skip to Main Content

Günlük Cilt Bakımınıza Eklemeniz Gereken 3 Kritik Nokta

Piyasadaki en iyi cilt bakım ürünü olduğunu iddia eden ve oldukça pahalı satılan herhangi bir ürünü gerçekten satın almalı mıyız? Başka bir diğer ürün ise, komple bir cilt bakımı vaat ediyor. Peki buna değer mi? En iyi cilt bakım ürünü hangisidir? Onlarca bakım ürünü, nemlendirici ve losyon şişesini dolabımızda biriktirmek, cilt bakımı için ilk adım mıdır?

Şüphesiz, ürün seçiminden çok daha önemli olan nokta; günlük cilt bakım rutinimiz olacaktır. Bunun için öncelikle cilt tipimizi bilmeliyiz. Kuru mu? Yağlı mı? Yoksa karma mı? Vücudumuzdaki en önemli organı, yani cildimizi iyi tanıdığımızda, ihtiyaçlarına en doğru şekilde cevap verebiliriz.

Daha sağlıklı, ışıl ışıl ve canlı bir cilt görünümü elde etmek için günlük cilt bakımını ihmal etmememiz gereklidir. Ancak günlük cilt bakım rutini, sadece makyaj yapmaktan ibaret değildir. Yazımızın devamında, günlük cilt bakımınıza eklemeniz gereken 3 kritik noktayı inceleyeceğiz.

1-Cilt Temizliği

Günlük cilt bakımındaki ilk adım; cilt temizliğidir. Cilt tipinizi doğru analiz ettikten sonra seçeceğiniz temizleyici ve arındırıcı ürünler ile, gözeneklerin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Tıkanmış gözenekler, bakteriler için son derece elverişlidir. Bunun sonucunda da sivilce gibi problemler ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Cildiniz kuruysa, hassas ve yumuşak formüllü bir temizleyici seçmeniz en doğrusu olacaktır. Ayrıca toner gibi alkol içeren bakım ürünleri, kuru ciltlerde tahrişe neden olabilir. Cildiniz yağlı ise, sebum üretimini dengeleyen temizlik ürünleri kullanmalısınız. Yağlı ciltlerde, aşırı sebum üretimi nedeniyle gözenekler tıkanır. Bu yüzden sivilce ve siyah nokta gibi problemler daha sık ortaya çıkar. Yağlı ciltlerde seçilecek temizleyici ve arındırıcı ürün, sebum üretimini dengelemeli ve cildi aşırı kurutmamalıdır. Kuruyan bir yağlı cilt, aşırı yağ salgılayacaktır. Cilt tipi ne olursa olsun, temizlik esnasında agresif uygulamalardan kaçınmalıdır. Özellikle yüz bölgesinde sürterek ve ovarak temizlik yapmaya çalışmak, cilt yüzeyinde aşınma ve tahrişe neden olur. Bununla birlikte, seçtiğiniz temizleyici ürün, sert kimyasallar içermemelidir.

2-Nemlendirme

Günlük cilt bakımında bir diğer kritik nokta; nemlendirmedir. Cildin günlük olarak ve uzun vadede genç kalabilmesi için, nemlendirmenin önemi büyüktür. Düzenli nemlendirici krem ve losyon kullanmak, günlük cilt bakım rutininin en önemli parçasıdır. Her cilt tipinin, istisnasız bir şekilde nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Çünkü yaşamın kaynağı sudur. Doğru uygulanmış bir cilt temizliğini takiben, uygun bir nemlendirici ürün kullanarak, bakımınızı en sağlıklı şekilde tamamlamış olursunuz. Nemlendirici ürün seçerken, komedojen olmayan seçenekleri değerlendirmelisiniz. Komedojen olmayan ürünün anlamı; gözenekleri tıkamayan ürün demektir. Bu şekilde, sivilcelerin de önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca dermatologlar tarafından onaylanmış, alerjik reaksiyonlara neden olmayan nemlendirici bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Nemlendirici krem ve losyon gibi ürünlerin yanında, bol su tüketimi de önemlidir. Ayrıca A, C ve E vitaminlerini beslenme programınıza bol bol ekleyerek, cildinizdeki nem dengesinin daha sıkı korunmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın; cilt yaşlanmasını geciktiren en önemli faktör; nemdir.

3-Koruma

Cildimizin uzun süreler boyunca genç kalabilmesi için, her organımızı koruduğumuz gibi, onu da dikkatli bir şekilde korumalıyız. İnsan cildine güç, dayanıklılık ve esneklik veren yapı taşı olan kolajen dengesini korumak, cilt sağlığı için en önemli unsurlardan biridir. Kolajen üretiminin azalması, sarkmaya ve kırışıklığa neden olmaktadır. Yaş aldıkça vücutta kolajen üretimi azalmaktadır. Ancak, besinler yoluyla bunu destekleyerek, kolajen rezervimizi koruyabiliriz. Bunun için kırmızı et, tavuk ve balık gibi besinler kolajen deposudur. Bununla birlikte havuç ve balkabağı gibi sebzeler tüketmek de, kolajen rezervinizi korumaya yardımcı olacaktır. Bol su tüketimi, cildimizi içerden korumaya yardımcı olur. Kolajen dengesini korumak hem günlük cilt bakım rutinimizin, hem de uzun vadeli korumanın anahtarıdır. Günlük cilt bakımında bir diğer kritik nokta; güneşin zararlı ışınlarına karşı kullanmamız gereken koruyucu ürünlerdir. Cilt tipinizle uyumlu olan ve ihtiyacınıza göre koruma faktörünü belirleyerek seçeceğiniz bir güneş kremi, günlük cilt bakımınızın vazgeçilmezi olmalıdır. Nemlendirici ve güneş koruması içeren kombin bir ürünle, zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca cildinizi rüzgârlı ve soğuk havalardan korumalısınız.  

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:
  1. Bir de acne tedavisi oluyorsanız bunu kafanıza göre yapmayın, doktora danışın. bunu eklemek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top