Sayfalar

İnsan Kaynaklarında Kariyer

Bu makale, uluslararası sermayeli bir şirketin İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan Cihan Demirdaş tarafından hazılanmış özgün çalışmadır

Genellikle İnsan Kaynakları Bölümünde çalışan kişileri incelediğinizde bunların büyük bir çoğunluğunun Endüstri Mühendisi, Psikoloji ve İşletme gibi bölümlerden mezun olduğunu görürsünüz. Fakat son dönemlerde global anlamda popüleritesi yükselen bölüm, ülkemizde de önem kazanmış ve üniversitelerde ‘İnsan Kaynakları Yönetimi’ adı altında önlisans, lisans ve yüksek lisans gibi bölümler açılmıştır. Bugün hangi sektörde, hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin rekabet koşullarının sert olduğu ülkemizde hayatta kalma mücadelesi vermek ve rakiplerinin arasından sıyrılmak için kurumsallaşmaktan başka çaresi kalmayan şirketler, bu yolda kesinlikle İnsan Kaynakları Departmanlarına ve dolayısı ile İnsan Kaynakları alanında kendini yetiştiren kalifiye insan gücüne ihtiyaç duyacaktır.İnsan kaynaklarında kariyer

 

Nereden Başlayacağım ?

İnsan Kaynakları Departmanlarında çalışmak için İnsan Kaynakları Bölümünden mezun olmak gibi bir şart yoktur. İşletme, Psikoloji veya İktisat v.b hangi bölümde okursanız okuyun önemli olan hedef belirlemektir. Bu hedefinizi ilk olarak staj deneyiminizde gerçekleştirmek üzere bir adım atmalısınız. Son dönemlerde çok büyük şirketler İnsan kaynakları stajyerleri ilanları açarak stajyer talep etmekte, bu talepleri İnsan Kaynaklarında kariyer yapmak üzere değerlendirebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Alanında Çalışacaklarda Aranan Özellikler

 1. Yazılı ve sözlü iletişim yönü kuvvetli olmalı, imla ve dilbilgisi kurallarını kullanmada usta olmalıdırlar.
 2. Bir söz vardır: İnsan Kaynakları, bir şirketin yatak odasıdır diye. Dolayısı ile bu bölümde çalışacak kişilerin ağzı sıkı ve ketum kişiler olması tercih edilir.
 3. İnsan Kaynakları Çalışanları ister sorumlu, ister müdür olsun karar almazlar, alınan kararları uygularlar.
 4. İnsan kaynakları çalışanları işveren ile iş gören arasında köprü vazifesi görürler. Objektif ve tutarlı olmak zorundalardır.
 5. Genellikle ofis ortamında çalışırlar.
 6. Mesleklerini yürütebilmek için gerek sayısal gerekse sözel bilgisi yeteneğine sahip olmalıdır.
 7. Sürekli öğrenen,  gelişen ve aynı zamanda öğreten kişiler olmak zorundalardır.
 8. Departmanlar arası ilişkiler ve karmaşık olaylarda doğruyu, haklıyı bulmaktan ziyade orta yolu bularak bir nevi moderatör görevinde bulunmaktadırlar.

Temel  İnsan Kaynakları Fonksiyonları

A) İşe Alım

İnsan Kaynakları Departmanlarının temel görevi, şirket faaliyetlerinin gerçekleşmesini sağlayacak olan insan kaynağı talebinin araştırılıp, bulunarak şirket bünyesinde katılmasını sağlamaktır. Buradaki en önemli nokta doğru insan kaynağının, doğru pozisyona, doğru maliyetle yerleştirilmesi olacaktır.

B) Performans Yönetimi

İnsan Kaynakları Departmanları, işe alımını yaptığı personelin yıl içerisinde belirli periyotlarla performanslarını izlemek üzere bir performans yönetim sistemi kurarak çalışanların iş süreçlerine olan katkılarını izlenmelidir.

C) Eğitim

Performans değerleri beklenenin altında olan çalışanlarla görüşülerek iş süreçlerine olan katkılarını arttırmak amacı ile çeşitli eğitim programlarına katılmaları istenebilir,  şirketler bunu kendi eğitim bütçesinden karşılamaktadırlar. Bu sebeple eğitim bütçesinin doğru bir şekilde planlanıp yönetilmesi İnsan Kaynakları Departmanlarının sorumluluğu altındadır.

D) Ücret ve Yan Haklar

Ücret ve Yan Haklar konusu İnsan Kaynakları Departmanları oluşmadan önce Muhasebe bölümlerine bağlı personel sorumluları tarafından yönetilmekteydi. Günümüzde bu yönetim KOBİ olarak adlandırdığımız, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’ de devam etmektedir. Fakat personel birimleri son dönemlerde İnsan Kaynakları Departmanlarına bağlı olarak çalışmaya başlamış olup, Maaş, avans, taksitli borç, mesai, sigorta bildirimleri, personel bütçesi ve rakamsal olarak ifade edilen personel ile ilgili veriler,  İnsan Kaynakları Departmanlarının iş gücünü oluşturmaktadır.

E) İş Akdi Feshi

Çalışanın işe alınması gibi çalışanın iş akdinin feshi işlemi, İnsan Kaynakları Departmanlarının en temel görevleri alanındadır. Performansı yeterli olamayan, tüm çabalara rağmen eğitim v.b aksiyonlarla istenen seviyeye getirilemeyen personellerin şirket ile ilişiğini kesmek,  İş kanunu da referans alınarak en az maliyetle gerçekleştirmek, İnsan Kaynakları Departmanlarının sorumluluğundadır.

insan kaynaklarıBunun dışında son dönemlerde popülerlik kazanan Öneri ve Şikayet Sistemleri Uygulamaları, Çalışan Memnuniyet Anketleri Uygulamaları, Motivasyon uygulamaları da İnsan Kaynakları Departmanlarının faaliyet konuları içerisinde yer almaktadır.

Sonuç olarak bu makalede İnsan Kaynaklarında kariyer yapmak isteyenlere, nereden başlaması gerektiğini, bu alanda çalışacak kişilerde olması gereken özellikler ve çalışacakları departmanların faaliyetleri ile ilgili bir takım bilgiler vererek bu alanda çalışmayı düşünen, veya merak edenleri aydınlatmaya çalıştım. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiler almak isterseniz;  İnsan Kaynakları, Kariyer, Eğitim, Kişisel Gelişim, İş Dünyası  ve Girişimcilik üzerine makaleler paylaştığım  www.cihandemirdas.com adresli web sitemi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bana bu makaleyi yazarak sitesinde yayınlama imkanı tanıyan Hızlı Adam‘a teşekkür ederim.

Yazar Hakkında: Cihan Demirdaş;  İşletme bölümü lisans mezunu olup kozmetik, kişisel bakım ve ev temizlik ürünleri sektöründe faaliyet gösteren uluslararası sermayeli bir şirketin İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürlüğü’nde 3 yıldır görev yapmaktadır.

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️


BURADA YORUMUN DEĞERLİ
Binlerce HızlıAdam Takipçisi Yorumunu Merak Ediyor

, , , , , , , , , , ,

11 Yorum = İnsan Kaynaklarında Kariyer

 1. Şehirler Arası Nakliyat 19 Eylül 2015 at 22:02 #

  Emeğinize sağlık çok yararlı

 2. parça eşya taşıma 23 Ocak 2016 at 21:09 #

  paylaşım için tşkrler.elinize sağlık.

 3. Eşya Depolama 20 Şubat 2016 at 00:10 #

  gerçekten hızlı adamsın

 4. istanbul izmir nakliye 4 Mart 2016 at 01:27 #

  cok faydalı bilgiler

 5. Evden Eve Nakliyat 3 Aralık 2016 at 23:10 #

  bilgiler için teşekkürler..

 6. Göztepe Evden Eve Nakliyat 1 Mart 2017 at 15:13 #

  Lojistik sektörü İnsan Kaynakları konusuna da değinebilir misiniz

 7. kadikoy evden eve nakliyat 28 Temmuz 2017 at 18:31 #

  hizinizin artmasını diler ik bakımından farklı web site çözümleri için grişimlerinizin olmasını dilerim..

 8. bursa evden eve 31 Ağustos 2017 at 13:09 #

  İnsan kendi azmettikçe kariyer sahibi olması için önüne engel olamaz güzel paylaşım

 9. evden eve nakliyat 25 Aralık 2017 at 11:45 #

  başarılı bir blog olmuş emeğinize sağlık

 10. siirt evden eve nakliyat firmalari 23 Kasım 2018 at 01:39 #

  Deneyim ve başarı birbiri ile yarışır. yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın


Bölüyorum ama…

Bu yazı ilgini çekmiş görünüyor.
Yeni yazılarımı Instagram’da duyuruyorum.