skip to Main Content

İçerik Pazarlaması Yaparak Kazançlarınızı Artıracak Sırlarımı Açıklıyorum!

İçerik pazarlaması: Temelde reklam amacı taşıyan ancak uygulamada reklam imajı taşımayan en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. İçerik pazarlama (content marketing) çalışmalarınızda elde ettiğiniz dönüşümleri %100’e kadar artırma potansiyeli olan bir makale hazırladım. Henüz içerik pazarlaması konusunda uzmanlaşmamış markalar için bu oran çok daha yüksek olabilir. İddia ediyorum, bu makaleye ayıracağınız 5 dk bundan sonraki kazançlarınızı katlayacaktır. Başlıyoruz!

Bkz: Standart Pazarlama Nedir?

Daha  Geniş Tanımı ile,

İçerik Pazarlama Nedir?

Marka ve ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan hedef kitleye, ilgi alanları çerçevesinde bilgi verici, ilgi çekici, fayda odaklı içerik sunmaktır. Sunduğumuz içeriklerin gelir sağlayıcı aksiyonlara dönüşmesi fakat bu etkinin hedef kitlede hazımsızlık yapmaması en önemli konudur. Bu yüzden ben, içerik pazarlamasını şöyle de özetliyorum:

“İçerik pazarlaması, reklam yoluyla potansiyel müşteri aramak değil; potansiyel müşterinin aradığı reklamı sağlamaktır.”

Yukarıdaki tanımda, reklam kelimesini çok sık kullanmış olmam sizi yanıltmasın. En iyi içerik pazarlaması reklam kokmayan içeriklerle mümkündür. Unutmayın: İnsanlar her yerde reklama boğulmaktan sıkılmış veya doyum noktasına ulaşmış durumdalar. Bu yüzden, kendi rızalarıyla internette reklam yazısı (reklam içeriği) aramayacakları kesindir. Onlara aradıkları bilgiyi verin ama bunun bir de reklam değeri olsun 😉

NOT: Bu yazıda mikro siteler ve blog sayfaları ile içerik pazarlamasından bahsedeceğim. Diğer içerik pazarlama yöntemlerine de girmeye kalkarsak okumaktan yorulabilirsiniz 🙂 Merak etmeyin, içerik pazarlama yöntemleri hakkında yeni yazılar paylaşmaya devam edeceğim. 

Blog Yazıları İle En Etkili İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Yapacağımız ilk iş, strateji hatalarımızdan kurtulmak olmalı. Pazar payı çok yüksek markaları incelediğimde bile çok bariz strateji hataları görüyorum. Bunlardan biri de tamamen SEO odaklı (arama motoru uyumlu) blog yazıları oluşturmalarıdır. Aslında içeriklerinizin arama motorları ile uyumlu olması bir strateji hatası değildir. Bu doğru bir strateji ancak “tamamen SEO odaklı” olmasından kastım, içeriğin dönüşüm odaklı olmamasıdır. İşte bu yanlış bir strateji.

eticaret-icerik-pazarlama

Oluşturduğunuz içerikleri başta dönüşüm odaklı hazırlamanız, ardından arama motorları ile uyumlu hale getirmeniz çok daha etkili bir hamle olacaktır.

Haber sitelerini incelediğinizde aranma hacmi yüksek anahtar kelimelerin sık sık tekrar ettiğini ve bu tekrarı sağlamak için laf kalabalığının sınır tanımadığını görebilirsiniz. Bu tür içeriklerden satış anlamında dönüşüm beklemek çölde kutup ayısı aramak kadar anlamsızdır.

Peki, haber siteleri bunu neden yapar?

Haber sitelerinin içerik yayınındaki amacı, bir ürünü satmak yerine ziyaretçi sayısını artırmak, site içi dolaşımı artırmak ve benzeri hedeflemeler şeklindedir. Bu yüzden okuduğunuz haberin sağında solunda ilgi çekici yeni manşetlerle karşılaşırsınız. Haber siteleri için dönüşüm hedefi şudur: Ziyaretçi sayısında artış sağlayarak sponsorların ilgisini çekmek. Tıpkı TV kanallarının diziler aracılığı ile reyting artırıp sponsorlardan reklam alması gibi düşünebilirsiniz.

Bunu neden anlattım?

İçerik pazarlaması için oluşturduğunuz içeriklerin, önemli anahtar kelimelerde google’da ilk sıralarda yer almasını istemeniz olasıdır. Bunu sağlamak için yazınıza başlamadan önce bulunur olmayı hedeflediğiniz anahtar kelimeyi google’da arayıp rakiplerin ne tür içerikler oluşturduğunu inceleyecek olmanız da olasıdır. Konu ne olursa olsun araştırmanızın sonucunda en üst sıralarda haber sitelerine rastlayacak olmanız da olasıdır 😉 İşte bu yüzden bu konunun üzerinde durmak istedim ki sakın haber sitelerinin içeriklerini referans kabul etmeyin. Bu tür içerikler oluşturmayın istiyorum. Merak etmeyin, arama sonuçlarında onları alt etmeniz mümkün!

Blog Yazılarıyla Dönüşümü Artırmak İçin Aksiyon Çağrılarının Doğru Yapılması Önemli

Az önce, haber sitelerinden feyz almamanız gerektiğinden bahsettim. Öyleyse, gelir sağlama potansiyeli yüksek içerikler oluşturmanız için neler yapmanız gerektiğini de anlatmam gerekir. Bu makalede SEO yöntemlerinden değil; dönüşümden bahsettiğimi hatırlatarak devam ediyorum. Şimdi mağazamızın önünden geçen, içine giren meraklı insanlara ürünlerimizi pazarlama zamanı!

Anchor textlerin (kabaca: Linklerin) doğru yapılandırılması önemli. Örneğin şarjlı matkap satışı yaptığınızı varsayalım. Ürünü doğrudan listelediğiniz ve özelliklerinden bahsettiğiniz, sepete ekle sayfanız vardır. Bu sayfalara çeşitli reklamlarla veya organik aramalarla ziyaretçi çekiyor olmalısınız. Bununla birlikte blog sayfalarınızla içerik pazarlamasını da kullanmak istiyorsunuz.

Düşünün: Kaç kişi şarjlı matkap almak üzere 500-1000 kelimelik bir makaleyi okumak ister? İstisnalar hariç, hiç kimse! Öyleyse yapılması gerekeni biliyorsunuz. Blog sayfanızda ürününüzden değil, ürünün kullanım alanlarından veya tüketicilerin aradığı bilgilerden bahsedebilirsiniz. Şöyle bir başlık hayal edin:

BAŞLIK: İnternetten sipariş ettiğiniz mobilyalar için pratik montaj yöntemleri

Bakın bu başlığı uzun süre düşünmedim ama başlıkta şarjlı matkaptan bahsetmediğim gayet açık değil mi? Bu başlığın altında verilebilecek onlarca bilgi var.

Mesela,

 • Montaj kataloglarının nasıl yorumlanması gerektiğini anlatabilirsiniz.
 • Montaj işlemine hangi parçalardan başlanması gerektiğinden bahsedebilirsiniz.
 • Montaj işlemi sırasında ürüne zarar vermemek için nelere dikkat edileceğinden bahsedebilirsiniz.

İşte bu tür bilgiler, şarjlı matkap kullanma potansiyeli olan insanların ilgileneceği bilgilerdir. Eğer ben şarjlı matkap satmak isteseydim kesinlikle böyle bir içerik hazırlardım. İçeriğin bir kısmında ise şu konuya değinirdim:

“Ürün montajı sırasında tornavida kullanıyorsanız, avuç içinizle tornavidayı bastırmamaya dikkat edin. Aksi halde o an fark edemeyip, montaj sonrasında avuç içinizin şiştiğini ve derinizin soyulduğunu görebilirsiniz. Eğer basınç uygulamadan vidaları mobilyaya geçirmeniz mümkün değilse bu tür yaralanmalara maruz kalmamak için şarjlı matkap kullanmalısınız.”

Koca bir makalenin kısacık bir bölümüne yukarıdaki bilgiyi yerleştirmeniz, makalenizdeki bilgilerden faydalanan insanları rahatsız etmeyecektir. Sadece bu kadar! Daha fazla şarjlı matkaptan bahsetmeyin (ya da abartmayın diyelim).

Peki, bu kadarını yapmak yeterli mi? Asla değil! Devam ediyoruz.

Yukarıdaki paragraf ile tüm şarjlı matkap satıcılarının ekmeğine yağ sürmüş olursunuz. Eğer amacınız potansiyel müşterileri rakiplerinize göndermek değilse daha fazlasını yapmalısınız. Basit bir iki dokunuş ile bunu sağlamak mümkün.

Buraya kadar anlattıklarımı başarılı bir şekilde uygulayan yüzlerce marka gördüm ancak sadece birkaç tanesi birazdan anlatacağım doğru tekniği eklemeyi akıl edebildi. Yukarıda, matkapla ilgili bahsettiğim örnek paragrafta,

Eğer basınç uygulamadan vidaları mobilyaya geçirmeniz mümkün değilse bu tür yaralanmalara maruz kalmamak için şarjlı matkap kullanmalısınız.

Yukarıdaki cümlede “şarjlı matkap” kelimelerini linkleyip ürün sayfasına yönlendirmek doğru bir hamle olmaz. Site içi arama motoru optimizasyonu için gerekli olabilir ama dönüşüm sağlamak için yeterli değil çünkü aksiyona davet (call to action) yok. Üzgünüm ama bu linke pek tıklanmaz. Bunun yerine şöyle bir yol izleyin:

Eğer basınç uygulamadan vidaları mobilyaya geçirmeniz mümkün değilse bu tür yaralanmalara maruz kalmamak için şarjlı matkap kullanmalısınız. Evde kullanım için ideal şarjlı matkapları bu sayfada inceleyin.

Bakın işte bu linke tıklanır. Burada aksiyon daveti var. “Linke tıklayın” diyor.

Kafanızdaki soru işaretini biliyorum: “Bu sayfada” kelimelerine link verdiğimiz için site içi arama motoru optimizasyonuna destek olmadığını düşünebilirsiniz. “Yapmışken ikisini bir arada yapayım” diyor olabilirsiniz ve haklısınız. Öyleyse şu yöntemleri de uygulayabilirsiniz:

Yöntem 1 – Makalenin sonlarında tekrar “şarjlı matkap” anchor textine link verebilirsiniz. Bu şekilde ilk bağlantıdan dönüşüm, ikinci bağlantıdan SEO faydası elde etmiş olursunuz.

Yöntem 2 – Makalede iki kez aynı sayfaya yönlendirme yapmak istemiyorsanız örnek cümleyi şu şekilde revize edebilirsiniz:

Evde kullanım için ideal şarjlı matkapları şu sayfada inceleyin > Şarjlı Matkap

Gördüğünüz gibi yine aksiyon daveti var ve anahtar kelime kullanımı da yapılmış oldu. Bu linke de tıklanır.

Yöntem 3 – “Evde kullanım için ideal şarjlı matkapları inceleyincümlesine komple link verebilirsiniz. Bu tip uzun anchorların da tıklanma oranı yüksektir. Ayrıca, cümlede şarjlı matkap kelimeleri geçtiği için SEO faaliyetlerinize katkı sağlayacaktır.

Diğer bir konuya geçmeden önce şunu da belirtmeliyim. Her blog yazısını dolaylı yollarla dönüşüme odaklamak zorunda değilsiniz. Bu tip bir makalenin yanında bir de “Şarjlı matkap alırken dikkat edilmesi gerekenler, şarjlı matkap nedir, hangi markanın şarjlı matkabını kullanmalıyım?” başlıklı makaleler oluşturabilirsiniz. Örnekleri çoğaltın.

Blog Yazısının Uzunluğuna Nasıl Karar Vereceğim?

Konuyla ilgili bazı uzmanların “çok uzun makaleler” yazmayın şeklinde tavsiyelerini gördüm. Bu doğru değil. Doğrusu: İlgiyi koruyabildiğiniz sürece istediğiniz uzunlukta makaleler yazabilirsiniz. Tabi ki kitap uzunluğundan bahsetmiyorum ama konuyu 400-500 kelime ile sınırlandırmak zorunda değilsiniz. İlgiyi koruyup koruyamama konusunda becerilerinizi ölçümleyin. 

İlgiyi koruyup koruyamadığınızı ölçümleyebileceğiniz bazı araçlar var. Mesela Google Analytics ile ilgili sayfada ortalama kaç dk vakit geçirildiğini görebilirsiniz. 1000 kelimelik bir makalede ziyaretçileriniz ortalama 1 dk vakit geçiriyorsa bu yazınızın sonuna kadar okunmadığını işaret ediyor demektir.

Aynı şekilde sayfa sonlarındaki linklerin tıklanıp tıklanmama oranı da yazınızın sonuna kadar okunup okunmadığı hakkında ipuçları verebilir. Google Analytics ile bunu ölçümlemek mümkün. Yine de sayfa sonu tıklamaları gerçekçi bir ölçümleme yöntemi olmayabilir çünkü bu durum sayfa sonlarındaki aksiyon çağrılarının yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden ikinci bir ölçümleme aracı kullanmakta fayda var. Mesela Hotjar kullanabilirsiniz.

Hotjar ile ziyaretçilerinizin sayfadaki maus hareketlerini takip edebiliyorsunuz. Sayfada hangi noktalara kaç kez tıklanmış, sayfa hangi noktaya kadar scroll ediliyor ve benzeri bilgileri izlemiş olursunuz. Bu da size şunu gösterir:

Sayfanın scroll sıcaklığı sayfa sonuna kadar devam ediyor (yani insanlar yazıyı sonuna kadar okuyor) ancak aksiyon çağrılarına cevap vermiyorlarsa demek ki yazı uzunluğunda sorun yok. Sorun, aksiyon çağrılarının cezbedici olmayışında. O halde aksiyon çağrılarını elden geçirebilirsiniz.

Diyelim ki scroll sıcaklığı sayfanın ortalarında son buluyor (yani insanlar yazıyı sonuna kadar okumuyorlar). Bu durumda sayfa sonlarına yerleştirdiğiniz aksiyon çağrılarını daha üst paragraflara taşımayı düşünebilirsiniz. Ya da makalenizi yeniden düzenleyerek kısaltabilir, daha sürükleyici hale getirebilirsiniz.

Bu işlemleri, sadece yazının uzunluğuna karar vermek için değil; bağlantıların dönüşümlerini artırmak için yapıyoruz.

Hedef Tamamlama Oranları Yüksek Yazılarınıza Reklam Bütçesi Ayırın

Yine Google Analytics ile hedef tanımlaması yaparak hangi sayfanın hangi oranda dönüşüm sağladığını analiz edebilirsiniz. Az önceki örnek üzerinden devam edersek bu ölçümleme şu anlama geliyor: “İnternetten sipariş ettiğiniz mobilyalar için pratik montaj yöntemleri” başlıklı makalenizi kaç kişi okumuş, okuyanlardan kaçı matkabın olduğu ürün safasına gitmiş ve kaç kişi satın alma işlemini tamamlamış.

Bu bilgiler, içerik pazarlama için olmazsa olmaz verilerdir. Bazı blog postların ürün satışına inanılmaz etki ettiğini göreceksiniz. Siz bu sonucu planlı veya plansız hazırlamış olabilirsiniz ama tahminle değil raporlarla ilerlemek sizin için bütçe tasarrufu sağlayacaktır. Satışa dönüşme oranı yüksek blog yazılarınızı tespit ettiyseniz bu blog yazılarına sosyal medyada bütçe ayırabilirsiniz. Mesela, Facebook’ta paylaşım yapıp ücretle “Gönderiyi Öne Çıkar” seçeneğini seçebilirsiniz. Diğer reklam seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

içerik pazarlama nedir

Etkili Bir İçerik Pazarlama Örneği İster misiniz?

Bu makalenin başlığı şu şekilde olsaydı makaleyi okur muydunuz?

“İçerik Pazarlaması İçin Blog Yazarı Bünyamin Kapıcıoğlu’nu Tercih Edin”

Hmm. Sanırım bu reklam kokan başlığı pek az kişi okurdu. Hatta belki de kimse okumazdı. Bunun yerine size içerik pazarlamasını nasıl yapmanız gerektiğini anlatan ve kendimden bahsetmeyen (bu kısım hariç) koca bir içerik hazırladım. Siz, içerik pazarlama konusunda benden profesyonel destek almasanız dahi bu makaleden çok şey öğrenmiş olmalısınız. İşte iyi bir içerik pazarlaması bunu sağlamalıdır. Okuyucu kişi satışı hedeflenen ürünle ilgilenmese bile o makaleden aradığı bilgiyi almalı ve okuduğuna pişman olmamalıdır. 

Bu makale, yazarlık konusunda beni pazarlama özelliğine sahip ama konu ben olmadığım için etkili bir içerik pazarlaması olarak kabul edilebilir mi? Bunun yorumunu size bırakıyorum.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE:

 • Blog yazılarınızda “siz değerli müşterilerimize” şeklinde klişelerden değil, onların aradığı bilgilerden bahsedin
 • Pazarlamayı hedeflediğiniz ürünleri anlatmak yerine o ürünler için ayrı bir sayfa oluşturup, blog yazınızda ilgili üründen çok kısaca bahsedin. Bu bahsetmeyi de tam olması gereken noktada yaparak ürün sayfasına yönlendirme yapın.
 • Ürün için anahtar kelime özelliği taşıyan kelimeleri linkleyerek bu kelimelerden satışa yönelik dönüşüm beklemeyin. Linklediğiniz kelimeye tıklanması için okuyucu kişiyi aksiyona davet edin.
 • Blog yazılarınızın doğru uzunlukta olup olmadığını analiz edin. Bunun için Google Analytics ve Hotjar gibi analiz araçlarından faydalanabilirsiniz.
 • Aksiyon çağrılarınızın insanlar üzerinde etkisi olup olmadığını inceleyin. İnsanların bu çağrılara karşı tepkilerinin ne şekilde olduğunu izleyin. Bunu yapmak için Hotjar ve benzeri analiz araçlarından yardım alabilirsiniz.
 • Analiz ve ölçümleme araçlarından elde ettiğiniz verilere göre yazılarınızı revize edin.
 • Dönüşüm oranı en yüksek blog yazılarınızı Google Analytics ile tespit edin ve bu yazılara reklam bütçesi ayırın.

Son olarak tavsiyem: Ölçümleme, analiz ve raporlama araçlarını kullanım konusunda uzman kişilerle çalışın. İşinin hakkını veren bir dijital pazarlama uzmanı tüm bu araçlara ve çok daha fazlasına hakimdir. Aynı şekilde blog yazılarınızı da content marketing konusunda uzman kişilere yazdırın çünkü koca makaledeki bir tek cümle ve hatta bir tek kelime bile tüm oranların değişmesine sebep olabilir.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Content Marketing Yazarı

19 Yorum
  1. Beğenmiş olmanıza sevindim. İçerik pazarlaması hakkında yeni teknikler paylaşacağım. Hatta biri taslaklarda yayınlanacağı günü bekliyor 😉 HızlıAdam’ı takip edin

 1. Merhaba,
  Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Biz de ” Dopigo ” olarak Blog sayfamız ile hem bilgilendirme hem pazarlama amaçlı bir çalışma yürütüyoruz. Tavsiyelerinizi dikkate alıp bundan sonraki stratejimizi ona göre belirleyeceğiz, teşekkürler.

 2. Çok kiymetli bir yazı , elinize sağlık.
  Size danışmak istediğim konu; yazmak istediğim blog için profesyonel bir firmadan tasarımkonusunda destek ve alt yapı satın almak istiyorum . Bu konuda beni yönlendirebilir misiniz ?

 3. Merhaba öncelikle çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. Bunun için teşekkür ederim. Paylaştığınız bilgiler sayesinde kalite nin ne demek olduğu ve nasıl oluşacağı hakkında ek bilgilere sahip oluyoruz. Bir çok yorumda da belirtildiği gibi sıfırdan belli bir yere gelmek için öncelikle çok çaba sarfetmek, emek harcamak ve azimli olmak gerekiyor. Bunu ne kadar istediğiniz ve sabrınızın bu iş için ne kadar yeterli olup olmaması ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Umarım Türkiye’de bilgi yönünden insanların gerçekten gelişip topluma faydalı olabileceği iyi işler çıkartabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top