skip to Main Content

Global Markaların Renkleri ve Sloganları

Markalaşma çalışmalarında kurumsal kimliğin önemini önceki makalelerimde işlemiştik. Kurumsal kimlik çalışmasının en önemli parçalarından biri olan renklerin anlamlarını, vermek istediği mesajları da paylaştığımızı hatırlıyorum. Şimdi bu konulardaki araştırmalarımızı güçlendirmek ve feyz almak için global markaların renkleri ve sloganları üzerine kısa bir gözlem yapalım. Dünya markası olmayı başarmış firmaların logoları hangi renk? Sloganları nasıl?

Bkz: Slogan Nedir?

Global Marka (Dünya Markası) Olmuş Firmaların Renkleri ve Sloganları

goodyear-logo Araç lastiği üreten bir firmadır ve logosunda mavi-sarı renkleri kullanır. Mavi güvenin; sarı ise hareketin rengidir. Ayrıca sarı açık bir ton olduğu için dikkat çekicidir.
Goodyear Sloganı: “Yuvana Ulaştırır.” Bu slogan ile araç lastiği seçiminde güvenliğin önemi vurgulanmış ve markayı “güvenli” sıfatı ile bütünlemeye çalışmışlardır.


Colins-logo Dünyanın 38 Ülkesinde faaliyet gösteren hazır giyim markasıdır. Logosunda prestijin rengi olan siyahı ve sadeliğin işaretçisi olan beyazı kullanmaktadır.
COLIN’S Sloganı: Colin’s markasının birden fazla sloganı ön plana çıkmaktadır. Bunlar:

 • Değiş Geride Kalma
 • Değişim Seninle Başlar

şeklindedir. Dikkat ederseniz Colin’s, yenilenmeyi ve farklı olmayı öğütleyen sloganlarıyla hazır giyim sektöründe yeni çizgiler taşıdığını vurgulamaktadır.


oral-b-logo Mavi ve beyaz renkleri kullanır. Bir diş fırçası için berraklığın, sadeliğin rengi olan beyezı neden kullandıklarını sorgulamaya dahi gerek yok 😉 Mavi ise güven veren bir renktir.
Oral-B Sloganı: “Diş Hekimlerinin Bir Numaralı Tercihi” sloganıyla Oral-B markası referans vererek güvenirliğini artırmayı başarmıştır. Renkleri ve sloganı ile vermek istediği mesaj çok iyi bütünleşmiş bir markadır.


philips-logoYine mavi ile beyazı yan yana kullanan bir marka daha. Bu renklerin ne anlama geldiğini çok kez paylaştım sanırım.
Philips Sloganı:
 “Let’s make things better” veya Türkçe’ye uyarlanmış haliyle “Birlikte, Hep Daha İyiye” sloganını kullanır. Teknoloji, yani yenilik üreten bir firma için gayet nokta atışı bir slogan olduğunu söylemek mümkün.


snickers-logo Mars isimli firmanın ürünüdür. Kırmızı, kahverengi, mavi ve beyaz renkleri kullanır. Kahverengi kakao’dan gelir; logosunda kullanmasa da ilgili ürünün ambalajı (bir nevi logo çerçevesi) kahverengidir. Kırmızı ise gıda firmalarının vazgeçilmez iştah açıcı rengidir.
Snickers Sloganı: üç adet sloganı ön plana çıkmaktadır. Bunlar:

 • Açken sen sen değilsin
 • Açlığını yok et
 • Harekete geç

şeklindedir. Snickers bu sloganlar ile sadece atıştırmalık değil, enerji ve tokluk hissi vermeye çalışıyor.


Diğer global markaların da renklerini aşağıdaki görselde inceleyebilmeniz için paylaşıyorum. Bu makalede ise>Renklerin Anlamları konusunu inceleyebilirsiniz.

Markaların-logoları-renkleri

 

Hızlı Adam | İş Konulu Niş Blog

9 Yorum
 1. Snickers ilk reklamlara çıktığında çok iddialıyız.Şahsen halen iddialı.Sloganıda iyi.Yani bana göre diğerlerinden daha önde 🙂

 2. Hocam, blogunu severek takip ediyorum. 2014 eylülden bu yana çok sık olmasa da aklıma geldikçe girip bakıyorum.

  Bir avm de satış elemanlığı yaparken keşfettim seni. Senden çok fayda gördüm desem hakkını yine tam verememiş olurum.

  Özellikle kişisel bloglarla ilgili paylaştığın şeyler sayesinde, blog yazmaya olan hevesim arttı.

  Şimdi kendi çapımda ufakta olsa bir blog yazıyorum: https://herbalifenedir.wordpress.com

  Her daim motive eden yeni yazılarını bekliyorum hocam. Umarım hep burada olursun ve hep bize bilgi kaynağı olursun 🙂

 3. İsveç’li IKEA da İsveç bayrağının renklerini kullanmayı tercih etmiş. “Evinizin herşeyi” sloganı da ürün gamı ve uyguladıkları fiyat politikasıyla birebir uyuşuyor. Bence grafikteki verilen dünya devi markalar arasında en başarılılardan biri.

  1. Katma değeri olan yorumunuz için çok teşekkür ederim. Elbette, burada belirtmediklerim veya benim dikkatimi çekmeyen çok başarılı renk-slogan çalışmaları da var. Hatta binlerce vardır 😉

 4. Marka renklerin ve sloganın çok büyük anlamı var . Arçelik de kırmızı ve arçelik demek yenilik demek . son teknoloji olması ve kırmızı ilede sıcak bir yakınlık kurmayı Kırmızı, kan ve ateşin rengidir. Enerji, güç, kararlılık, tutku anlamına gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top