verilebilecek en doğru rehberlerden birisidir. Eğer iş dünyasına yeni adım atmış biriysen sınırlarını nasıl zorlayacağını öğrenmek için bu kitabı okuyabilirsin.

6. Steve Jobs – Walter Isaacson

Dünyayı değiştiren adamlardan birisi Steve Jobs’ın biyografisi. Bu biyografiyi okuduktan sonra sıfırı görmüş olsan bile tekrar harekete geçmek için çaba gösterebilirsin. Yakın tarihte tanımış olduğumuz, defalarca dinlediğimiz ve dünyayı değiştirmesine tanık olduğumuz bu adamın biyografisi senin için uzun süre kilitli kalmış pek çok kapıyı açmayı başaracaktır. Eğer hala okumadıysan boş bir zamanında mutlaka bu biyografi kitabını okumayı denemelisin.

7. Önce Bütün Kuralları Yıkın – Marcus Buckingham

Saklı kalmış hazinelerden birisi olan bu kitabı okuduktan sonra en verimli çalışma ortamının nasıl oluşturulacağını anında görebilirsin. Marcus Buckingham tamamen araştırmalara dayanan verilerden yola çıkarak ideal çalışma ortamının tarifini yapmıştır. “İşimde benden beklenen tam olarak nedir?” sorusuyla başlanan yolculuğun bitişinde her çalışandan maksimum verim alabilmek için yapılması gerekenlere yer verilmiştir. Oluşturduğun işte çok başarılı değilsen ama artık talihin dönmesini istiyorsan bu kitabı okuyarak yöneticilerin sahip olduğu genel yetenekleri ve farklılıkları öğrenmeyi başarabilirsin.

8. Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız – Gary Vaynerchuk

Gary Vaynerchuk imzasını taşıyan bu kitap geliştirmekte olduğunuz işinize katkı sağlamak için yeni çağda neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışır. Fakat yazarın temelde vermek istediği mesaj bellidir. Hiç yorulmadan, hiç usanmadan daha fazla çalışın. Çalıştıkça kazanın, memnuniyet duyun ve sabırlı olun. Ektiğiniz fidanların ağaç olmasını beklemek uzun bile sürebilir ama çok çalıştıktan sonra başarılı olabilirsiniz. Bu kitabı okuyarak işiniz için ekstra çabalamak için ekstra motivasyon kaynağı kazandırabilirsiniz.

9. Dip – Seth Godin

İş dünyası kitaplarının başarılı isimlerinden birisi olan Seth Godin tarafından yazılmış olan bu kitabın önemli bir amacı vardır. İş dünyasında yer alan insanlara ne zaman vazgeçmeleri veya ne zaman vazgeçmemeleri gerektiğini göstermek için çabalamıştır. Fakat kitabın garip bir huyu vardır. “Bir numara olmayacaksan hiçbir önemi” yok gibi çok iddialı ve sert bir mesaja sahiptir. Kısa bir kitap olduğu için kolayca okunabilir. Başlatılan projelere bağlı kalmak konusunda sıkıntılar yaşıyorsan bu kitabı okuyup yeni yollar keşfetme konusunda bilgi birikimini artırabilirsin.

10. İktidar: Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası

Bir iş yapıyorsan mutlaka günün birinde “etik” kavramıyla karşılaşırsın. Etik kavramı bir iş çerçevesinde yapabileceğin ama ahlaki açıdan yapmaman gerekenleri temsil eder. Genelde bu resmi çevreleyen çevrenin yarısı siyah, yarısı beyazdır. Bir kısım beyaz kalmayı, bir kısım ise siyah kalmayı tercih eder ancak ikisinin birleştiği noktada grileşmiş bir alan vardır. İşte bu kitap söz konusu gri alanlarda neler yapabileceğini veya neler yapman gerektiğini sana göstermektedir. İşinde başarılı olmak isteyen biriysen ve kendi ayaklarının üstünde durmak istiyorsan bu güç sahibi olmanı sağlayacak bu yasaların bilincinde olmalısın.

İş dünyasında ufkunu açacak ve seni daha donanımlı bir bireye dönüştürebilecek kitap önerilerimden bazıları bunlardır. Daha yer verebileceğim sayısız kitap önerisi vardır. Ancak bunlarla başlangıç yapmak iyi bir fikirdir. Tekrardan bu tavsiyelerimin sana ulaşmasını sağlayan Bünyamin Kapıcıoğlu’na teşekkür ederim. Umarım önerilerim iş hayatında sana güç katacaklardır.

Kaan Karadeniz

* Bu yazı misafir yazar Kaan Karadeniz tarafından yazılmıştır. Kitap önerilerini takip etmek için www.grisayfalar.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

16 Yorum
  1. Bu yazıyı yazma fırsatını bana sunduğun için tekrar teşekkür ediyorum Bünyamin Kapıcıoğlu. Söz konusu kitaplar olduğu sürece katkı sağlamaya hazırım. Yukarıda sözünü ettiğim kitaplarla ilgili sorusu olanlar varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

  2. “Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız?” benim de merak ettiğim kitaplardan.
    Evet, işin özü çalıştıkça kazanmaktan ibaret gibi gerçekten.

  3. 3 numaralı kitapta dediği gibi gerçektenden iş dünyasında da sivil hayatta da planlı yaşamak listelemeler yaparak iş düzenini kurmak her daim doğru ve verimli bir karardır diyorum…

  4. Steve Jobs – Walter Isaacson ve Dip – Seth Godin girişimcilik adına okuduğum en aydınlatıcı kitaplardı. Herkesin okumasını kesinlikle tavsiye ederim.

  5. artık günümüzde teknoloji belası öyle bir hastalık olmuşki malesef kitap okumak gibi güzel bir alışkanlıgımızı yitirmiş olmaktayız ne yazıkki ülkemiz kitap okuma gibi kültürel bir tutumu benimsememektedir.
    bir çok avrupa ülkesinde cafeteryalarda insanlar kitap okuyorlar bizim ülkemizde ise sözde cafeteryaları muhabbet amaclı kullanmakta olup malesef telefondan kafamızı kaldıramayıp o muhabbetı bile yapamamaktayız 🙂

  6. Başarılı bir yazı olmuş. Keşke yerli yazarların eserlerinden de bahsedip kitap önerisi olarak bunlardan bir kaç tanesine de yer verseydiniz. Yine de elinize sağlık. Benim aklıma “Mor İnek Nasıl Büyüsün?” ve “Bukalemunun Akıllısı” adlı yerli eserler de geliyor. Bu eserleri de okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top