skip to Main Content

Hukuk Bürolarında Tahsilat Yöntemleri

Son dönemler de tüketicilere, yasal süreci devam ederken veya tebliğ edilmemiş borçlarına istinaden bazı hukuk bürolarından sms gönderilmekte veya tüketiciler aranmakta. Sms de tüketicinin borcu olduğu ve bunun ödenmemesi durumunda yasal yollara başvurulup bunun sonucunda icra takibi başlatılacağı yazmaktadır. Bazı küçük hukuk bürolarının ve varlık şirketlerinin kullandığı bu yöntem kesinleşmemiş alacakların tahsilin de kullanılmaya başlandı. Sms ve telefonla tüketiciyi rahatsız eden bir uygulama olmaktadır.  Tüketicileri icra başlatacağız diye korkutarak, alacakları tahsil etmek için uğraşıyorlar.  Bazı hukuk büroların tahsilat bürosu gibi çalışması, kurdukları sistemle avukatlık bürosundan çok tahsilat veznesi gibi çalışmaları, yasalar tarafından kendilerine verilen hakları kötü kullandıkları gözlenmektedir. Kanun maddelerini ve haklarını bilmeyen vatandaşlar hem psikolojik hem de maddi anlamda zarara uğruyorlar. İcra takibi olan bir dosyanın tebligatı postacılar tarafından mersis sistemde adrese dayalı yapılmaktadır. Adresin de bulunamayan vatandaşın kâğıtları muhtarlıklara teslim edilir. Hukuk bürolarının borçlu vatandaşlara yolladığı mesajlar haricin de borçlu olmayanlara bile yollandığı ortaya çıkmıştır.

ŞİKÂYET VE SUÇ DUYURUSU

Size avukatlık bürosu tarafından rahatsız edilecek şekilde devamlı sms yollanması veya telefonla aranmanız durumunda, avukatın bağlı olduğu baroya yazılı şikâyette bulunabilirsiniz. Bu şikâyet sonucunda avukata disiplin cezası uygulanacaktır.

Bunun haricin de vatandaşlarımızın hukuksal haklarını bilmeleri çok önemlidir. Bu tür rahatsız edilme durumların da Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. TCK ‘nın 123. Maddesinde belirtildiği gibi kişilerin huzurunu bozmak suç kapsamındadır.  TCK 123. Maddede huzur ve sükûnu bozmak için ısrarlı telefon edilmesi şikâyet edilmesi durumunda 3 aydan başlayarak 12 aya kadar hapis cezası uygulanmaktadır. Vatandaşlarımız dikkat etmesi gereken konular. Borçluya bilgilendirme bir kez yapılmaktadır.  Devamlı sms ile mesaj yollamak ve korkutmak amaçlı telefonla aranmak yasa dışı bir uygulamadır.

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:
  1. Merhabalar,

    Netahsilat Online Tahsilat Sistemi ile hukukçular, müvekkillerinden ödemelerini online olarak kredi kartıyla alabilirler. Yapmaları gereken tek şey Netahsilat sistemi üzerinden sms veya email ile ödeme linki göndermek. Telefonuna ödeme linki gelen kişiler linke tıklayıp kolayca ödeme işlemini kredi kartıyla ve 3d secure özelliğiyle güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top