Sayfalar

Global Markaların Renkleri ve Sloganları

Markalaşma çalışmalarında kurumsal kimliğin önemini önceki makalelerimde işlemiştik. Kurumsal kimlik çalışmasının en önemli parçalarından biri olan renklerin anlamlarını, vermek istediği mesajları da paylaştığımızı hatırlıyorum. Şimdi bu konulardaki araştırmalarımızı güçlendirmek ve feyz almak için global markaların renkleri ve sloganları üzerine kısa bir gözlem yapalım. Dünya markası olmayı başarmış firmaların logoları hangi renk? Sloganları nasıl?

Global Marka (Dünya Markası) Olmuş Firmaların Renkleri ve Sloganları

goodyear-logo Araç lastiği üreten bir firmadır ve logosunda mavi-sarı renkleri kullanır. Mavi güvenin; sarı ise hareketin rengidir. Ayrıca sarı açık bir ton olduğu için dikkat çekicidir.
Goodyear Sloganı: “Yuvana Ulaştırır.” Bu slogan ile araç lastiği seçiminde güvenliğin önemi vurgulanmış ve markayı “güvenli” sıfatı ile bütünlemeye çalışmışlardır.


Colins-logo Dünyanın 38 Ülkesinde faaliyet gösteren hazır giyim markasıdır. Logosunda prestijin rengi olan siyahı ve sadeliğin işaretçisi olan beyazı kullanmaktadır.
COLIN’S Sloganı: Colin’s markasının birden fazla sloganı ön plana çıkmaktadır. Bunlar:

 • Değiş Geride Kalma
 • Değişim Seninle Başlar

şeklindedir. Dikkat ederseniz Colin’s, yenilenmeyi ve farklı olmayı öğütleyen sloganlarıyla hazır giyim sektöründe yeni çizgiler taşıdığını vurgulamaktadır.


oral-b-logo Mavi ve beyaz renkleri kullanır. Bir diş fırçası için berraklığın, sadeliğin rengi olan beyezı neden kullandıklarını sorgulamaya dahi gerek yok 😉 Mavi ise güven veren bir renktir.
Oral-B Sloganı: “Diş Hekimlerinin Bir Numaralı Tercihi” sloganıyla Oral-B markası referans vererek güvenirliğini artırmayı başarmıştır. Renkleri ve sloganı ile vermek istediği mesaj çok iyi bütünleşmiş bir markadır.


philips-logoYine mavi ile beyazı yan yana kullanan bir marka daha. Bu renklerin ne anlama geldiğini çok kez paylaştım sanırım.
Philips Sloganı:
 “Let’s make things better” veya Türkçe’ye uyarlanmış haliyle “Birlikte, Hep Daha İyiye” sloganını kullanır. Teknoloji, yani yenilik üreten bir firma için gayet nokta atışı bir slogan olduğunu söylemek mümkün.


snickers-logo Mars isimli firmanın ürünüdür. Kırmızı, kahverengi, mavi ve beyaz renkleri kullanır. Kahverengi kakao’dan gelir; logosunda kullanmasa da ilgili ürünün ambalajı (bir nevi logo çerçevesi) kahverengidir. Kırmızı ise gıda firmalarının vazgeçilmez iştah açıcı rengidir.
Snickers Sloganı: üç adet sloganı ön plana çıkmaktadır. Bunlar:

 • Açken sen sen değilsin
 • Açlığını yok et
 • Harekete geç

şeklindedir. Snickers bu sloganlar ile sadece atıştırmalık değil, enerji ve tokluk hissi vermeye çalışıyor.


Diğer global markaların da renklerini aşağıdaki görselde inceleyebilmeniz için paylaşıyorum. Bu makalede ise>Renklerin Anlamları konusunu inceleyebilirsiniz.

Markaların-logoları-renkleri

 

Hızlı Adam | İş Konulu Niş Blog

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

,

9 Yorum = Global Markaların Renkleri ve Sloganları

 1. Tasarkar 21 Mayıs 2018 at 02:32 #

  Snickers ilk reklamlara çıktığında çok iddialıyız.Şahsen halen iddialı.Sloganıda iyi.Yani bana göre diğerlerinden daha önde 🙂

 2. İstanbul Sancaktepe 24 Mayıs 2018 at 17:29 #

  Hocam, blogunu severek takip ediyorum. 2014 eylülden bu yana çok sık olmasa da aklıma geldikçe girip bakıyorum.

  Bir avm de satış elemanlığı yaparken keşfettim seni. Senden çok fayda gördüm desem hakkını yine tam verememiş olurum.

  Özellikle kişisel bloglarla ilgili paylaştığın şeyler sayesinde, blog yazmaya olan hevesim arttı.

  Şimdi kendi çapımda ufakta olsa bir blog yazıyorum: https://herbalifenedir.wordpress.com

  Her daim motive eden yeni yazılarını bekliyorum hocam. Umarım hep burada olursun ve hep bize bilgi kaynağı olursun 🙂

 3. Özgür Şar - Site Yapıcı E-ticaret 25 Mayıs 2018 at 14:44 #

  İsveç’li IKEA da İsveç bayrağının renklerini kullanmayı tercih etmiş. “Evinizin herşeyi” sloganı da ürün gamı ve uyguladıkları fiyat politikasıyla birebir uyuşuyor. Bence grafikteki verilen dünya devi markalar arasında en başarılılardan biri.

  • Hızlı Adam 29 Mayıs 2018 at 11:28 #

   Katma değeri olan yorumunuz için çok teşekkür ederim. Elbette, burada belirtmediklerim veya benim dikkatimi çekmeyen çok başarılı renk-slogan çalışmaları da var. Hatta binlerce vardır 😉

 4. Mustafa 30 Mayıs 2018 at 01:24 #

  Sade her zaman güzeldir o yüzden colin’s 😌

  • Hızlı Adam 30 Mayıs 2018 at 09:08 #

   Sadelik de bir tercih tabii. Stratejiden stratejiye değişebilir. Bazen sade olsun, bizim olsun diye de zorlamamak gerekir bence;)

 5. Proxysitesi 10 Haziran 2018 at 00:43 #

  Güzel bir blog yazısı olmuş elinize emeğinize sağlık. Bundan sonra bloğunuzu yakından takip edeceğimi de bilmenizi isterim.

 6. Arçelik Buca Servisi 13 Temmuz 2018 at 05:03 #

  Marka renklerin ve sloganın çok büyük anlamı var . Arçelik de kırmızı ve arçelik demek yenilik demek . son teknoloji olması ve kırmızı ilede sıcak bir yakınlık kurmayı Kırmızı, kan ve ateşin rengidir. Enerji, güç, kararlılık, tutku anlamına gelebilir.

 7. Teras Kapama 15 Eylül 2018 at 23:44 #

  Her bir rengin bir anlamı vardır. Logolardaki renklerde şirketin bence düşüncesini ve imajını yansıtır.

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.